Працюємо над водозабезпеченням територій, які зазнали впливу воєнних дій

опубліковано 13.05.2025 17:09

Голова Державного агентства водних агентства Ігор Гопчак у складі урядової делегації на чолі з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Світланою Гринчук здійснив робочу поїздку до Кривого Рогу.

У рамках візиту, в якому також взяли участь заступник голови Дніпропетровської ОВА Лілія Мягка, заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко та т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України Ігор Зубович, було проінспектовано ключові водогосподарські об'єкти регіону та проведено виробничі наради з нагальних питань водозабезпечення.

Урядова делегація відвідала балку Свистунова, що є ставком-накопичувачем високомінералізованих шахтних вод. Було обговорено технічні рішення щодо очистки шахтних вод, що скидаються в річку Інгулець, а також перспективи реконструкції самої балки Свистунова.

Учасники заходу оглянули головну насосну станцію на річці Інгулець та новозбудований водогін, а також місце перенесення точки скиду високомінералізованих шахтних вод нижче насосної станції.

Особливу увагу під час робочої поїздки було приділено питанню відновлення водності річки Саксагань, яка забезпечує водою понад 1,4 млн людей. Після знищення Каховського водосховища води річки активно використовували для водозабезпечення Кривого Рогу, що призвело до майже повного спустошення Макортівського водосховища, рівень якого зараз становить лише 19,6 млн м³ при нормі 57,8 млн м³.

«У разі тривалих посушливих періодів наповнення водосховища природним шляхом може тривати близько 10 років. Тому ми працюємо над технічними рішеннями, які дозволять прискорити цей процес», — зазначив Ігор Гопчак.

За результатами робочої поїздки опрацьовується перспективний проєкт подачі дніпровської води з Кам'янського водосховища через русло річки Саксагань. Реалізація проєкту передбачатиме будівництво нового водогону довжиною близько 30 км та встановлення насосних станцій з водозабором.

«Цей проєкт дозволить не лише наповнити Макортівське водосховище, а й значно поліпшити якість води для мешканців басейну річки Саксагань», — підкреслив Голова Держводагентства.

В рамках робочої поїздки було також відзначено важливість міжнародної підтримки. Зокрема, після руйнування Каховської ГЕС за сприяння UNDP Ukraine та EU FPI 22 громади регіону, серед яких і Девладівська, отримали 40 очисних установок та 15 водовозів, що забезпечило доступ до безпечної питної води понад 139 000 мешканців.

Держводагентство продовжує системну роботу з покращення стану водних ресурсів України та забезпечення надійного водопостачання для населення, особливо в регіонах, які постраждали внаслідок російської агресії.