Протокол засідання басейнової ради річок Приазов'я №1 17.06.2020

опубліковано 18.06.2020 10:28

ПРОТОКОЛ

засідання Басейнової ради річок Приазов’я

(в режимі онлайн-засідання)

 

17 червня 2020 р.                                                                             № 1

м. Запоріжжя

 

Дата проведення засідання Басейнової ради річок Приазов’я – 17.06.2020 р.

Місце засідання: Україна, 69095, Запорізька область, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 105, Басейнове управління водних ресурсів річок Приазов’я.

Час проведення засідання: з 10.00 по 11.10.

Час початку реєстрації: 09.30.

Час закінчення реєстрації: 10.00.

 

ГОЛОВУВАВ: Мовчан Сергій Іванович – Голова Басейнової ради річок Приазов’я.

ПРИСУТНІ: 22 члена Басейнової ради, 7 – запрошені. Усього 29 осіб (перелік додається).

 

Порядок денний:

  1. Організаційні питання.

  2. Про проблеми водойм. Шляхи вирішення проблеми евтрофікації. Розгляд діяльності комунальних підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання і водовідведення. Виконання заходів щодо зменшення антропогенного  навантаження на поверхневі водні об’єкти від скиду забруднюючих речовин.

  3. Про інформування громадськості про реалізацію державної політики у сфері управління, використання та відтворення водних ресурсів, проведення заходів з популяризації екологічних знань серед населення.

  4. Про актуалізацію даних щодо наявності в басейні річок Приазов’я гідротехнічних споруд, їх технічного стану, балансової належності, здійснення заходів щодо визначення безхазяйних гідротехнічних споруд.

  5. Про проведення моніторингу щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання програм природоохоронного спрямування та заходів по збереженню та відтворенню водних ресурсів.

  6. Різне.

 

Про затвердження регламенту роботи Басейнової ради річок Приазов’я.

СЛУХАЛИ: Мовчана Сергія Івановича – Голову Басейнової ради, завідувача кафедри геоекології і землеустрою, к.т.н., доцента Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Дмитра Моторного.

Мовчан С.І. запропонував для ефективної роботи засідання Басейнової ради річок Приазов’я затвердити наступний регламент роботи:

  • час для доповіді – до 15 хвилин;

  • час для виступу та дебатів – до 5 хвилин;

  • час для внесення пропозицій та доповнень – до 3-х хвилин.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

 

  Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Затвердити запропонований регламент роботи засідання Басейнової ради річок Приазов’я. 

 

1. Організаційні питання.

СЛУХАЛИ: Мовчана Сергія Івановича – Голову Басейнової ради, який інформував щодо кадрових змін в структурних підрозділах Запорізької та Херсонської облдержадміністрацій. Департаменти екології та природних ресурсів Запорізької та Херсонської облдержадміністрацій були ліквідовані, а натомість утворились у відповідних областях - Департамент агропромислового розвитку та захисту довкілля, Департамент енергетики та екології.

Відповідно до пункту 4.14. Положення про Басейнову раду річок Приазов’я запропоновано для включення до складу Басейнової ради річок Приазов’я кандидатури: від Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької облдержадміністрації – Калинчук Володимир Миколайович, від Департаменту енергетики та екології Херсонської облдержадміністрації –                 Зайцев Михайло Вікторович. 

А також змінити делегованого представника від Токмацької райдержадміністрації Щербіну Катерину Петрівну на Саврасову Оксану Володимирівну.

 

ВИСТУПИЛИ: Рибалко Інна Георгіївна – виконавчий секретар Басейнової ради, виконуюча обов’язки заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я, яка запропонувала внести зміни до структури секретаріату Басейнової ради, у зв’язку з кадровими змінами.

Запропоновано виключити Розовенко І.В. (Департаменти екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації) та включити до складу секретаріату Калинчука В.М. (Департамент агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької облдержадміністрації). А також виключити Державний регіональний проектно-вишукувальний інститут «Запоріждіпроводгосп» та включити ТОВ «АР-СТРОЙ» -Коломієць О.А.

Мовчан С.І. запропонував схвалити відповідні зміни.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

 

  Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Включити до складу Басейнової ради представників:

- Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької облдержадміністрації – Калинчук Володимир Миколайович;

- Департаменту енергетики та екології Херсонської облдержадміністрації – Зайцев Михайло Вікторович;

- Токмацької райдержадміністрації – Саврасова Оксана Володимирівна.

2. Внести зміни до структури Секретаріату Басейнової ради.

