опубліковано 07.06.2019 08:28
Про локальні зливові дощі та їх негативні наслідки
Наслідки змін клімату вже присутні в наших реаліях.
За прогнозами вчених, кліматичні зміни можуть призвести до зростання масштабів і частоти прояву таких небезпечних природних явищ, як катастрофічні повені, паводки.
Досі для України були звичними дощі рівномірні та затяжні на один-два дні. Тобто кількість води, яка поступово випадала на конкретну територію, рівномірно розподілялась та поступово поглиналась землею.
Через зміни клімату почастішали випадки надмірного разового випадіння опадів – зросла кількість злив. Хоча й вони мають локальний характер, але небезпека злив у раптовості та інтенсивності, нерівномірності розподілу в просторі та часі.
У зв’язку з щільною забудовою окремих житлових масивів та відсутністю надійної системи зливової каналізації або каналів населені пункти не готові до злив! Навіть при нетривалому інтенсивному дощі за лічені хвилини затоплюються вулиці, водним потоком руйнуються будинки, автомобілі, споруди.
У річках та ставках стрімко підіймається рівень води. Тому вода виходить на заплаву річок і підтоплює будинки та сільгоспугіддя. Або ж, швидко накопичена вода у ставку розмиває греблю та потужною хвилею знищує посіви та руйнує будинки, скаламучена вода потрапляє у колодязі.
Так, у Тернопільській області, внаслідок сильного дощу 4 червня зазнало підтоплення 14 домогосподарств у 4 селах Бучацького та Монастириського районів та відбувся перелив води у 3 ставках у с. Устечко Заліщинського району.
Днем раніше – 3 червня, у Вінницькій області через зливовий дощ різко піднявся рівень води у ставку на р. Русава (ліва притока Дністра) у с. Добрянка. Ямпільським МУВГ було вчасно скоординовано дії орендаря ставка для пониження рівня води, прориву греблі не відбулося. Через повторну сильну зливу 5 червня знову виникла загроза прориву греблі через підйом рівня води у ставку.
А в м. Ямпіль, внаслідок сильного дощу в ніч на 5 червня, стрімко підвищився рівень води на річці Русава (притока річки Дністер) , що спричинило підмив берега річки і пошкодження бетонної конструкції мосту.
Станом на 5 червня від сильного дощу постраждали і у Львівській області. Біля с.Колодруби Миколаївського району місцевим стоком підтоплено 3 га сільгоспугідь. У м. Ходорів Жидачівського району затоплено 37 присадибних ділянок через підйом рівня води Ходорівського ставка, який перебуває на балансі однойменної об’єднаної територіальної громади.У Кіровоградській області внаслідок сильної зливи дощів протягом 1-2 червня стрімко підвищився рівень води на окремих річках. Так, внаслідок підняття рівня води у р. Бикова стався розмив греблі ставка на території Тарасівської сільської ради Бобринецького району. Це призвело до критичного підвищення рівня води на ставку, що розташований нижче по руслу річки.
В Устинівському районі внаслідок короткочасного підвищення рівня води відбулося руйнування частини автомобільної дороги на ділянці смт Устинівка – с. Докучаєве.
Фактів підтоплення приватних домоволодінь не зафіксовано.
Водогосподарська обстановка знаходиться під контролем басейнових управлінь та регіональних офісів водних ресурсів.
Отже, населення, органи місцевої влади мають бути готовими до негативних проявів шкідливої дії вод в умовах змін клімату та вживати всіх можливих превентивних заходів.