23 жовтня 2024 року № 3
м. Київ
Формат засідання – онлайн-відеоконференція з використанням додатку Google Meet.
Головував: Володимир Максименко, голова басейнової ради середнього Дніпра.
Присутні: 68 членів басейнової ради, 3 запрошених. Список присутніх додається.
Порядок денний:
1. План дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки.
2. Різне.
Володимир Максименко запропонував для ефективної роботи засідання басейнової ради наступний регламент роботи:
- час для доповіді – до 10 хвилин;
- час для обговорення – 5 хвилин.
Члени басейнової ради одноголосно погодилися із запропонованим регламентом роботи.
1. План дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки.
СЛУХАЛИ: Володимира Максименка – який наголосив, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 р. № 648-р затверджено план дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки.
З метою забезпечення виконання Плану дій, наказом Держводагентства № 103 від 06.08.2024 затверджено План заходів Держводагентства з виконання Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну р. Рось на 2024-2030 р.
План дій було направлено всім членам басейнової ради для ознайомлення.
СЛУХАЛИ: Максима Полякова – В.о. начальника регіонального офісу водних ресурсів річки Рось - який повідомив, що Офіс наразі, проводить роботу щодо виконання заходів, передбачених Планом дій у 2024 -2026 роках та які винесені на розгляд Басейнової ради:
1. Розроблення та затвердження водогосподарського балансу річки Рось.
2. Проведення інвентаризації та формування переліку гідротехнічних споруд, що потребують знесення (ліквідації-демонтажу),у межах басейну р. Рось.
3. Підготовка пропозицій щодо технічних рішень про зміну режиму експлуатації Стеблівського водосховища та доцільність його подальшої експлуатації із урахуванням інтересів рибного господарства.
4. Розроблення та затвердження правил експлуатації водосховищ у межах басейну р. Рось.
ВИРІШИЛИ: Інформацію щодо Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки взяти до уваги.
ГОЛОСУВАЛИ:
ЗА - «одноголосно»
ПРОТИ – «-»
УТРИМАЛИСЬ – « - »
1.1. Результати підготовки водогосподарського балансу річки Рось
СЛУХАЛИ: Василя Гребіня – керівника розробки, доктора географічних наук, професора, завідувача кафедри гідрології та гідроекології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який повідомив про стан виконання роботи за темою «Розрахунок та оптимізація водогосподарського балансу басейну річки Рось».
Строки початку і закінчення роботи: вересень – грудень 2024 р.
Очікувані результати: водогосподарський баланс басейну річки Рось з деталізацією для окремих водогосподарських ділянок та виділених підбасейнів для років заданої забезпеченості 50, 75 та 95% в розрізі окремих місяців та сучасного рівня водокористування.
Перелік виконаних робіт станом на 23.10.2024 р.:
- виділено та узгоджено з Регіональним офісом водних ресурсів річки Рось перелік підбасейнів (основних приток річки Рось) для яких здійснюється деталізований розрахунок водогосподарського балансу (ВГБ);
- здійснено аналіз структури водокористування в межах басейну Росі та окремих підбасейнів станом на 2023 р. в галузевому та територіальному розрізі;
- оцінено дані спостережень за стоком води по гідрологічним постам в басейні Росі, що підпорядковуються Управлінню Гідрометслужби ДСНС України та водомірних постів басейну, що підпорядковуються Регіональному офісу водних ресурсів річки Рось;
- за даними інвентаризації водних об’єктів, що знаходяться на території територіальних громад, розташованих в басейні Росі, оцінено кількісні характеристики водосховищ та ставків в межах окремих підбасейнів, для яких здійснюється розрахунок ВГБ;
- здійснено розрахунок величини мінімальних екологічних витрат води у замикаючих створах окремих підбасейнів.
Очікувані дати:
завершення розрахункової частини роботи – 01 листопада 2024 р.
написання звіту з наданням рекомендацій – 01 грудня 2024 р.
ВИРІШИЛИ: Інформацію щодо результатів підготовки водогосподарського балансу річки Рось взяти до уваги.
