Дата проведення засідання басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну (далі – басейнової ради): 4 грудня 2019 року.
Місце проведення засідання басейнової ради: Україна, Львівська область, місто Львів, вул. Родини Крушельницьких, 14
Час проведення засідання басейнової ради: 11:00 – 13:00.
Час початку реєстрації: 10:30
Час закінчення реєстрації: 11:00
Присутні: 14 членів басейнової ради з 24 (58 % від загальної кількості);
16 представників громадських організацій, навчальних закладів, водогосподарських організацій (список додається).
СЛУХАЛИ: Гречаника Руслана Мар’яновича – голову басейнової ради, директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА.
Гречаник Р.М. привітав присутніх із початком роботи басейнової ради Західного Бугу та Сяну та запропонував винести на розгляд і затвердити наступний порядок денний:
-
Організаційні питання
-
Проблема переформування берегів із можливим відторгненням території України та захаращення русла Західного Бугу на прикордонній ділянці з Республікою Польща. Шляхи вирішення
-
Система моніторингу вод суббасейнів річок Західного Бугу та Сяну та пропозиції щодо її оптимізації
-
Проблеми зміни водності Шацьких озер
-
Західний Буг без пластику
-
Різне
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
Гречаник Р.М. запропонував для ефективної роботи зборів затвердити наступний регламент роботи:
-
час для доповіді – до 5 хвилин
-
час для виступу та дебатів – до 3 хвилин
-
час для внесення пропозицій та доповнень – до 3 хвилин
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
-
Затвердити запропонований порядок денний.
-
Затвердити запропонований регламент роботи.
1. Організаційні питання
СЛУХАЛИ: Гречаника Руслана Мар’яновича – голову басейнової ради, директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА.
Гречаник Р.М. повідомив, що на адресу басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну надійшов лист Державної екологічної інспекції у Волинській області щодо включення їхнього представника до складу басейнової ради.
Басейнова рада утворена відповідно до Типового положення про басейнові ради, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.01.2007 № 23, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2017 р. за № 231/30099 (далі – Положення).
Інформаційне повідомлення щодо початку формування складу басейнової ради, відповідно до положення, було розміщено на офіційних веб сайтах Держводагентства України та БУВР Західного Бугу та Сяну у розділі «Басейнова рада» 07 вересня 2018 року та протягом 30 календарних днів приймалися пропозиції щодо кандидатури до складу басейнової ради.
З числа кандидатур, наданих зацікавленими сторонами за галузевим принципом, був сформований персональний склад басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну та 18 грудня 2018 року проведено збори зацікавлених сторін щодо формування складу басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну.
Згідно з протоколом зборів зацікавлених сторін щодо формування басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну від 18.12.2018 № 1, наказом Державного агентства водних ресурсів України від 27.12.2018 № 986 затверджено Положення про басейнову раду річок Західного Бугу та Сяну та її персональний склад.
Члени басейнової ради здійснюють свої повноваження на громадських засадах. Строк дії повноважень члена басейнової ради становить 5 років.
На даний час склад басейнової ради сформований.
Є пропозиція дане питання розглянути у разі вибуття членів зі складу басейнової ради.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
-
Розгляд питання щодо включення представника Державної екологічної інспекції у Волинській області відкласти до вибуття членів зі складу басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну.
2. Проблема переформування берегів із можливим відторгненням території України та захаращення русла Західного Бугу на прикордонній ділянці з Республікою Польща. Шляхи вирішення
СЛУХАЛИ: Кузьмик Ольгу Григорівну - начальника відділу водних відносин та басейнової взаємодії Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області.
Кордон України з Республікою Польща по території Волинської області проходить по серединній лінії р. Західний Буг протяжністю 220 км. Сучасний стан річки Західний Буг на даній ділянці: звивистість русла, наявність островів, інтенсивний розмив берегів, староріччя, завали і затори, зарощення заплави річки.
На даний час є визначено 52 ділянки з можливою зміною русла річки Західний Буг, які можуть впливають на лінію кордону між Республікою Польща та Україною.
Шляхи вирішення:
- розчистка русла річки і прируслової зони від повалених та затоплених дерев і чагарників;
- проведення берегоукріплювальних робіт на ділянках інтенсивної бокової ерозії берегів, для закріплення потенційно-небезпечних ділянок українського берега річки Західний Буг;
- фіксація кордону за географічними координатами відповідно до чинних демаркаційних документів;
- вирішення питання щодо приналежності земельних ділянок в межах прикордонної смуги.
ВИСТУПИВ:
Гречаник Р.М. запропонував підготувати звернення до Державної прикордонної служби України щодо закріплення державного кордону за географічними координатами та впорядкування водоохоронної території на прикордонних ділянках. Департаменту екології та природніх ресурсів ЛОДА спільно з БУВР Західного Бугу та Сяну провести аналіз міжнародних грантів, щодо можливості надання міжнародної технічної допомоги, та умов подання проектів.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
-
Звернутися до Державної прикордонної служби України щодо закріплення державного кордону за географічними координатами та впорядкування водоохоронної території на прикордонних ділянках.
