27 червня 2024 року № 16
Головував: голова басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону Олександр Лихач.
Присутні: 25 членів басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону, 6 запрошених. Усього 31 особа (список додається).
Порядок денний засідання:
1. Про схвалення проєкту Плану управління річковим басейном Дону на період 2025-2030 роки з урахуванням коментарів та пропозицій, висловлених під час громадський обговорень, перед поданням до Кабінету Міністрів України на затвердження.
2. Про державний моніторинг масивів поверхневих вод у суббасейні р. Сіверський Донець у 2024 році.
1. Про схвалення проєкту Плану управління річковим басейном Дону на 2025-2030 роки з урахуванням коментарів та пропозицій, висловлених під час громадський обговорень, перед поданням до Кабінету Міністрів України на затвердження.
СЛУХАЛИ: Світлану Барабаш – заступника начальника Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
Розроблення Планів управління річковими басейнами, в тому числі району басейну річки Дон із суббасейнами Сіверського Дінця та нижнього Дону, здійснювалося з 2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 336 «Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном» (із змінами).
Сіверсько-Донецьким БУВР здійснювалося розроблення Плану управління річковим басейном Дону (суббасейни Сіверського Дінця та нижнього Дону) в межах Харківської, Донецької і Луганської областей та представлення на розгляд його результатів на засіданнях басейнової ради згідно із визначеними термінами.
Процес розроблення основних розділів ПУРБ фактично був завершений у 2023 році.
Інформаційне повідомлення про проведення публічного громадського обговорення проєктів Планів управління річковими басейнами на 2025-2030 роки та проєкти ПУРБ було опубліковано на сайті Держводагентства та на сайті Міндовкілля.
З 21 грудня 2023 року протягом 6 місяців згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 р. № 996, Держводагентством проводилась процедура громадських обговорень проєктів Планів управління річковими басейнами, в тому числі і проєкту ПУРБ Дону, які були доступні для ознайомлення громадськістю і всіма зацікавленими сторонами та надання зауважень і пропозицій.
Зауваження та пропозиції приймались на паперових носіях та в електронному вигляді до 21 червня 2024 року.
В рамках публічного громадського обговорення Держводагентство за підтримки проєкту EU4Environment (Водні ресурси та екологічні дані) ініціювало низку заходів із залучення громадськості до обговорення проєктів ПУРБ, які є євроінтеграційним зобов’язання України у частині водної політики, про графік яких було повідомлено на офіційному сайті відомства 28.02.2024.
Запрошення на публічні громадські обговорення проєкту ПУРБ Дону було оприлюднено на сайті Держводагентства 19.04.2024.
Сіверсько-Донецьким БУВР було надіслано запрошення водокористувачам, всім територіальним громадам, іншим заінтересованим сторонам та оприлюднено на сайті басейнового управління.
Захід з публічного громадського обговорення проєкту Плану управління річковим басейном Дону відбувся 30.04.2024 у м. Слов’янськ, участь в якому взяли 103 учасники.
На заході були представлені результати аналізу стану району річкового басейну Дон та програма заходів, переважна більшість яких стосується будівництва чи реконструкції каналізаційних очисних споруд, і відбулося обговорення пропозицій та зауважень учасників заходу до проєкту ПУРБ. Результати обговорення зафіксовані у Протоколі.
Всього за період громадського обговорення проєкту ПУРБ Дону надійшли пропозиції щодо внесення змін до програми заходів від:
ГО «Сіверський Донець – відродження» – 5 пропозицій (щодо зміни вартості, виправлення помилок та зміни назви заходів), всі враховано ;
ГС «Українська водна асоціація» – 1 пропозиція (щодо включення заходу), враховано;
WWF Україна – 8 пропозицій (щодо включення заходів), всі враховано;
Солоницівська сільська рада – 1 пропозиція (щодо включення заходу), враховано;
Наталя Люта – 4 пропозиції (щодо включення заходів по масивах підземних вод), всі враховано;
ДРГП «Донецькгеологія» – 1 пропозиція (щодо термінів розробки ПУРБ з урахуванням басейнового статусу р. Сіверський Донець), не враховано.