ГОЛОСУВАЛИ:
ЗА - «одноголосно»
ПРОТИ – «-»
УТРИМАЛИСЬ – « - »
1.2. Представлення інформації щодо інвентаризації гідротехнічних споруд, що потребують знесення (ліквідації/демонтажу) у межах басейну річки Рось
СЛУХАЛИ: Максима Полякова – в.о. начальника Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось, який повідомив що фахівці Офісу спільно з представниками територіальних громад продовжують обстеження водних об’єктів та гідроспоруд. Станом на 22.10.2024 року обстежено 70% гідроспоруд (1321 шт.) від наявних, складено 1193 актів. Офісом опрацьовано 80 % актів обстеження та підготовлена узагальнена інформація по 18 з 23 територіальних громад, знесенню підлягають 99 гідроспоруд.
Офісом підготовлені та направлені БУВР Прип’яті, БУВР Південного Бугу, РОВР у Черкаській області форми для узагальнення інформації щодо проведеної інвентаризації та формування переліку гідротехнічних споруд, що потребують знесення ліквідації/демонтажу по всьому басейну р. Рось.
ВИСТУПИЛИ: представники водогосподарських організацій, які представили інформацію про проведену роботу щодо інвентаризації гідротехнічних споруд, що потребують знесення (ліквідації/демонтажу) у межах басейну р. Рось в Житомирській, Вінницькій, Київській та Черкаській областях.
ВИСТУПИЛИ: Фастівський Вадим Петрович – ТОВ «УРБІОПРОМПОСТАЧ» - підняв питання щодо проблем пов’язаних з водністю річок та виконанням режимів роботи по р. Роставиця.
ВИСТУПИЛИ: Максим Свірський – заступник директора ТОВ «Ежіс Україна», запропонував врегулювати на державному рівні питання незаконних дамб і протиправну діяльність на них.
ВИРІШИЛИ: Інформацію щодо проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що потребують знесення (ліквідації/демонтажу) у межах басейну річки Рось взяти до уваги.
ГОЛОСУВАЛИ:
ЗА - «одноголосно»
ПРОТИ – «-»
УТРИМАЛИСЬ – « - »
1.3. Пропозиції щодо технічних рішень про зміну режиму експлуатації Стеблівського водосховища
СЛУХАЛИ: Максима Полякова – в.о. начальника Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось - який зазначив, що відповідно до наданих у минулі роки пропозицій, передбачалося запровадження заходів щодо покращення екологічного стану річки Рось, а саме встановлення мікро-ГЕС сифонного типу на греблі Стеблівського водосховища. З метою виконання пункту 20 Плану дій, Офіс звернувся з листом до ЧФ ЗЕА «Новосвіт» стосовно надання пропозицій щодо технічних рішень по зміні режиму експлуатації Стеблівського водосховища та доцільності його подальшої експлуатації із урахуванням інтересів рибного господарства.
ВИСТУПИЛИ: Ігор Мікрюков – директор ЧФ ЗЕА «Новосвіт», який повідомив, що в 2015 році ЗЕА «Новосвіт» було розроблено робочий проект, придбано та оплачено обладнанння для будівництва Стеблівської мікро-ГЕС сифонного типу. На той час сума вкладених коштів складала більше 2 000 000 грн. На початку виконання робіт жителі смт. Стеблів заблокували роботу будівельної організації та після проведення позачергових громадських слухань прийняли рішення про заборону будівництва Стеблівської мікро-ГЕС сифонного типу. Будівництво мікро-ГЕС було зупинено. На сьогоднішній день думка громади не змінилась.
Технічні рішення про зміну режиму експлуатації Стеблівського водосховища та доцільність його подальшої експлуатації з урахуванням інтересів рибного господарства, будуть напрацьовані після розроблення водогосподарського балансу р. Рось.
ВИРІШИЛИ: Регіональному офісу водних ресурсів річки Рось:
1. Звернутись до Стеблівської громади для врахування їх рекомендацій.
2. Звернутись до Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм для залучення фахівців по підготовці пропозицій щодо доцільності подальшої експлуатації Стеблівського водосховища із урахуванням інтересів рибного господарства.
ГОЛОСУВАЛИ:
ЗА - «одноголосно»
ПРОТИ – «-»
УТРИМАЛИСЬ – « - »
Голова басейнової ради
середнього Дніпра Володимир МАКСИМЕНКО