-
Департаменту екології та природніх ресурсів ЛОДА спільно з БУВР Західного Бугу та Сяну провести аналіз міжнародних грантів, щодо можливості надання міжнародної технічної допомоги, та умов подання проектів.
3. Система моніторингу вод суббасейнів річок Західного Бугу та Сяну та пропозиції щодо її оптимізації
Відповідно до нового Порядку здійснення державного моніторингу вод затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 року № 758 з 1 січня 2019 року в басейні проводився діагностичний моніторинг по 11 створах на транскордонних ділянках водотоків, на масивах поверхневих вод, забір води з яких здійснюється для задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення та на масивах поверхневих вод, що знаходяться під ризиком недосягнення доброго стану (на території Львівської і Волинської областей).
Щомісячно лабораторією БУВР Західного Бугу та Сяну здійснювались відбір проб води та їх транспортування до лабораторії Дністровського басейнового управління водних ресурсів (м. Івано-Франківськ), де крім основних фізико-хімічних показників, на високотехнологічному обладнанні визначались 45 пріоритетних забруднюючих речовин.
Проаналізувавши результати аналізу антропогенних впливів на кількісний та якісний стан вод з урахуванням точкових та дифузних джерел, а також наявність зон, що охороняються, БУВР подало пропозиції на розширення мережі спостережень в басейнах Західного Бугу та Сяну, додавши ще 5 пунктів. Отже, програма діагностичного моніторингу поверхневих вод басейну Вісли у 2020 році загалом складатиметься з 16 пунктів.
З метою надання громадськості доступу до екологічної інформації БУВР систематично наповнює веб-систему «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів».
ВИРІШИЛИ:
-
Інформацію прийняти до відома
4. Проблеми зміни водності Шацьких озер
СЛУХАЛИ: Мушку Геннадія Григоровича – заступника начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області.
23 жовтня 2019 року робочою групою з питань обстеження та виявлення причин обміління озера Світязь було проведено обстеження мілководної частини озера Світязь, меліоративних систем та водотоків, що мають безпосередній вплив на формування та регулювання водного балансу озера, а також стану наявних гідротехнічних споруд. В результаті обстеження встановлено:
-
основною причиною обміління озера Світязь є кліматичні зміни, зокрема зростання середньої температури повітря за літньо-осінній період 2019 року на 2 градуси, а також зменшення кількості опадів на 72,5 мм;
-
мала кількість опадів зумовила зменшення акумуляції продуктивної вологи навколишніх боліт, що підтримують гідрологічний баланс території та озера, відповідно живлення водойми поверхневими водами знизилося до мінімальних значень;
-
значний вплив на гідрологічний режим озера має неконтрольований витік води по каналу озеро Світязь - озеро Луки, а також по локальній осушувальній меліоративній мережі болота в урочищі Ступа, яка працює виключно на скид поверхневих та грунтових вод;
-
через відсутність достатньої кількості опадів спостерігається постійне зниження рівня грунтових вод як біля озера Світязь, так і по всій території парку;
-
за даними гідрологічного моніторингу встановлено збільшення підземного живлення озера у вересні та жовтні, що створює передумови стабілізації обводненості системи.
ВИСТУПИВ:
Гречаник Р.М. запропонував звернутися до Львівської та Волинської обласних державних адміністрацій щодо необхідності взяття на баланс органів місцевого самоврядування гідротехнічних споруд на штучних водних об’єктах та приведення їх до нормального технічного стану.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100% голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
-
Звернутися до Львівської та Волинської обласних державних адміністрацій щодо необхідності взяття на баланс органів місцевого самоврядування гідротехнічних споруд на штучних водних об’єктах та приведення їх до нормального технічного стану.
5. Західний Буг без пластику
СЛУХАЛИ: Грицишина Петра Михайловича - Західний центр Українського відділення «Міжнародного центру наукової культури – Всесвітня лабораторія»
З кожним роком проблема мікропластику зростає. Мікропластик є небезпечним для людини і довкілля через те, що містить небезпечні хімічні речовини (фталати, полібромовані дифенілові ефіри і біфенол-А).
Для вирішення зазначеної проблеми необхідно:
а) активізація громадськості - проведення інформаційних кампаній на різних рівнях і для різних вікових груп (дитячі садки, школи, університети, громадські рухи, університети тощо);
б) громадський контроль за галузевими ініціативами скорочення використання пластикової упаковки аж до 50% скорочення її використання в 2030 році;
в) поступове скорочення побутового використання одноразового пластикового посуду, пакетів, упаковки, аж до повної відмови від їх використання громадянами;
г) громадський тиск на урядові структури, бізнес та органи місцевого самоврядування для створення мотиваційних факторів (системи завдатку на пластикову тару; автомати в супермаркетах; податок на утилізацію пластикової тари та відходів);
Така інформаційна кампанія вже розпочата в рамках Коаліції Чиста Балтика.
