ПРОТОКОЛ засідання Басейнової ради річки Тиси № 3 від 16.09.2024

опубліковано 25.09.2024 15:43

16 вересня 2024 року № 3

 

Дата проведення: 16 вересня 2024 року.

Місце проведення: Закарпатська область, м. Ужгород, Слов’янська набережна, буд. 5, Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса.

Час проведення: з 14.00 по 15.00 год.

Час початку реєстрації: 13.30 год.

Час закінчення реєстрації: 14.00 год.

 

ПРИСУТНІ: 9 членів Басейнової ради, 12 – запрошених.

 

Усього 21 осіб (перелік додається).

 

Порядок денний:

 

1. Розгляд та погодження додаткових пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод у суббасейні річки Тиса, басейну річки Дунай у межах Закарпатської області (доповідачі: Олег Кисіль, начальник БУВР Тиси; Катерина Яковюк, начальник технічного відділу БУВР Тиси).

2. Різне.

 

ВИСТУПИЛИ:

Юрій Шпонтак - голова Басейнової ради річки Тиси, привітав присутніх членів Басейнової ради річки Тиси, представників влади та водогосподарських організацій області, водокористувачів, науковців, громадськість з проведенням третього засідання Басейнової ради річки Тиси. Повідомив, що на засіданні присутні 9 членів Басейнової ради, з 13. Четверо членів Басейнової ради з поважних причин не змогли прийняти участь у засіданні. Відповідно до Положення про Басейнову ради річки Тиса, засідання є легітимним, якщо на ньому присутні більше половини членів.

Шпонтак Юрій запропонував для ефективності роботи засідання затвердити наступний регламент роботи:

  • - час для доповіді – до 30 хвилин;

    - час для виступу та дебатів – до 5 хвилин;

    - час для внесення пропозицій та доповнень – до 3 хвилин.


 

ГОЛОСУВАЛИ:


 

«ЗА» - 9.

«ПРОТИ» - немає.

«УТРИМАЛИСЬ» - немає.

Рішення прийняте 9 голосами, що становить 100% голосів, присутніх на засіданні.

 

1. Розгляд та погодження додаткових пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод у суббасейні річки Тиса, басейну річки Дунай у межах Закарпатської області.

 

СЛУХАЛИ:

Олег Кисіль – начальник БУВР Тиси.

Внаслідок інтенсивних опадів протягом 05 - 11 лютого 2024 року відбулось різке підвищення рівня води у річках, переливи паводковими водами окремих ділянок автомобільних доріг державного та місцевого значення, зсуви ґрунтів, підтоплення сільськогосподарських угідь, дворогосподарств, підвальних приміщень житлових будинків та інших закладів, пошкодження та руйнування гідротехнічних споруд, пошкодження та руйнування мостових споруд, ділянок автомобільних доріг, берегів річок, берегоукріплень тощо, припинення газопостачання до населених пунктів. Загалом негативні наслідки паводку було зафіксовано у 47 населених пунктах 19 територіальних громад 6 районів області.

Паводком 05 - 11 лютого 2024 року пошкоджено (зруйновано) 29 гідротехнічних об’єктів, що перебувають на балансі БУВР Тиси.

Протоколом Регіональної комісії з питань ТЕБ та НС Закарпатської ОВА/ОДА від 05 квітня 2024 року №2, який підтверджений протоколом засідання Експертної комісії ДСНС України від 12.04.2024 № 4/03-24 надзвичайна ситуація, що сталася в області класифікована надзвичайною ситуацією природного характеру регіонального рівня.

БУВР Тиси провело розрахунки збитків і склало кошторис на 300 млн. грн. та надало Державному агентству водних ресурсів України.

На нашу професійну думку, перелік пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 р. у басейні річки Тиса включає 10 додаткових заходів на загальну суму 117906,85 тис. грн., які забезпечують відновлення, реконструкцію та ремонт найбільш зруйнованих гідротехнічних споруд на водогосподарських обʼєктах суббасейну річки Тиса. Дані пропозиції пропонуються до фінансування за рахунок залишків коштів спеціального фонду розвитку водного господарства.

Всі об’єкти, які потребують негайного відновлення – це державні гідротехнічні водогосподарські споруди, які забезпечують захист населення від шкідливої дії вод.

 

ВИСТУПИЛИ:

Юрій Дербаль - Громадська організація «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА», зауважив, чи дані об’єкти розташовані на землях державної власності?

Олег Кисіль - начальник БУВР Тиси, всі об’єкти водного фонду розташовані на землях територіальних громад Закарпатської області.

Василь Манівчук – начальник Закарпатського ЦГМ, запитав, чому не розглядалось відновлення гідротехнічних споруд на річці Боржава?

Олег Кисіль - начальник БУВР Тиси, на даному водному об’єкті відсутні пошкодження, відновлення потребують тільки споруди, так звані «земляні вали» і ці роботи можна зробити за кошти місцевої територіальної громади.

Юрій Дербаль - Громадська організація «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» , чи готові робочі проекти на дані 10 заходів?

Олег Кисіль - начальник БУВР Тиси, не має готових робочих проектів, ПКД можуть бути виготовлені протягом місяця після їх затвердження.

 

2. Різне.

СЛУХАЛИ:

Владислав Пересоляк - Громадська рада при Закарпатській обласної військовій адміністрації, розповів про проект відновлення і реконструкції насосних станцій для використання їх як гідроакумулюючих споруду, а також про важливість відновлення меліоративної системи Закарпатської області. На початку минулого століття, в 1919 - 1938 роках на території Закарпаття були побудовані перепади на р. Уж висотою 60-70 см, що зменшувало швидкість течії води й частково затримувало воду. На даний час, швидкість збігу води збільшилася у 5 разів, тому необхідно розглянути можливість будівництва перепадів на річках басейну Тиси для зменшення швидкості стікання води й акумуляції поверхневого стоку.

Юрій Дербаль - Громадська організація «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА», зауважив, що 80% водних об’єктів Закарпатської області розташовані у верхів’ях гір та лісовій місцевості, тому для акумуляції води у паводковий період доцільно б побудувати невеликі акумулюючі ємності для утримання води, також акумуляція води забезпечить зберігання вологи у посушливі періоди року, зменшить інтенсивність проходження зливових опадів.

Олег Кисіль - начальник БУВР Тиси, за результатами паводків 1998-2000 рр. були розроблена «Комплексна програми протипаводкового захисту населення та сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод у басейні річки Тиса Закарпатської області» до яких були залучені різні відомства та структурні підрозділи. Але, на жаль, це все залишилося на папері. Співпраці в даному питанні, в тому числі й лісовим господарством не було й не має.

Володимир Суран - Регіональна асоціація органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля», запропонував провести конференцію із залученням всіх заінтересованих сторін для обговорення питань щодо паводків та повеней у Закарпатській області.

Рішення Басейнової ради:

1. Погодити Пропозиції до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік у басейні річки Тиса в межах Закарпатської у кількості 10 додаткових заходів, зауваження та правки відсутні.

2. Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОВА спільно з Басейновим управлінням водних ресурсів річки Тиса та Карпатським лісовим офісом ДП «Ліси України», Басейновою радою річки Тиса запропоновано провести круглий стіл з міжнародними партнерами для обміну практичним досвідом щодо інтегрованого управління водними та лісовими ресурсами у суббасейні річки Тиса.


 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» - 9.

«ПРОТИ» - немає.

«УТРИМАЛИСЬ» - немає.


 

Виконавчий секретар Басейнової ради річки Тиси

Тетяна Готра

 

Члени рахункової комісії

Леся Жоффчак

Галина Ковач