опубліковано 27.04.2023 10:20
20 квітня 2023 року № 1
м. Київ
Формат засідання – онлайн-відеоконференція з використанням додатку Google Meet.
Головував: Володимир Максименко, голова басейнової ради середнього Дніпра.
Присутні: 50 членів басейнової ради, 8 запрошених. Усього 58 осіб. Список присутніх додається.
Порядок денний:
Розгляд електронної петиції від 18.12.2022 № 22/170066-еп «Про розробку та здійснення проєкту щодо порятунку річки Рось з подальшим використанням його для відновлення водності всіх рік України та їх приток – малих річок».
Поточний стан підготовки плану управління річковим басейном Дніпра в частині розроблення заходів басейну річки Рось.
Представлення інформації щодо інвестиційного проєкту «Зменшення надмірної зарегульованості та покращення гідрологічного стану річки Рось» з метою його актуалізації.
Володимир Максименко запропонував для ефективної роботи засіданнябасейнової ради наступний регламент роботи:
- час для доповіді – до 10 хвилин;
- час для обговорення – 5 хвилин.
Члени басейнової ради одноголосно погодилися із запропонованим регламентом роботи.
Розгляд електронної петиції від 18.12.2022 № 22/170066-еп «Про розробку та здійснення проєкту щодо порятунку річки Рось з подальшим використанням його для відновлення водності всіх рік України та їх приток – малих річок».
СЛУХАЛИ:
Володимира Максименка, який ознайомив членів басейнової ради з електронною петицією № 22/170066-еп «Про розробку та здійснення проєкту щодо порятунку річки Рось з подальшим використанням його для відновлення водності всіх рік України та їх приток – малих річок». Петиція була ініційована громадянином В.Ковтуном та 18 листопада 2022р. розміщена на веб-сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України. Її підтримали понад 25 тисяч громадян.
Владлена Ковтуна – автора петиції, який поінформував членів басейнової ради про основні проблеми басейну р. Рось. Низька водність річки пов’язана з надмірним зарегулюванням греблями, гідроелектростанціями, водосховищами, ставками. Кліматичні зміни та підвищена температура повітря впливають на водність річки, подекуди частка стічних вод може сягати третини стоку, а на деяких ділянках половини. Скидання в річку недостатньо очищених вод промислових та комунальних підприємств, а також збільшення впливу антропогенних чинників призводять до погіршення якості води, її «цвітіння», замору риби та інших живих організмів, особливо це спостерігається на питному водозаборі в м. Корсунь-Шевченківський. Доповідач вважає, що для вирішення проблеми потрібен комплексний підхід, перед початком робіт необхідно провести моніторинг стану водойми, розробити програму заходів, спрямованих на відновлення річки Рось та сталий розвиток в її басейні.
ВИСТУПИЛИ: Роман Розанов – представник ГО «Захист малих річок України», наголосив на відсутності якісного моніторингу річки Рось та її басейну. Для вирішення проблеми запропонував облаштувати додаткові гідрологічні пости спостереження, призначені для вимірювання води, швидкості і напряму течії, рівня забруднення тощо.
Андрій Неліпа - ГО «Громада рибалок України», закликав членів басейнової ради спільно працювати над розробкою плану дій щодо відновлення річки Рось. Водночас акцентував увагу на можливості залучення приватних партнерів на договірній основі для реалізації проєктів, а також проведенні опитування серед населення, шляхом заповнення анкети щодо виявлення проблем.
Олег Мельник – заступник начальника відділу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, виступив із пропозицією перед тим, як встановлювати додаткові пости моніторингу, звернутися з листом до територіальних громад, де протікає річка Рось, щодо проведення обстеження водойми на виявлення проблем, які потрібно вирішити для покращення екологічного стану річки.
Ганна Цвєткова – ГО «Глобальне водне партнерство», зазначила, що на даний час формується План управління річковим басейном Дніпра, тож заходи, спрямовані на відновлення річки Рось, запропонувала включити до ПУРБ.
Марія Шпанчик – начальник Управління забезпечення водними ресурсами Держводагентства, акцентувала увагу учасників засідання на розробці Плану управління річковим басейном Дніпра та закликала долучитися до формування програми заходів для вирішення головних водно-екологічних проблем річки р. Рось.
ВИРІШИЛИ:
Петицію «Про розробку та здійснення проєкту щодо порятунку річки Рось з подальшим використанням його для відновлення водності всіх рік України та їх приток – малих річок» взяти до відома.