ВИСТУПИЛИ:
Гречаник Р.М. запропонував в рамках відзначення Дня Західного Бугу проводити природоохоронну акцію «Україна без пластику» серед молоді та населення спільно з представниками органів виконавчої влади.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
-
В рамках відзначення Дня Західного Бугу проводити природоохоронну акцію «Україна без пластику» серед молоді та населення спільно з представниками органів виконавчої влади.
6. Різне
СЛУХАЛИ: Круту Наталію Сергіївну – заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну.
Крута Н.С. представила звіт про виконання протоколу басейнової ради від 07.05.2019, а саме:
-
Басейнова рада не зверталась до обласних рад і адміністрацій Львівської та Волинської областей щодо можливості фінансування розробки Плану управління річковим басейном у зв’язку із тим, що ці заходи частково фінансувались за кошти Держводагентства України, а частково виконувались власними силами БУВР.
-
Секретаріатом басейнової ради було проаналізовано подані на державне фінансування проекти щодо будівництва та реконструкції існуючих очисних споруд та підготовлено звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України щодо їх підтримки.
-
14 серпня 2019 року на Золочівщині пройшло відзначення Дня Західного Бугу. В рамках відзначення Дня Західного Бугу було підписано угоду про співпрацю між Люблінським регіональним управлінням водного господарства і Басейновим управлінням водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну. Присутні мали можливість відвідати виток річки, майстеркласи для дітей, ярмарку екотоварів, святковий концерт, нагородження переможців конкурсу «Мальовничі річки Західного Бугу» тощо. В урочистих заходах приймали участь представники водогосподарських організацій з усієї України, члени басейнової ради, місцева влада, колеги з Польщі та місцеве населення.
-
З 1 вересня оголошено початок збору робіт конкурсу «Мальовничі річки Західного Бугу та Сяну». На сьогоднішній день триває робота з поширення інформації про конкурс та збір робіт.
-
На цьому засіданні, як було передбачено попереднім протоколом, ми розглянули проблему мікропластику.
Крім того, на попередньому засіданні басейнової ради було надано інформацію про проект з управління водними ресурсами Західного Бугу «Сприяння багатонаціональному співробітництву над кон'юнктурним управлінням поверхневими та підземними водами в басейнах транскордонних річок Бугу та Німана», що підготовлений в рамках Міжнародної водної програми Глобального екологічного фонду. Враховуючи те, що на сьогоднішній день зазначений проект ще не впроваджено є пропозиція звернутися до ГЕФ та ЮНЕСКО з листом про підтримку даного проекту.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИСТУПИЛИ:
Ковтун А.В. – начальник Басейнового управління Західного Бугу та Сяну – запропонував погодити План заходів з реалізації інвестиційного проекту «Заходи з забезпечення комплексного протипаводкового захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь у Львівській області» на 2020 рік (додається).
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
Гречаник Р.М. запропонував доповнити Положення про басейнову раду Річок Західного Бугу та Сяну пунктом 4.15 та викласти його у наступній редакції: відсутність члена басейнової ради протягом двох засідань без поважної причини є підставою для виключення його зі складу басейнової ради за результатами голосуванням більшості членів басейнової ради.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
Гречаник Р.М. запропонував членам басейнової ради до 31 грудня 2019 року подати на адресу басейнової ради пропозиції проблемних питань, для розгляду у 2020 році. Секретаріату басейнової ради проаналізувати всі пропозиції та до 20 січня 2020 року розробити та подати на затвердження план роботи басейнової ради на 2020 рік.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 14
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» -0
Рішення прийняте 14 голосами, що становить 100 % голосів членів басейнової ради, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
-
Звернутися до ГЕФ та ЮНЕСКО з листом про підтримку та необхідності впровадження в Україні проекту з управління водними ресурсами Західного Бугу «Сприяння міжнародному співробітництву над кон’юнктурним управлінням поверхневими та підземними водами в басейнах транскордонних річок Бугу та Німана та в системах водоносних горизонтів».
-
Погодити План заходів з реалізації інвестиційного проекту «Заходи з забезпечення комплексного протипаводкового захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь у Львівській області» на 2020 рік (додається).
-
Доповнити Положення про басейнову раду Річок Західного Бугу та Сяну пунктом 4.15 та викласти його у наступній редакції: відсутність члена басейнової ради протягом двох засідань без поважної причини є підставою для виключення його зі складу басейнової ради за результатами голосуванням більшості членів басейнової ради.
-
Членам басейнової ради до 31 грудня 2019 року подати на адресу басейнової ради пропозиції проблемних питань, для розгляду у 2020 році. Секретаріату басейнової ради проаналізувати всі пропозиції та до 20 січня 2020 року розробити та подати на затвердження план роботи басейнової ради на 2020 рік.
Голова басейнової ради Р. М. Гречаник
Виконавчий секретар Н. С. Крута