Інформація про водогосподарську обстановку в Україні станом на 4 квітня 2018 року

опубліковано 04.04.2018 15:39

Весняне водопілля по всьому Верхньому Дніпру, Десні та в басейні Сожу з підйомами рівнів води на 10-70 см за добу розпочалось протягом минулої доби.
Триває розвиток водопілля на річках країни з підйомом рівнів води на 5-32 см; більш інтенсивний ріст рівнів відмічався на окремих притоках Середнього Дніпра та Сіверського Дінця – на 45-100 см, Ворсклі – 146 см за добу зі збільшенням шару підтоплення на Сіверському Дінці біля Змієва та його притоках Айдар і Деркул.
Сформувалися максимуми чергової хвилі водопілля на Тисі, Латориці, верхів'ї Дністра та більшості його приток, басейнах Прута та Сірета із загальним підвищенням на 50-180 см, р. Боржава - В. Ремети – до 250 см зі збереженням води на заплаві. Внаслідок добігання триває підвищення рівнів води на р. Тиса та р. Латориця - м. Чоп на 80-110 см з утриманням води на заплаві міждамбового простору р. Латориця. На решті карпатських річок відмічається зниження рівнів води до 50 см за добу.
На Київському, Канівському, Кременчуцькому, Кам'янському водосховищах, річках Лівобережжя країни продовжується послаблення і руйнування льодового покриву.
Вода утримується на заплавах окремих ділянок річок у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Одеській, Закарпатській областях.
Дніпровські водосховища працюють згідно зі встановленими режимами.
На українській ділянці Дунаю протягом минулої доби рівні води знизилися на 1-3 см.
У зв’язку із підвищенням рівнів води в р. Дунай введено ІІ ступінь протипаводкового захисту.
Придунайські водосховища наповнені на 98,6%.
Обстановка на Дністровському водосховищі станом на 3 квітня характеризувалася такими показниками: рівень – 119,99 м БС (НПР – 121,00 м БС), приплив – 500,00 куб.м/с, скид – 346,00 куб.м/с.
Вільний об’єм станом на 3 квітня становив 143,1 млн.куб.м.
Водосховища у басейні Південного Бугу працювали згідно зі встановленими режимами. Минулої доби рівень води у Ладижинському водосховищі становив 177,06 м БС (НПР – 177,00 м БС), приплив – 34,20 куб.м/с, скид – 29,80 куб.м/с.
Рівень води в Олександрівському водосховищі – 15,58 м БС (НПР –16,00 м БС), приплив – 95,00 куб.м/с, скид – 98,40 куб.м/с.
Водосховища у басейні Сіверського Дінця працювали згідно зі встановленими режимами. Станом на 3 квітня Червонооскільське водосховище наповнене на 93,2%, скид з нього становив 42,00 куб.м/с; Печенізьке водосховище наповнене на 88,5%, скид з нього становив 30,00 куб.м/с.
Приплив води до Краснопавлівського водосховища становив 0,00 куб.м/с, скид – 1,55 куб.м/с (забір води для м. Харків), рівень – 110,08 м БС, водосховище наповнене на 37,4% (об’єм 154,96 млн.куб.м), жорсткість – 9,15 мг.екв./л.
Канал Сіверський Донець – Донбас працював середньодобовими витратами 13,50 куб.м/с; скид з Райгородської греблі – 154,9 куб.м/с (середній за добу).
Обстановка на водогосподарських системах та комплексах гідротехнічних споруд контролюється водогосподарськими організаціями.
Штормове попередження
4-6 квiтня на рiчцi Вижiвка - смт Стара Вижiвка очiкується продовження пiдвищення рiвнiв води iнтенсивнiстю 1-3 см за добу, у зв'язку з утриманням високих рiвнiв води при цьому можливе досягнення вiдмiток початкового затоплення господарських споруд, в окремих населених пунктах Старовижiвського району Волинської області.
Попередження про несприятливі гідрометеорологічні явища
4-6 квiтня на рiчках басейнів Прип'яті, Сіверського Дінця можливе досягнення небезпечних відміток початкового затоплення окремих господарських об'єктів у Волинській та Луганській областях.
4-5 квітня на українській ділянці Дунаю у створі гідропоста Рені зберігається можливість досягненням небезпечної позначки підтоплення причалів Ренійського морського торгівельного порту.
4 квітня у горах Iвано-Франкiвщини і високогір'ї Закарпаття зберігається значна снiголавинна небезпека (3 рiвень).
Інформація про надзвичайні ситуації
Басейн Прип’яті
За інформацією Волинського облводресурсів, на заплаві перебувають води р. Прип’ять та р. Стохід у Любешівському та Ратнівському районах, та р. Стир у Маневицькому районі.
Всього у Волинській області у Любешівському, Ратнівському, Рожищенському, Ковельському, Любомльському та Маневицькому районах підтоплено: 2509 га сільськогосподарських угідь, 13 садиб, 7 житлових будинків та 650 підвальних приміщень.
У всіх управліннях водного господарства Волинського облводресурсів введений ІІ ступінь готовності до можливого виникнення надзвичайних ситуацій. Ситуація знаходиться під контролем Волинського облводресурсів.
