Звіти про роботу громадської ради за 2017-2018 роки

опубліковано 11.04.2017 22:04

Про діяльність громадської ради при Держводагентстві за 2017-2018 роки

 

Діючий персональний склад громадської ради при Держводагентстві було сформовано на установчих зборах з формування нового складу громадської ради при Держводагентстві 21 вересня 2017 року.

Шляхом голосування було визначено кількісний та персональний склад громадської ради. До громадської ради при Держводагентстві увійшло 25 осіб.

Діючий склад громадської ради при Держводагентстві унікальний тим, що вперше громадська рада об’єднала у своєму складі інститути громадянського суспільства, які спрямовують свою роботу у царині підвищення екологічної відомості громадян, сприянні формуванню та реалізації державної політики у водній сфері з різних куточків України. Схід та Захід, Південь та Північ об’єднали свої зусилля для покращення роботи українського водного сектору.

Головою громадської ради при Держводагентстві переважною більшістю голосів було обрано Лілію Гричулевич – представника громадської організації «Чорноморський жіночий клуб».

Заступниками обрано Віктора Мельничука – координатора водного напрямку Національного екологічного центру України; Андрія Неліпу – президента Всеукраїнської громадської організації «Громада Рибалок України»; секретарем громадської ради обрано Віту Ковтуненко – представника Держводагентства.

Громадською радою за 15 місяців функціонування було проведено 12 засідань та розглянуто понад 50 важливих питань щодо функціонування водного сектора. Варто зазначити, що це вперше за такий строк громадською радою було розглянуто таку кількість важливих питань та по деяких з них напрацьовано конкретні рекомендації у формі звернень громадської ради.

9 листопада 

  • Про проект Положення про громадську раду при Держводагентстві.
  • Про План роботи громадської ради при Держводагентстві на 2018 рік
  • Стан малих річок України. Проблеми, шляхи їх вирішення з урахуванням можливості здійснення ренатуралізації водних об’єктів

20 грудня

  • Перспективи та ризики побудови проектованого глибоководного транспортного шляху Е40 (Балтійське море – Вісла – Прип`ять – Дніпро – Чорне море)
  • Про підняття рівня Олександрівського водосховища на р.Південний Буг у процесі добудови Ташлицької ГАЕС
  • Щодо покращення екологічного стану р. Рось
  • Про премію імені М.А.Гаркуші за видатні досягнення у сфері гідротехніки і водного господарства
  • Щодо перейменування окремих вулиць у населених пунктах на честь видатних працівників водного господарства

18 січня

  • Громадські кампанії по темі Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року
  • Про проект побудови Каховської ГЕС-2
  • Щодо нещасних випадків з людьми на воді (льоду) після закінчення купального сезону 2017 року
  • Про відзначення Всесвітнього дня води та Міжнародного Дня Дніпра

9 лютого

  • Громадська оцінка сучасного екологічного впливу Дністровського гідроенерговузла на екосистему р. Дністер
  • Про виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині якості води і управління водними ресурсами
  • Про доцільність розробки нових Правил експлуатації Дніпровських водосховищ

3 квітня

  • Про будівництво гідротехнічних споруд, що регулюють перерозподіл стоку на водороздільну частину Дніпро-Бузького каналу в басейнах прикордонних вод з Республікою Білорусь
  • Щодо спрощення процедури надання в оренду водних об’єктів
  • Про будівництво ГЕС в Карпатському регіоні та їх екологічні наслідки
  • Громадська оцінка стану гідрологічних об’єктів ПЗФ у басейні Дністра
  • Про пропуск повені 2018 року

24 травня

  • Вплив каналізаційних, господарсько-побутових і промислових скидів, зливових і дренажних стоків на якість поверхневих вод. Стан очисних споруд та перспективи їх реконструкції (побудови) для зменшення антропогенного забруднення на водні об’єкти
  • Вплив змін клімату на водні екосистеми. Відновлення природних заплавних територій для ренатуралізації природних екосистем в басейнах річок України
  • Зарегульованість річок штучними водоймами. Шляхи вирішення питань відновлення водності річок
  • Про відновлення аварійних ділянок захисних дамб та системи протипаводкового захисту на  р. Дунай

14 червня

  • Про досвід громадських організацій з екологічного інформування громад про проблеми водних ресурсів
  • Про ситуацію з проектом побудови Канівської ГАЕС
  • Про весняні еколого-репродукційні попуски на р.Дністер

21 вересня

  • Про стан та використання водних ресурсів України в зоні проведення Операції об’єднаних сил
  • Щодо вирішення питання щорічного проведення заходів з водообміну у Краснопавлівському водосховищі та джерела їх фінансування
  • Залучення до охорони водних ресурсів широких верств населення

25 жовтня

  • Про проведення профілактичної роботи щодо запобігання загибелі людей на воді (льоду)
  • ПЗС та водоохоронні зони. Несанкціоновані вирубки лісів у водоохоронних зонах річок (на прикладі Карпатських річок)
  • Щодо необхідності інвентаризації та паспортизації малих річок

13 листопада

  • Про меандрування річки Західний Буг, берегову ерозію правого берега, що спричиняє зміну державного кордону України з Республікою Польща
  • Про створення ГІС системи державного кадастру водних об’єктів
  • Про хід виконання Протоколу про воду та здоров’я в Україні
  • Про проект побудови нових 6 ГЕС на Верхньому Дністрі. Сучасна ситуація

21 грудня

  • Щодо незаконної забудови у заплаві р. Ірпінь
  • Проект орієнтовного плану проведення Держводагентством консультацій з громадськістю на 2019 рік
  • Проект плану роботи громадської ради при Держводагентстві на 2019 рік

Зокрема, громадською радою при Держводагентстві було направлено 10 звернень з різних важливих питань функціонування українського водного сектора.