3. Зміни виконати в установленому законодавством порядку.

 

2. Про  проблеми водойм. Шляхи вирішення проблеми евтрофікації. Розгляд діяльності комунальних підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання і водовідведення. Виконання заходів щодо зменшення антропогенного  навантаження на поверхневі водні об’єкти від скиду забруднюючих речовин.

СЛУХАЛИ: Нестеренка Володимира Володимировича – начальника відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я.

Евтрофікація – це збагачення водойм біогенними елементами, що супроводжується зменшенням продуктивності водойм. Евтрофікація може бути наслідком природного старіння водного об’єкту, внесення добрив, або забруднення стічними водами.

До проблем водойм відноситься заростання водного дзеркала, заболоченість, «цвітіння» води, дефіцит кисню та задуха риб.

Розвиток сільськогосподарського та промислового виробництва, використання води населенням відноситься до антропогенних джерел забруднення. Стічні води, що скидаються від водокористувачів у водні об’єкти, змінюють склад води.

Антропогенні джерела забруднення це  промислово-побутові стічні води, стік з тваринницьких комплексів, дренажні води зі зрошувальних земель, поверхневий стік з територій  підприємств, населених пунктів, сільськогосподарських земель.

Важлива та найбільш важка проблема захист поверхневих вод від забруднення. З цією метою повинні передбачатися наступні екозахисні  заходи:

  • розвиток безвідходних та безводних технологій. Впровадження систем оборотного водоспоживання;

  • очистка зворотних (стічних) вод (промислових, комунально-побутових та інших);

  • очистка та знезараження поверхневих вод, які використовуються для водоспоживання та інших цілей.

Усі водні об’єкти, незалежно від походження та гідрологічних особливостей, потребують з часом проведення ряду заходів направлених на утворення біологічної рівноваги. В противному випадку, негативні фактори можуть стати причиною більшості проблем екосистеми водойми в цілому.

На сьогодні у басейні річок Приазов’я 159 комунальних підприємств здійснюють діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, з них у Донецькій області 22 таких підприємств, яких 12 підприємств знаходять на тимчасово окупованій території (підприємства КП «Компанія «Вода Донбасу»), у Запорізькій області – 68, у Херсонський  - 72.

Основними водокористувачами комунальної галузі у басейні річок Приазов’я є:

  •  Запорізька область: КП «Бердянський водоканал» БМР, КП «Водоканал»  Мелітопольської МР, КП «Міськводоканал» Токмакської МР, ТОВ «Акімжилсервіс», КП «Жилкомсервіс» Кирилівської СР;

  • Донецька  область: Маріупольське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» та підприємства на тимчасово окупованій території: Донецьке РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу», Макіївське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу»,  Єнакіївське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу»;

  • Херсонська область: КП «Генічеське ВУ ВКГ», Генічеське УВГ, Чаплинське УВГ. 

У 2019 році, згідно узагальнених даних звіту №2ТП – водгосп (річна), у басейні річок Приазов’я обсяг забору води комунальними підприємствами склав 68,07 млн. м3, у тому числі з підземних джерел 23,44 млн. м3, використання свіжої води склало 34,76 млн. м3. З цього обсягу на питні та санітарно-гігієнічні потреби  використано 25,93 млн. м3 води, на виробничі потреби – 8,67 млн. м3, на інші потреби – 0,144 млн. м3.

Зношені  водопровідні мережі та водоводи, втрати на запірній арматурі, застаріле обладнання на насосних станціях та водозаборах приводить до втрат та не облікованих витрат води. За узагальненими даними форми №2ТП-водгосп (річна) втрати та не обліковані витрати води у басейні річок Приазов’я комунальними підприємствами склали 27,39 млн. м3 або 40% від загального забору води. Слід відмітити, що найбільші втрати води у Донецькій області - 47 %. Це обумовлено не тільки вищевказаними факторами, а також і передачею води на непідконтрольні території. Декілька краща ситуація у Запорізькій та Херсонській областях де втрати відповідно складають 26% та 20%.

Скид зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти у басейні річок Приазов’я здійснюють 21 комунальне підприємство, яке здійснює діяльність з централізованого водовідведення, з них у Донецькій області це 17 таких підприємств (з яких 12 підприємств знаходять на тимчасово окупованій території), у Запорізькій області – 5, у Херсонський  - 1. Слід відмітити, що  до цих підприємств відносяться всі найбільші водокористувачі, які були наведені вище.