2. Поточний стан підготовки плану управління річковим басейном Дніпра в частині розроблення заходів басейну річки Рось.
СЛУХАЛИ: Миколу Урупу – начальника БУВР середнього Дніпра, який поінформував учасників засідання про стан підготовки Плану управління річковим суббасейном середнього Дніпра згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 336 «Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном». Перші плани управління річковими басейнами мають подаватися до Кабінету Міністрів України для затвердження не пізніше 1 серпня 2024 року. Вони мають пройти процедуру стратегічної екологічної оцінки, громадське обговорення та схвалення басейновими радами.
Виступаючий наголосив, що заходи по басейну річки Рось будуть включені до Плану управління річковим басейном Дніпра в частині суббасейну середнього Дніпра відповідно до гідрографічного районування України.
На даний час БУВР середнього Дніпра спільно з Регіональним офісом водних ресурсів річки Рось готують пропозиції до розділу 8 ПУРБ «Повний перелік програм заходів для району річкового басейну Дніпра в частині суббасейну середнього Дніпра для вирішення головних водно-екологічних проблем басейну, зокрема і річки Рось (забруднення органічними, біоегенними та небезпечними речовинами, гідроморфологічні зміни, неконтрольоване водокористування, засмічення).
Згідно з Водною Рамковою Директивою Європейського Союзу даний розділ має містити заходи, спрямовані на покращення екологічного стану водних об’єктів суббасейну середнього Дніпра, досягнення «доброго» екологічного та хімічного стану вод.
ВИСТУПИЛИ: Олексій Ярошевич – директор компанії Екологічний консалтинг Blue Rivers. Зазначив, що План управління річковим басейном – це урядовий документ, який впроваджуватиметься з 2025 по 2030 рр. Цей документ підготовлений у відповідності до норм законодавства Європейського Союзу. Він наголосив, що Україна – кандидат на вступ до ЄС і Європейські директиви - це норми Українського законодавства. Доповідач запропонував, щоб БУВР середнього Дніпра залучив усіх зацікавлених членів басейнової ради до формування пропозицій до програми заходів згідно із запропонованою формою. Якісно сформована програма заходів - це можливість залучення ресурсів міжнародної технічної допомоги для реалізації дороговартісних проєктів.
ВИРІШИЛИ:
Інформацію щодо поточного стану розробки окремих елементів Плану управління річковим суббасейном середнього Дніпра в частині розроблення розділу 8 «Повний перелік програм заходів» взяти до відома.
БУВР середнього Дніпра направити шаблон для збору пропозицій до програми заходів ПУРБ Дніпра учасникам, членам басейнової ради для подання пропозицій.
Членам басейнової ради надати пропозиції до програми заходів ПУРБ (за наявності) з урахуванням вимог Порядку розроблення плану управління річковим басейном.
3. Представлення інформації щодо інвестиційного проєкту «Зменшення надмірної зарегульованості та покращення гідрологічного стану річки Рось» з метою його актуалізації.
СЛУХАЛИ: Максима Полякова – в.о. начальника Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось. Доповідач ознайомив членів басейнової ради з інвестиційним проєктом, який розроблений у 2019 році. Метою проєкту є підвищення водозабезпеченості водозаборів господарсько-питного водопостачання, покращення гідрологічного режиму річки Рось, створення безпечних умов життєдіяльності населення та функціонування об’єктів народногосподарського комплексу в басейні річки Рось.
ВИСТУПИЛИ: Марія Шпанчик – начальник Управління забезпечення водними ресурсами Держводагентства, запропонувала при актуалізації інвестиційного проєкту врахувати Методичні рекомендації з відновлення гідроморфологічних характеристик водотоків.
ВИРІШИЛИ:
Інформацію щодо інвестиційного проєкту «Зменшення надмірної зарегульованості та покращення гідрологічного стану річки Рось» взяти до відома.
Регіональному офісу водних ресурсів річки Рось спільно з БУВР середнього Дніпра оновити інвестиційний проєкт із врахуванням методичних рекомендацій з відновлення гідроморфологічних характеристик водотоків з метою включення заходів для вирішення головних водно-екологічних проблем басейну річки Рось до проєкту Плану управління річковим басейном Дніпра.
БУВР середнього Дніпра опрацювати оновлений інвестиційний проєкт з метою розгляду можливості включення його заходів до проєкту Плану управління річковим басейном Дніпра.
Голова басейнової ради
середнього Дніпра В. МАКСИМЕНКО