ГО «Українська природоохоронна група» – 1 пропозиція (щодо виключення заходів: 17; 137; 140; 141; 142; 144; 148; 149; 151; 152), враховано частково та запропоновано врахування в другому циклі ПУРБ.
За результатами громадського обговорення програму заходів ПУРБ Дону доповнено 13 заходами, таким чином загальна кількість становить 218 заходів (195 основних та 23 додаткових).
В цілому, проєкт ПУРБ Дону було доповнено та оновлено відповідно до зауважень та пропозицій громадськості до інших розділів всіх проєктів ПУРБ з урахуванням актуальної інформації.
Відповідно до Порядку розроблення плану управління річковим басейном, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №336, проєкт Плану управління річковим басейном перед поданням його на затвердження Кабінетом Міністрів України має бути розглянуто та схвалено відповідною басейновою радою.
Враховуючи, що всі розділи проєкту Плану управління річковим басейном Дону пройшли попередній розгляд і ухвалення рішенням басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону від 15 грудня 2023 року (протокол № 14), з урахуванням пропозицій, висловлених під час громадських обговорень, пропонується схвалити проєкт Плану управління річковим басейном Дону на 2025-2030 роки.
ВИСТУПИЛИ: Гончаров Г.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» – 25
«ПРОТИ» – немає.
«УТРИМАЛИСЬ» – немає.
Рішення прийняте 25 голосами, що становить 100% голосів присутніх на засіданні членів басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону.
ВИРІШИЛИ:
1.Схвалити проєкт Плану управління річковим басейном Дону на 2025-2030 роки.
2. Секретаріату Басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону направити протокол засідання до Держводагентства України.
2. Про державний моніторинг масивів поверхневих вод у суббасейні р. Сіверський Донець у 2024 році.
СЛУХАЛИ: Ірину Сидоренко – начальника відділу моніторингу вод та басейнової взаємодії Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
У 2024 році державний моніторинг поверхневих вод здійснюється у відповідності до Програми моніторингу поверхневих вод, затвердженої наказом Міндовкілля від 09.01.2024 № 7 «Про затвердження програми державного моніторингу вод».
Мережа спостережень в суббасейні р. Сіверський Донець складається з 47 пунктів моніторингу на 39 масивах поверхневих вод, в т.ч. у Харківській області – 28 пунктів, Донецькій – 19 пунктів.
Спостереження здійснюються на 23 річках – Сіверський Донець, Уди, Лопань, Харків, Немишля, Муром, Рогань, Великий Бурлук, Хотомля, Леб'яжа, Тетлега, Мож, Балаклійка, Чепель, Сухий Ізюмець, Оскіл, Казенний Торець, Кривий Торець, Бичок, Біленька, Маячка, Сухий Торець, Сорищі та 1 водосховищі (Краснопавлівське водосховище).
Вимірювання здійснюються за 74 показниками: фізико-хімічними 13, додатковими показниками для питних пунктів моніторингу – 7, забруднюючими речовинами для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод – 39, басейновими специфічними речовинами – 15.
Оцінка хімічного стану масивів поверхневих вод здійснюється за 39 показниками у відповідності до переліку речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод, затвердженого наказом Мінприроди від 06.02.2017 № 45, та Методики, затвердженої наказом Мінприроди від 14.01.2019 № 5.
За результатами досліджень в рамках державного моніторингу поверхневих вод протягом січня-травня 2024 р. у р. Сіверський Донець зафіксовано перевищення екологічних нормативів якості за наступними показниками: кадмій - до 6,4 рази, нікель - до 1,7 рази, свинець - до 5,5 рази, бензо(g,h,i)перілен - до 1,2 рази, ДДТ - у 1,7 рази, пентахлорбензол - до 5,9 рази, трихлорметан - до 6,8 рази, флуорантен - до 5,1 рази.