Загальний обсяг скиду зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти підприємствами комунальної сфери у 2019 році склав 57,163 млн. м3, у тому числі: Донецька  область – 51,24 млн.м3, Запорізька область – 9,88 млн. м3, Херсонська область – 0,173 млн. м3.

За якісним складом зворотні води поділяються на 3 категорії: забруднені, нормативно-чисті та нормативно-очищені.

Так у 2019 році обсяг скинутих забруднених зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти після використання води комунальними підприємствами складає – 28,905 млн.м3 (53% від загального скиду), у тому числі: Донецька  область – 23,85 млн.м3 (46,5 % від загального скиду), Запорізька область – 8,695 млн. м3 (88% від загального скиду по області), Херсонська область – 0 млн. м3..

Скид нормативно – чистих зворотних (стічних) вод складає 0,725 млн.м3 (7,3% від загального скиду) цей обсяг скинуто тільки у межах Запорізької області ЕЦВ Західногруповий водогон КП «Облводоканал»ЗОР. 

У басейні річок Приазов’я загальна потужність очисних споруд після яких зворотні (стічні) води потрапляють до водних об’єктів складає –
261,553 млн.м3 рік, у тому числі: Донецька  область – 187,0 млн.м3, Запорізька область – 43,72 млн. м3, Херсонська область – 3,833 млн. м3.

Обсяг скинутих нормативно очищених  зворотних (стічних) вод у 2019 році у басейні річок Приазов’я склав - 27,526 млн.м3 (46% від загального скиду) у тому числі: Донецька  область – 27,4 млн.м3 (53,5 % від загального скиду по області), Запорізька область – 0,463 млн. м3 (4,7% від загального скиду по області), Херсонська область – 0,173 млн. м3.(100% від загального скиду по області).

Практично всі комунальні підприємства , які здійснюють скид зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти мають очисні споруди, але на жаль не всі вони забезпечують якість очистки зворотних вод до нормативних вимог.

З метою досягнення ГДК комунальними підприємствами  проводяться заходи щодо реконструкції та будівництва каналізаційних мереж та очисних споруд.

З метою здійснення аналізу антропогенних впливів на якісний стан поверхневих вод басейну річок Приазов’я в межах Донецької області Сіверсько-Донецьким БУВР було здійснено аналіз та порівняння фактично-скинутих концентрацій забруднюючих речовин у 2019 році з 2018 та 2017 роками, та з концентраціями встановленими у дозволах на спецводокористування. За результатами аналізу, з метою з’ясування причин збільшення концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, а також аналізу водоохоронних заходів, запланованих до виконання, у тому числі у дозволах на спецводокористування, Сіверсько-Донецьким БУВР підготовлено листи щодо надання пояснень до 12 підприємств-водокористувачів, в т.ч. 3 житлово-комунального господарства.

 

ВИСТУПИЛИ: Білоцерківська Наталія Олексіївна – заступник начальника Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів щодо антропогенних впливів на стан поверхневих вод підприємств Донецької області, здійснення басейновим управлінням заходів щодо аналізу фактично скинутих концентрації забруднюючих речовин у 2019 році у порівнянні з попередніми роками та направлених листів підприємствам-водокористувачам з метою з’ясування причин збільшення концентрацій.

Пропонується:

  • комунальним підприємствам-забруднювачам розробити та провести заходи щодо поліпшення складу зворотних вод, що скидаються у поверхневі водні об’єкти, для досягнення встановлених Дозволом на спеціальне водокористування ГДК – протягом 2020 року;

  • місцевим органам виконавчої влади територіальних громад та комунальним підприємствам залучати крім бюджетних коштів усіх рівнів, інвестиційні та грантові кошти, подавати проектні пропозиції для участі у конкурсному відборі проектів, що можуть реалізуватись по програмах за кошти Європейського Банку Реконструкції та Розвитку -  протягом 2020 року;

  • комунальним підприємствам провести реконструкцію діючих каналізаційних очисних споруд, які за  технічними показниками та пропускною спроможністю не забезпечують очистку стічних вод відповідно до нормативних вимог – в терміни, згідно проектно-кошторисної документації.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» - 22.

«ПРОТИ» -немає.

«УТРИМАЛИСЬ» - немає.

 

Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Комунальним підприємствам-забруднювачам, місцевим органам виконавчої влади територіальних громад надавати до БУВРів річок Приазов’я, Нижнього Дніпра та Сіверсько-Донецького БУВР:

– щодо виконання та проведення заходів з поліпшення складу зворотних вод, що скидаються у поверхневі водні об’єкти, для досягнення встановлених Дозволом на спеціальне водокористування ГДК – протягом 2020 року;

– про залучення коштів усіх рівнів для участі у конкурсному відборі проектів по реконструкції  очисних споруд – протягом 2020 року.

