ПРОТОКОЛ
засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню
режимів роботи дніпровських водосховищ
на жовтень 2016 року
м. Київ 29 вересня 2016 року
Присутні: список додається.
Слухали:
1. Інформацію Укргідрометцентру щодо прогнозу водності у басейні Дніпра у жовтні 2016 року.
2. Інформацію Дніпровського басейнового управління водних ресурсів щодо якісного стану у басейні р. Дніпро.
3. Пропозиції учасників комісії щодо режиму роботи дніпровських водосховищ у жовтні 2016 року.
За прогнозом Укргідрометцентру, водність Дніпра біля Києва у жовтні 2016 року очікується в середньому 370 м3/с, або 46 % від норми (норма жовтня – 809 м3/с).
Прогноз припливу води у Київське та Канівське водосховища
у жовтні 2016 року:
Період
|
Інтервал очікуваних значень
|
Приплив
50% забезп.,
|
Приплив
у 2015 р.,
|
|
куб.м/с
|
куб.км
|
куб.м/с
|
куб.м/с
|
Київське водосховище
|
жовтень І декада
|
210-270
|
0,18-0,23
|
|
214
|
ІІ декада
|
230-290
|
0,20-0,25
|
|
227
|
ІІІ декада
|
250-310
|
0,24-0,29
|
|
266
|
жовтень, середній
|
230-290
|
0,62-0,78
|
550
|
236
|
Канівське водосховище (стік р. Десна біля гирла)
|
жовтень І декада
|
90-110
|
0,08-0,10
|
|
78
|
ІІ декада
|
100-120
|
0,09-0,10
|
|
81
|
ІІІ декада
|
110-130
|
0,10-0,12
|
|
93
|
жовтень, середній
|
100-120
|
0,27-0,32
|
165
|
84
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Станом на 28 вересня 2016 року на каскаді дніпровських водосховищ склалася така водогосподарська обстановка:
|
Проектні рівні, м БС
|
Фактичні дані на 28.09.2016
|
Водосховища
|
Нормальний
|
Мінімальний
|
Рівень верхнього б’єфу, м БС
|
Вільний об’єм, млн.куб.м
|
Київське
|
103,00
|
101,50
|
102,48
(в/п Толокунь)
|
452,0
|
Канівське
|
91,50
|
91,00
|
91,44
|
39,2
|
Кременчуцьке
|
81,00
|
75,75
|
80,11
|
1920,2
|
Дніпродзержинське
|
64,00
|
63,00
|
63,91
|
50,9
|
Дніпровське
|
51,40
|
48,50
|
51,23
|
67,9
|
Каховське
|
16,00
|
12,7
|
15,38
|
1325,6
|
Всього:
|
|
|
|
3855,8
|
Протягом вересня НЕК «Укренерго» дотримувалася встановлених режимів.
Каскад дніпровських водосховищ працював у режимі, узгодженому Міжвідомчою комісією, і станом на 28 вересня його вільний об’єм складає 3855,8 млн. куб. м.
Виходячи з гідрометеорологічної і водогосподарської обстановки на Дніпрі, гідрологічного прогнозу на жовтень, розрахунків АСУБ-Дніпро та з метою забезпечення питного водопостачання населення, підтримання екологічно-безпечного стану дніпровських водосховищ, комісія пропонує встановити наступний режим роботи каскаду дніпровських водосховищ у жовтні 2016 року:
1. По Київському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах із забезпеченням санітарно-екологічного попуску середньодобовими скидними витратами близько 250 м3/с. Рівень води у водосховищі (водпост Толокунь) на 1 листопада має бути у межах 102,40-102,30 м БС.
Добове регулювання потужності Київської ГЕС обмежується коливанням рівнів води біля Києва (міст метро) не більше ніж 0,8 метра.
По Канівському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах. Рівень води у верхньому б’єфі водосховища станом на 1 листопада має бути у межах 91,45-91,35 м БС.
По Кременчуцькому водосховищу: ГЕС працює за рахунок поступового економного спрацювання. Рівень води у водосховищі станом на 1 листопада має бути у межах 79,80-79,70 м БС (середній рівень за даними Укргідрометцентру).
По Дніпродзержинському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах із забезпеченням постійних попусків у нижній б’єф не менше ніж 400 м3/с відповідно до санітарних умов м. Дніпро. Коливання рівня води у верхньому б’єфі (біля греблі) витримується в межах 64,0 - 63,8 м БС.
По Дніпровському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах. Коливання рівня води у верхньому б’єфі (біля греблі), викликане добовим і тижневим регулюванням ГЕС, допускається до 0,7 м нижче від НПР (51,4 м БС).
За умовами навігації забезпечується гранично допустимий рівень спрацювання верхнього б’єфу (біля греблі) 51,1 м БС під час проходження великогабаритних суден на лімітуючих ділянках. ДП «Укрводшлях» і НЕК «Укренерго» погодити графік проходження суден із зануренням 3,0 і більше метрів та оперативно погоджувати їх проходження у верхів’ї водосховища у кожному конкретному випадку.
ДП «Укрводшлях» за умовами раціонального використання гідроенергетичного потенціалу передбачати проходження великогабаритних суден у верхів’ї водосховища у години пікової роботи Дніпродзержинської ГЕС.
По Каховському водосховищу: ГЕС працює у режимі забезпечення середньодобових санітарно-екологічних витрат 350-400 м3/с. Станом на 1 листопада рівень води у водосховищі має бути в межах 15,40-15,30 м БС (середній рівень води у водосховищі - дані Укргідрометцентру).
2. У разі зміни об’ємів стоку Дніпра (нижче або вище прогнозованого) або погіршення якості води на каскаді водосховищ оперативній робочій групі Міжвідомчої комісії розглянути необхідність відповідного коригування режимів роботи каскаду.
3. Рекомендувати:
3.1. Держводагентству затвердити режими роботи дніпровських водосховищ згідно з пропозиціями учасників Міжвідомчої комісії.
3.2. Держрибагентству встановити постійний контроль за станом існування водних живих ресурсів у водосховищах Дніпровського каскаду. При необхідності коригування режиму роботи водосховищ, що пов’язано з погіршенням їх існування, терміново повідомляти упрводресурсів Держводагентства.
3.3. Закладам санепідслужби МОЗ України забезпечити контроль за якістю води та санітарним станом зон питних водозаборів згідно з режимом спостережень. Про зміни якісного стану води регулярно інформувати Держводагентство, Мінприроди, Мінрегіон, Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України та інших заінтересованих учасників водогосподарського комплексу басейну Дніпра.
3.4. Держекоінспекції, Держрибагентству та Дніпровському БУВР здійснювати постійний моніторинг водогосподарської ситуації у басейні Дніпра. У разі виникнення надзвичайної ситуації інформувати Міжвідомчу комісію та внести пропозиції щодо її позачергового скликання для вжиття необхідних заходів.
4. Держводагентству, закладам санепідслужби МОЗ України, Мінприроди у разі порушення встановлених режимів роботи водосховищ, а також при збільшенні концентрації забруднюючих речовин у місцях питних водозаборів, терміново надавати відповідну інформацію Державній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 41, та вжити необхідних заходів щодо покращення якості води.
5. Держводагентству, Дніпровському БУВР забезпечити дотримання режиму роботи дніпровських водосховищ та виконання рекомендацій засідання комісії.