Басейн Десни
За інформацією Деснянського БУВР, станом на 3 квітня, на території Чернігівської області продовжується підвищення рівнів води на малих річках з амплітудою 20-70 см на добу.
За даними водогосподарських організацій Деснянського БУВР, спостерігається підтоплення заплавних територій, що використовуються, як землі під сіножатями та пасовищами: у Сновському районі біля автодорожнього моста через р. Снов біля м. Сновськ та в місцях пониження на р. Бреч біля сіл Шкробове та Михайлівка Сновського району; у Корюківському районі відмічається вихід води на заплаву р. Бреч біля с. П.Слобода, р. Убідь біля с. Сядрине, р. Березівка біля с. Наумівка. Загрози підтоплення житлових будинків, присадибних територій немає.
На гідрологічному посту р. Білоус – с. Кошівка (Чернігівський район) загальний підйом рівнів води над передповеневим станом на 3 квітня склав 183 см та досяг відмітки 415 см над нулем поста, внаслідок чого спостерігається підтоплення житлових будівель та домогосподарств на вулицях прилеглих до річки.
У Городнянському районі біля м. Городня внаслідок підйому рівня води на р. Чибриж стався перелив дороги. Сполучення забезпечується, рівень води поступово знижуються.
У м. Чернігів з метою протидії підтопленню територій і домогосподарств, яке викликане значним і швидким підвищенням рівня води в р. Стрижень, проводяться додаткові заходи для пониження рівня талих вод, проводиться перекачка води за допомогою наземного обладнання. Рівень води поступово знижується. Ситуація стабільна.
На великих та середніх річках області спостерігається процес руйнування льодового покриву, що зумовлює значні коливання рівнів води на окремих ділянках Верхнього Дніпра та Десни.
Водогосподарськими організаціями Деснянського БУВР проводитися щоденний контроль за водогосподарською обстановкою на річках області.
Басейн Дніпра
За інформацією Сумського облводресурсів, станом на 3 квітня рівень води у р. Охтирка знизився на 20 см за добу. Затопленими залишаються 4 будинки. Продовжуються роботи з ліквідації наслідків затоплення.
За прогнозом Укргідрометцентру, внаслідок танення снігу на території Російської Федерації, очікується підняття рівня води у р. Ворскла, внаслідок чого ситуація в місті Охтирка може ускладнитися. З метою попередження можливого затоплення було проведено відповідні заходи: знижено рівень води на Куземинському водосховищі на 30 см. В найближчий час планується приспустити шлюз-ругулятор на 30 см.
Також, відмічається вихід води на заплаву деяких річок Охтирського, Роменського та Великописарівського районів, серед яких р. Хухра та р. Ромен. Небезпечних ситуацій на них не зафіксовано.
Відбувається незначний ріст рівнів води по основним водотокам області. Всі шлюзи-регулятори відкриті.
У Шосткинському районі (басейн Десни) - смт Вороніж – підтоплення зафіксовано на 12 присадибних ділянках (з одного приватного підвалу відкачано воду).
За інформацією Київводресурсів, станом на 3 квітня, внаслідок проходження водопілля на малих річках Київської області, у Києво-Святошинському, Бородянському, Вишгородському, Макарівському та Фастівському районах спостерігається підтоплення 456,4 га сільськогосподарських угідь, та 75 ділянок особистого сільського господарства.
Одночасно, у Фастівському, Києво-Святошинському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Баришівському районах та в м. Ірпінь ґрунтовими водами підтоплено 302 погреба, 45 ділянок особистого сільського господарства, 1,0 га сільськогосподарських угідь.
За інформацією Черкаського облводресурсів, станом на 2 квітня залишаються підтопленими території, які знаходяться в низинах с. Свидівок Черкаського району. Шар води у підвалах та погребах становить 15-35 см.
Басейн Південного Бугу
За інформацією БУВР Південного Бугу, в с. Таборівка Вознесенського району у заплаві р. Мертвовід залишаються підтопленими 25 присадибних ділянок ґрунтовими водами (у 4-х будинках вода у підвалах).
Річки Закарпаття
За інформацією БУВР Тиси у звязку з підняттям рівнів та виходом паводкових вод у низинній частині р. Латориця (м. Чоп) у міждамбовий простір продовжується перелив заплавної частини автодороги Тисянка - Геївці шаром 10-15 см по довжині до 150 м. Проїзд відкритий.
Підтоплено 300 га заплавних сільгоспугідь: 15 га заплавних сільгоспугідь між м. Іршава та с. Сільце, 40 га польдеру біля с. Кам’янське, а також 10 га в с. В.Ком’яти, 120 га в с. Стеблівка, 100 га в с. Сокірниця, 15 га в с. Чорнотисово.
Басейн Сіверського Дінця
За інформацією Харківського облводресурсів у зв′язку з проривом греблі ставка площею 15,00 га, об’ємом 500 тис.куб.м, розташованого на території Яковенківської та Вербівської сільрад Балаклійського району на території с. Вербівка Балаклійського району Харківської області підтоплені 23 домоволодіння, з них 5 житлових помешкань.
У Краснокутському районі на території Рябоконівської сільської ради прорвало греблі двох ставків. Для ліквідації аварії працює районна комісія.