Можна відзначити дієвість відповідних звернень громадської ради при Держводагентстві, а саме щодо пропозиції включення до складу Комісії зі сталого використання та охорони басейну річки Дністер відповідно до Договору між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в сфері охорони і сталого розвитку басейну річки Дністер, Галини Проців – голови правління громадської організації «Екологічний клуб «Край». Звернення, підготовлене Ганною Цвєтковою – координатором водних програм ВЕГО «Мама-86», щодо впровадження Протоколу про воду та здоров’я, після якого Міністерством екології та природних ресурсів України було проведено громадські консультації з обговорення проекту національних цільових показників до Протоколу про воду та здоров‘я, за участю національних координаторів Протоколу.

Також на звернення громадської ради до голів обласних рад та обласних державних адміністрацій щодо стану малих річок України громадською радою було отримано 34 відгуки про регіональні заходи щодо відновлення малих річок та заходів з їх екологічного оздоровлення.

Ключовою відмінністю поточного скликання громадської ради при Держводагентстві є зміна формату проведення засідань, а саме було започатковано проведення виїзних засідань. Зокрема, протягом 2018 року було проведено виїзні засідання у Бортницькому міжрайонному управлінні водного господарства, в м. Одеса та м. Слов’янськ. Виїзні засідання громадської ради мали на меті розширити коло питань, які розглядає громадська рада, зокрема, розглядати актуальні питання регіону проведення засідання. До заходів залучалися представники не лише регіональних інститутів громадянського суспільства, а і місцевих органів влади тощо.

Найактивнішими членами громадської ради були представники інститутів громадянського суспільства, а саме Всеукраїнської громадської організації «Національний екологічний центр України», Екологічного клубу «Край», Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86», громадської організації «Сіверський Донець – відродження», крім того, значну кількість питань для обговорення громадськістю пропонувала голова громадської ради при Держводагентстві Лілія Гричулевич.

Активними учасниками виїзних засідань громадської ради були представники таких організацій: «Укррятвод», «Сіверський Донець – відродження», Національної спілки журналістів України, Глобального водного партнерства, Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України, Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» та інші.

Також варто зазначити, що під час засідання громадської ради 25 жовтня 2018 року зі складу членів громадської ради при Держводагентстві на підставі Положення про громадську раду при Держводагентстві виключено Горовенка Михайла Олексійовича – представника Всеукраїнського благодійного фонду «Сприяння соціальному захисту працівників галузі водогосподарського комплексу «Водоспад»; Хвостова Володимира Вікторовича – представника громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада».

Крім того, у засіданнях громадської ради при Держводагентстві брали участь фахівці апарату Агентства та представники водогосподарських організацій, що належать до сфери управління Агентства.

Керівництво Агентства брало участь у всіх засіданнях громадської ради.

Разом з тим, засідання відвідували представники засобів масової інформації, зокрема, інформаційного агентства «УНІАН», «Укрінформ», 5 каналу, Українського радіо, телеканалу ICTV та регіональні ЗМІ.

На сайті Держводагентства та на сторінці Держводагентства у соціальній мережі Facebook публікується вся інформація про діяльність громадської ради при Держводагентстві. На сайті Держводагентства функціонує окрема рубрика «Громадська рада», де розміщено всю інформацію про діяльність громадської ради. Крім того, інформація про засідання громадської ради публікується на Урядовому порталі та на офіційному веб-сайті Мінприроди.

 

Довідково:

Громадська рада при Держводагентстві є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики у водному секторі.

До складу громадської ради при Держводагентстві увійшли представники таких громадських та екологічних організацій: «Сіверський Донець – відродження», Херсонська обласна організація громадської спілки «Аграрний союз України», Національна спілка журналістів, Всеукраїнська рада Українського товариства охорони природи, Всеукраїнський благодійний фонд «Громада Рибалок України», «Чорноморський жіночий клуб», «Центр сталого розвитку та екологічних досліджень Дунайського регіону, «Старий Дніпро», Укррятвод, Чисте довкілля Волині, Регіональне агентство стійкого розвитку, Всеукраїнська громадська організація «Національний екологічний центр України», Всеукраїнська громадська організація «Громада Рибалок України», Екологічний клуб «Край», «Національна природоохоронна агенція» в Івано-Франківській області, Інтелектуальний центр з питань раціонального використання водних ресурсів України, Національна екологічна безпека, Професійна спілка працівників агропромислового комплексу України, Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86», Всеукраїнська громадська організація «Товариство меліораторів та водогосподарників України», Українська асоціація аграрних інженерів, Комітет незалежних правозахисників Київщини, Глобальне водне партнерство.

Положення про громадську раду при Державному агентстві водних ресурсів України було схвалено на засіданні громадської ради 9 листопада 2017 року (протокол від 09.11.2017 № 2) та затверджено наказом Голови Держводагентства І.Овчаренко від 20 листопада 2017 року № 143.