2. Басейновим управлінням водних ресурсів річок Приазов’я, Нижнього Дніпра та Сіверсько-Донецькому БУВР в межах території своєї діяльності на підставі даних державного обліку водокористування скласти рейтинг забруднювачів поверхневих водних об’єктів по басейну річок Приазов’я з урахуванням об’ємів скидів та наявності у їх складі пріоритетних та басейново специфічних речовин та розглянути на наступному засіданні Басейнової ради річок Приазов’я – до 01.10.2020.

 

3. Про інформування громадськості про реалізацію державної політики у сфері управління, використання та відтворення водних ресурсів, проведення заходів з популяризації екологічних знань серед населення.

СЛУХАЛИ: Рибалко Інну Георгіївну – виконавчого секретаря Басейнової ради, виконуючу обов’язки заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я.

З метою інформування громадськості про реалізацію державної політики у сфері управління, використання та відтворення водних ресурсів, проведення заходів з популяризації екологічних знань серед населення, БУВР річок Приазов’я, БУВР нижнього Дніпра, Сіверсько-Донецьким БУВР постійно проводиться робота з цих питань.

На сайті управлінь в розділі «Діяльність» розміщені підрубрики «Облік водокористування» та «Дозвіл на спеціальне водокористування», в яких докладно висвітлено інформацію щодо:

- узагальнених даних водоспоживання та водовідведення користувачами Запорізької області на підставі  форми №2ТП-водгосп (річна) за 2019 рік, та порівняння з попередніми роками;

- оформлення документів дозвільного характеру з посиланням на діючу нормативну базу на теперішній час.

Одночасно у рубриці «Останні новини» викладається інформація щодо розгляду документів дозвільного характеру на порталі «Е-дозвіл» та останні зміни у водному законодавстві України.

Фахівці управління постійно надають інформацію для складання державних, територіальних та міських програм системного розвитку регіону, екологічних паспортів, відомчої звітності та використання у роботі за запитами об’єднаних територіальних громад та виконавчих комітетів міських рад, державних установ, організацій та інших підприємств.

Одночасно, фахівці БУВРів річок Приазов’я, Нижнього Дніпра та Сіверсько-Донецького БУВР, а також підвідомчі організації розробили інформаційно-просвітницькі заходи, присвячені відзначенню Всесвітнього дня води, цьогорічною тематикою якого були «Вода та зміни клімату – прискорення дій», але у зв’язку з обмежувальними заходами щодо  попередження нової короно вірусної інфекції (COVID 19)  на території областей проведення конкурсів було переведено на дистанційне або безпосередньо у приміщеннях управлінь.

Також, управління долучались до челенджів, проводили дистанційні конкурси малюнків та  віршів серед дітей.

Вже традиційно до Всесвітнього дня води проведено виставки малюнків дітей. Основною метою та завданнями конкурсу було виховання у дітей правильних екологічних цінностей, розвиток креативних ідей щодо збереження природи та стимулювання розвитку творчого пошуку ідеї піклування про природу. Кожен учасник гарантовано отримав подарунок за оригінальність задуму та індивідуальність творчого почерку.

Рибалко І.Г. запропонувала:

з метою підвищення екологічних знань, інформованості населення щодо захисту водних ресурсів від забруднення, а також привернення уваги суспільства  (особливо молоді) до необхідності збереження навколишнього природного середовища (зокрема водних ресурсів), шанобливого ставлення до води пропоную проводити  роз’яснювальну роботу з громадянами шляхом розповсюдження інформаційних листівок в навчальних закладах, пресі, тощо.

Мовчан С.І. запропонував інформацію щодо інформування громадськості про реалізацію державної політики у сфері управління, використання та відтворення водних ресурсів, проведення заходів з популяризації екологічних знань серед населення прийняти до відома.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

        

Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Водогосподарським організаціям продовжити проведення еко-просвітницької роботи серед населення шляхом розміщення інформації на власних веб-сайтах, поширення у соціальній мережі Facebook, розсилки інформаційних повідомлень для представників місцевих органів влади, співпраці з регіональними ЗМІ, громадськими організаціями, науковими установами, навчальними закладами, громадськими організаціями із залученням членів Басейнової ради – постійно.

2. Підтримати ідею громадськості щодо відзначення Днів річок річкового басейну річок Приазов’я, в тому числі День Кальміусу.

