Насамперед водогосподарський баланс кожного басейну річки – це важливий стратегічний інструмент. У ньому закладено основи і підґрунтя розподілу водних ресурсів, аналіз, планування, норми водоспоживання та водовідведення.
Наприклад, при видачі дозволу на спецводокористування завжди має враховуватися водогосподарський баланс того басейну, суббасейну річки, де заявники хочуть провадити діяльність.
Для планування використання водних ресурсів використовується спеціальна формула, де враховано багато важливих факторів, зокрема, об’єми стоків, водозабору, спрацювання чи наповнення ставків та водосховищ, забір поверхневих вод, навіть втрати на додаткове випаровування та льодоутворення з водосховищ тощо. І вже за вирахуваною формулою, складеною із основних показників прибутків та витрат води, урахуванням різних умов водності (50, 75, 95% забезпеченості водними ресурсами) розробляються водогосподарські баланси.
Сьогодні Держводагентством затверджено такі водогосподарські баланси:
1. Район басейну річки Дніпро
Згодом додадуться водогосподарські баланси решти районів річкових басейнів.
Використання вирахуваного водогосподарського балансу певного басейну чи суббасейну річки дозволить зіставити реальні можливості річки з потребами промисловості, господарства та людини в цілому.