Басейнова рада розглянула результати виконання програми діагностичного моніторингу вод для басейну Дністра

опубліковано 18.12.2020 16:19

17 грудня 2020 року відбулося онлайн-засідання басейнової ради Дністра.

Експерт з управління водними ресурсами ОБСЄ Олексій Ярошевич розпочинаючи засідання окреслив заходи Стратегічної програми дій. Зокрема зазначив: «У цій програмі були визначені заходи для досягнення «доброго» екологічного та хімічного стану поверхневих вод. Термін реалізації програми розрахований на 15 років. Було виділено 7 стратегічних напрямків та 74 заходи. Більшість з цих заходів є спільні, а деякі специфічні для кожної з країн».

Наступним розглянули питання про результати виконання програми діагностичного моніторингу для басейну Дністра. Заступник голови басейнової ради Роман Михайлюк поінформував присутніх про роботу Лабораторії моніторингу вод Західного регіону. Зокрема зазначив: «Лабораторія обладнана найсучаснішим обладнанням, що дозволяє визначати 35 з 45 пріоритетних забруднюючих речовин». Продовжила тему очільниця лабораторії Марія Засідко, яка поінформувала, що кількість досліджуваних масивів за рік збільшилася вдвічі і заплановане збільшення відповідних досліджень ще вдвічі.

«Ми щомісяця аналізуємо 131 пробу води з басейнів Дністра, Вісли і Дунаю. У 17 масивах поверхневих вод виявлені перевищення пестицидів та поліароматичних вуглеводнів. Окрім того, найчастіше з усіх металів ми виявляли кадмій і миш'як, хоч і у малих кількостях. За результатами наших аналізів, у 37 пунктах моніторингу є «добрий» стан вод, у 17 є недосягнення «доброго» стану вод. Найзабрудненішими річками басейну Дністра є р. Саджава в м. Долина, р. Білоч у с. Шершенці та р. Молокиш в с. Лабушне.  Найчистіші річки в басейні Дністра це - Бистриця Надвірнянська в с. Березівка, Лімниця в с. Вістова та Свіча в с. Княжолука», - додала Марія Засідко.

Також директор Інституту гідробіології НАН України Сергій Афанасьєв поінформував членів басейнової ради про встановлення референційних умов у басейні Дністра. За його словами, референційні умови відображають стан навколишнього середовища при відсутності антропогенного впливу або, якщо такий вплив мінімальний.

Разом з тим, члени басейнової ради обговорили ситуацію, яка склалася навколо колишніх очисних споруд у м. Сороки (Республіка Молдова) і в с. Цекинівка Ямпільського району Вінницької області.

Водночас регіональний координатор проєкту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН "Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер" Тамара Кутонова ознайомила членів ради з основними напрацюваннями проєкту ГЕФ за липень-грудень 2020 року та рекомендувала їх для використання в роботі.

На завершення учасники басейнової ради погодили план роботи на наступний 2021 рік.