 

4. Про актуалізацію даних щодо наявності в басейні річок Приазов’я гідротехнічних споруд, їх технічного стану, балансової належності, здійснення заходів щодо визначення безхазяйних гідротехнічних споруд.

СЛУХАЛИ: Рибалко Інну Георгіївну – виконавчого секретаря Басейнової ради, виконуючу обов’язки заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я.

За попередніми даними на території басейну річок Приазов’я на водних об’єктах налічується 791 гідротехнічні споруди (ГТС), у т.ч.: Запорізька область – 314, Донецька область – 258, Херсонська область – 219 ГТС.

За результатами спільно проведеної роботи підвідомчих організацій БУВР річок Приазов’я з органами місцевого самоврядування та за даними райдержадміністрацій на 01.04.2020 із загальної кількості ГТС по Запорізькій області передано у власність (державну, комунальну та приватну) 34 ГТС та

82 ГТС використовуються орендарями земель водного фонду або водного об'єкту.

Решта гідротехнічних споруд, яких нараховується 280 – безхазяйні (у т.ч. 82 ГТС використовуються орендарями земель водного фонду або водного об'єкту). Детальна інформація по безхазяйним ГТС на території Запорізької області наводиться нижче:

Бердянський – 62 (93%), Більмацький – 40 (100%), Веселівський – 5 (83%), Мелітопольський – 25 (100%), Михайлівський – 8 (100%), Пологівський –  5 (100%), Приазовський – 21 (81%), Приморський – 10 (42%), Розівський – 11 (100%), Токмацький – 20 (80%), Чернігівський – 58 (97%), Якимівський – 15 (88%).

Найгірше становище щодо наявності безхазяйних ГТС від загальної кількості (по 100%) у п’яти районах області: Більмацькому, Мелітопольському, Михайлівському, Пологівському та Розівському районах.

З метою здійснення контролю за технічним станом гідротехнічних споруд на водних об’єктах, попередження надзвичайних ситуацій, пов’язаних із виникненням гідродинамічних аварій, пропуском дощових паводків, а також для забезпечення відповідальної експлуатації гідроспоруд, збільшення надходжень до місцевого бюджету та прискорення визначення балансоутримувача, районним державним адміністраціям починаючи з

2013 року неодноразово направлялись листи Запорізької облдержадміністрації  про активізацію роботи з питання взяття на баланс безхазяйних гідротехнічних споруд.

При цьому надані роз’яснення Міністерства юстиції України від 13.10.2011 про деякі аспекти набуття права власності на об’єкти безхазяйного нерухомого майна та зразок заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 № 595/5).

Крім того, підвідомчими організаціями управління також направлялись листи до сільських рад з аналогічними роз’ясненнями про взяття на баланс безхазяйних гідротехнічних споруд.

На сьогоднішній день з метою оцінки ефективності існування ставків, водосховищ та гідротехнічних споруд у Запорізькій області, подальшого раціонального їх використання, запобігання техногенним і екологічним  катастрофам розпорядженням голови Запорізької облдержадміністрації від 13.04.2020 № 155 створено спільну міжвідомчу комісію з інвентаризації ставків, водосховищ та гідротехнічних споруд, проведення аналізу правового статусу, оцінки ефективності їх існування (далі – Комісія). На виконання п. 4 зазначеного розпорядження створені аналогічні Комісії у районах області, до яких включено представників МУВГ на території закріплених районів.

Згідно розпорядження Донецької облдержадміністрації від 24.02.2016 №126 створено обласну комісію з організації проведення обстеження технічного стану гідротехнічних споруд, визначення балансової належності та їх залишкової вартості. Станом на 30.04.2020 за даними наданими виконкомами міських рад, райдержадміністраціями, військово-цивільними адміністраціями, радами об’єднаних територіальних громад, в басейні річок Приазов’я на підконтрольній території Донецької області розташовано 258 ГТС, з яких з визначеним балансоутримувачем – 99 ГТС (копії підтверджуючих документів щодо власності споруд не надані), безхазяйних – 159, по 63 розпочато процедуру визначення балансоутримувача (копії підтверджуючих документів надані по 1 об’єкту – Миколаївська сільська рада Волноваського району); 7 ГТС знаходяться в аварійному стані, з них безхазяйних – 5.