Наказом Міндовкілля від 01.04.2024 № 332 «Про затвердження екологічних нормативів якості води для визначення екологічного стану масиву поверхневих вод та затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства екології та природних ресурсів України» затверджено екологічні нормативи якості для басейнових специфічних речовин, в т.ч. для суббасейну р. Сіверський Донець.
За результатами моніторингу протягом січня-травня 2024 р. зафіксовано перевищення екологічних нормативів якості наступних басейнових специфічних речовин: барій - до 4,9 рази, стронцій - до 1,5 рази, тіаклоприд - до 7,5 рази.
За період 5 місяців 2024 р. 37 масивів поверхневих вод відноситься до 2 класу хімічного стану «недосягнення доброго», 2 масиви поверхневих вод (р. Сіверський Донець, нижче впадіння р. Казенний Торець; р. Мож, гирло) відноситься до 1 класу хімічного стану «добрий»
Також в суббасейні р. Сіверський Донець відбувається негативний вплив на якісний стан водних об’єктів у результаті воєнних дій.
Сіверсько-Донецьким БУВР та РОВР у Харківській області здійснюється дослідницький моніторинг поверхневих вод у Харківській та Донецькій областях, який запроваджено з 12.02.2024 з метою з’ясування масштабу та наслідків аварійних забруднень нафтопродуктами поверхневих вод в басейні р. Уди та р. Сіверський Донець в результаті цілеспрямованих ударів рф по інфраструктурі на території Харківської області (нафтобаза та ТЕЦ-2).
З метою з’ясування масштабу та наслідків аварійних забруднень поверхневих вод нафтопродуктами басейновим управлінням спільно з РОВР у Харківській області було запроваджено дослідницький моніторинг в басейні р. Уди та в р. Сіверський Донець, нижче впадіння р. Уди в Харківській та Донецькій областях, в т.ч. в місцях руслових питних водозаборів Донецької області (всього 13 пунктів моніторингу).
За результатами досліджень найвищі концентрації фіксувались в басейні р. Уди в річці Немишля (в місці найбільшого зосередження забруднення) 14,8 мг/дм3, що вище середньобагаторічних значень у 45 разів. При цьому, в р. Сіверський Донець нижче впадіння р. Уди концентрація складала 0,55 мг/дм3, що перевищувало середньобагаторічні значення майже в 3 рази.
В р. Сіверський Донець в місцях поверхневих питних водозаборів Донецької області за весь час спостережень хоча і фіксувались підвищені концентрації нафтопродуктів відносно середньобагаторічних значень, але без перевищення встановлених гігієнічних нормативів.
Завдяки вжитим заходам щодо локалізації та ліквідації забруднення (встановлення бонових загороджень, використання сорбенту та ін.) ситуацію вдалось стабілізувати.
Наразі концентрація нафтопродуктів у басейні р. Уди – в межах середньобагаторічних значень, проте роботи з локалізації забруднення, в тому числі ґрунтів, продовжуються, тому дослідницький моніторинг продовжується з періодичністю один раз на місяць у 10 пунктах.
Басейновим управлінням про якісний стан водних об’єктів суббасейну р. Сіверський Донець щомісяця забезпечується інформування обласних державних адміністрації, Державних екологічних інспекцій у областях та інших заінтересованих сторін, інформація розміщується на сайті басейнового управління.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» – 25
«ПРОТИ» – немає.
«УТРИМАЛИСЬ» – немає.
Рішення прийняте 25 голосами, що становить 100% голосів присутніх на засіданні членів басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону.
ВИРІШИЛИ:
1. Взяти до відома інформацію про результати державного моніторингу поверхневих вод у суббасейні р. Сіверський Донець у 2024 році.
Голова басейнової ради Олександр Лихач
Виконавчий секретар
басейнової ради Наталія Білоцерківська