Сіверсько-Донецьким БУВР проводиться робота з актуалізації даних щодо наявності гідротехнічних споруд та їх балансової належності. До райдержадміністрацій та міст управлінням були направлені відповідні звернення, в т.ч. з повідомленням щодо необхідності проведення процедури взяття на баланс безхазяйних ГТС. За наданою інформацією у 2019 році передані у комунальну власність 2 ГТС у Нікольському (Касянівська сільська рада) та Волноваському (Миколаївська сільська рада) районах.

БУВР Нижнього Дніпра вирішено протягом першого півріччя 2020 року провести обстеження водних об’єктів з метою уточнення технічного стану гідротехнічних споруд в басейні річок Приазов’я, також особливу увагу приділити ГТС, руйнація яких може привести до надзвичайних ситуацій. Розроблено наказ БУВР нижнього Дніпра від 05.02.2020 № 17 «Про проведення обстеження водних об’єктів з метою уточнення технічного стану гідротехнічних споруд», відповідно до якого протягом першого півріччя 2020 року буде проведено обстеження водних об’єктів на території Херсонської області, в тому числі і в басейні річок Приазов’я.

Пропоную надати секретаріату Басейнової ради зведену інформацію, отриману в результаті проведеної інвентаризації або обстеження водних об’єктів та гідротехнічних споруд на них на території Запорізької, Донецької та Херсонської областей в межах басейну річок Приазов’я із зазначенням загальної кількості ГТС, безхазяйних та ГТС з визначеним балансоутримувачем.

Мовчан С.І. запропонував інформацію про актуалізацію даних щодо наявності в басейні річок Приазов’я гідротехнічних споруд, їх технічного стану, балансової належності, здійснення заходів щодо визначення безхазяйних гідротехнічних споруд взяти до відома.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

 

Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ: 

1. БУВР річок Приазов’я, БУВР Нижнього Дніпра, Сіверсько-Донецькому БУВР:

– надати секретаріату Басейнової ради зведену інформацію, отриману в результаті проведеної інвентаризації або обстеження водних об’єктів та гідротехнічних споруд на них на території Запорізької, Донецької та Херсонської областей в межах басейну річок Приазов’я для подальшого обговорення на черговому засіданні Басейнової ради – до 01.10.2020 року.

2. Підтримати необхідність проведення інвентаризації водойм у басейні річок Приазов’я у відповідності до гідрографічного та водогосподарського районування згідно до ст. 131 Водного кодексу України та наказів Мінприроди від 26.01.2017  № 25 «Про виділення суббасейнів та водогосподарських ділянок у межах встановлених районів річкових басейнів» та від 03.03.2017  № 103 «Про затвердження Меж районів річкових басейнів, суббасейнів та водогосподарських ділянок».

 

5. Про проведення моніторингу щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання програм природоохоронного спрямування та заходів по збереженню та відтворенню водних ресурсів.

СЛУХАЛИ: Рибалко Інну Георгіївну – виконавчого секретаря Басейнової ради, виконуючу обов’язки заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я.

З метою зменшення втрат та безповоротних витрат, впливу зворотних вод на поверхневі водні об’єкти у басейні річок Приазов’я водокористувачами розробляються природоохоронні заходи, які фінансуються за рахунок державних та місцевих програм, грантів, інвестицій та власних коштів.

На території Донецької області, у межах басейну річок Приазов’я, було заплановано до виконання 3 природоохоронні заходи на суму 16,0 млн. грн.

  За інформацією Департаменту екології та природних ресурсів  Донецької облдержадміністрації у 2019 році  виконано наступні заходи:

  • Будівництво водовідводу у Приморському районі по м. Маріуполь на суму – 11,98 млн. грн. ;

  • Встановлення автоматизованих постів контролю з визначенням у реальному часі рівнів води та якісних показників (мінералізації, групи азоту, рН, температури, тощо) на ділянках річок Кальміус, Кальчик на суму – 3,35 млн. грн .

На території Запорізької області, у межах басейну річок Приазов’я, КП «Водоканал» Мелітопольської міської ради  розроблені «Заходи щодо охорони вод, зменшення рівня забруднення та забезпечення раціонального використання водних ресурсів на 2019-2020 рр». Фінансування цих заходів проводиться з залученням коштів міських бюджетів, а також залучаються власні кошти підприємства та проводиться фінансування з обласного бюджету.

КП «Водоканал» у 2019 році проводився моніторинг роботи свердловин та водогонів, ліквідація аварій на водогонах та водопровідних мережах, поточний ремонт систем водопостачання міста, контроль за недопущенням самовільного споживання води з водопровідних мереж.

Також підприємством проведено ряд заходів щодо забезпечення якості очистки зворотних вод до нормативних вимог.

         Фінансування комунальними підприємствами природоохоронних заходів у межах Запорізької області за напрямом «Централізоване водопостачання населених пунктів» у 2019 році склало – 13,8 млн. грн., з них за кошти місцевого бюджету – 7,3 млн. грн., кошти підприємств – 6,53 млн. грн..

На території Херсонської області, в межах басейну річок Приазов’я, на виконання природоохоронних заходів з місцевих бюджетів, по Новотроїцькому району було виділено 0,022 млн. грн. на виконання заходів для захисту населених пунктів району  від затоплення та підтоплення.

         Пропоную секретаріату Басейнової ради підготувати та направити листи-запити до місцевих органів самоврядування про надання інформації щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання  природоохоронних заходів – до 31.07.2020, а також контролювати та аналізувати інформацію щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання природоохоронних заходів.

Мовчан С.І. запропонував інформацію щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання програм природоохоронного спрямування та заходів по збереженню та відтворенню водних ресурсів взяти до відома.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

        

Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Інформацію щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання програм природоохоронного спрямування та заходів по збереженню та відтворенню водних ресурсів взяти до відома.

2. Секретаріату Басейнової ради:

– підготувати та направити листи-запити до місцевих органів самоврядування про надання інформації щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання  природоохоронних заходів – до 31.07.2020 року.

– контролювати та аналізувати інформацію щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання природоохоронних заходів.

3. Про виконання пункту 2 даного рішення заслухати на наступному засіданні Басейнової ради.

 

6. Різне.

6.1. Про несприятливу гідрологічну ситуацію на річках Приазов’я, яка склалась на кінець травня 2020 року та можливість формування маловоддя.

СЛУХАЛИ: Сорокіну Тетяну Петрівну – заступника начальника Запорізького обласного центру з гідрометеорології.

Упродовж осінньо-зимового періоду 2019-2020 рр. та весни 2020 в басейні річок Приазовʼя склалися несприятливі гідрометеорологічні умови для формування стоку річок і для накопичення достатніх водних ресурсів. Унікальність 2020 року полягає в тому, що осінь 2019-го була сухою, а метеорологічна зима з традиційними морозами, снігом і промерзанням ґрунту так і не настала.

Внаслідок тривалого  періоду  аномально  теплої  погоди  у  регіоні (протягом  зими 2019-2020 року  не  був  зафіксований стійкий  перехід  середніх  добових  температур  повітря  через  0°  у  бік  від’ємних  значень), опади  взимку випадали  переважно  у  вигляді  дощу та  мокрого  снігу  з  дощем.  А  якщо  сніговий  покрив  утворювався,  то  він  був  незначної  висоти  та    швидко  танув  через  позитивні  температури  повітря. Тобто, цього року не відбулося достатнього снігонакопичення.

Впродовж наступних місяців опадів випало значно менше норми. А саме:

- у березні - всього 7мм опадів, що відповідає 21% від місячної норми;

- у квітні  -  9,3мм опадів, що відповідає 27% від місячної норми.

Дощі, які пройшли, не вплинули на гідрологічний режим річок.

До того ж, березень виявився не тільки найпосушливим, а й найтеплішим за період спостережень з 1991 року. Середня за місяць температура повітря перевищила  багаторічне значення на 5.6о.

Через високі температури повітря та недостатню кількість опадів у регіоні  спостерігались суховійні явища, які призвели до інтенсивної втрати вологи з ґрунту.

Вологи не вистачає як у верхніх шарах ґрунту (до 5 см), так і глибше - до 1 метру (так званий "кореневовмісний шар"). Запаси корисної вологи в грунті протягом квітня-травня поступово знижувались і  станом на кінець травня  –  зволоження метрового шару грунту незадовільне.

Таким чином, за відсутності снігозапасів (основного чинника весняного водопілля) і стокоефективних опадів у березні-квітні та в умовах підвищеної водопоглинальної здатності підстильної поверхні річкових водозборів, на річках Приазовʼя  не відбулось  формування весняного водопілля.

Значно раніше звичайних строків річки поступово перейшли на ґрунтове живлення.

Дещо змінилась ситуація наприкінці травня-початку червня. Погода травня була  прохолоднішою на 1.4о за  кліматичну норму з достатньою  кількістю опадів. У травні за місяць випало 62 мм опадів, що відповідає 135% від місячної норми. Більш інтенсивними були значні дощі вночі 28 травня,  коли випало 26-39мм, що відповідає 59-78% від місячної норми. Дощі, переважно зливового характеру, які  супроводжувались грозами, градом  та  шквалами,  нерівномірно розподілялись по території регіону.

Опади, які  пройшли у регіоні, обумовили лише короткочасні  незначні підйоми  рівнів води на річках Приазовʼя.  Добові  підйоми  були  у  межах лише 1-6 см, на річці Молочна в районі с.Терпіння Мелітопольського району - 10см.

А взагалі, у  місячному  розрізі,  на  більшості річок регіону спостерігалась межінь

Майже на всіх річках регіону продовжувалось поступове заростання русел, яке на кінець місяця становило 10-60% їх ширини.

Така ситуація, коли весняне  водопілля  в  басейнах  річок  Приазов’я  відсутнє, або  величини  його характеристик дуже  низькі, спостерігається вже протягом  останніх десяти років поспіль. До того ж, впродовж останніх 25 років зберігається тенденція щодо підвищення середньомісячної температури повітря та збільшення кількості посушливих місяців.

Останніми роками також відбувається зниження рівнів ґрунтових вод. За даними спостережень Запорізького ЦГМ така тенденція чітко прослідковується з 2012-2013 років. Рівень грунтових вод на території області знизився на 0,5-2,5 м.

Тому, маємо розуміти, що усі опади, які будуть спостерігатися влітку, не покращать ситуацію, так як водосховища та річки поповнюються  водою виключно в осінньо-зимовий восени та взимку, з рясними опадами, зі снігом.

Утримання дефіциту опадів (відсутність стокоформуючих опадів) вказує на високу ймовірність виникнення на річках значної гідрологічної посухи у літній період з негативними наслідками для різних секторів економіки, населення та довкілля.  

Мовчан С.І. запропонував: 

- взяти до відома інформацію про несприятливу гідрологічну ситуацію на річках Приазов’я, яка склалась на кінець травня 2020 року та можливість формування маловоддя;

- БУВР річок Приазов’я, БУВР нижнього Дніпра, Сіверсько-Донецькому БУВР забезпечувати нагляд за дотриманням встановлених режимів роботи водосховищ та ставків, які розташовані на малих та середніх річках у межах басейну річок Приазов’я,  їх оперативне коригування у разі несприятливої гідрометеорологічної ситуації та направлення до органів місцевого самоврядування.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

        

Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1.  Інформацію про несприятливу гідрологічну ситуацію на річках Приазов’я, яка склалась на кінець травня 2020 року та можливість формування маловоддя взяти,  а також заходи вжиті органами управління водними ресурсами в басейні річок Приазов’я щодо попередження загострення ситуації з водопостачанням населення та галузей економіки взяти до відома.

2. Басейновому управлінню водних ресурсів річок Приазов’я, Басейновому управлінню водних ресурсів нижнього Дніпра, Сіверсько-Донецькому басейновому управлінню водних ресурсів:

– у разі несприятливої гідрометеорологічної ситуації переглянути та при необхідності скоригувати режими роботи водосховищ та ставків, які розташовані на малих та середніх річках у межах басейну річок Приазов’я, та направляти до органів місцевого самоврядування – постійно.

3. Секретаріату Басейнової ради річок Приазов’я підготувати звернення до ЮНІСЕФ щодо можливості надання експертної підтримки з розробки розділів Плану управління районом річок Приазов’я та адаптації розрахункових водогосподарських балансів з урахуванням змін клімату та можливого маловоддя – до 01.09.2020 року. 

 

6.2. Про розгляд звернення Громадського об’єднання «ГРОМ – Приазов’я».

СЛУХАЛИ: Мовчана Сергія Івановича – Голову Басейнової ради, завідувача кафедри геоекології і землеустрою, к.т.н., доцента Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Дмитра Моторного.

На розгляд представлено лист-звернення Громадського об’єднання «ГРОМ – Приазов’я», в якому пропонується винести на розгляд питання на наступних засіданнях Басейнової ради. 

Мовчан С.І. запропонував:

– взяти до відома звернення ГО «ГРОМ – Приазов’я»;

– опрацювати звернення та надати пропозиції для відповіді;

– надати пропозиції до співпраці та розробки спільного плану дій.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 22.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

        

Рішення прийняте 22 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Звернення ГО «ГРОМ – Приазов’я» взяти до відома .

2. Секретаріату Басейнової ради:

– опрацювати звернення та надати пропозиції для відповіді;

– надати пропозиції до співпраці та розробки спільного плану дій.

 

Виконавчий секретар                                                                Інна РИБАЛКО