ПРОТОКОЛ засідання Басейнової ради річки Тиси № 2 від 18.01.2024

опубліковано 25.01.2024 15:53

18 січня 2024 року № 2

Дата проведення: 18 січня 2024 року.

Місце проведення: Закарпатська область, м. Ужгород, Слов’янська набережна, буд. 5, Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса.

Час проведення: з 10.00 по 12.00 год.

Час початку реєстрації: 9.30 год.

Час закінчення реєстрації: 10.00 год.

 

ПРИСУТНІ: 11 членів Басейнової ради, 20 – запрошених.

Усього 31 осіб (перелік додається).

 

Порядок денний

 

1. План роботи Басейнової ради річки Тиса на 2024 рік (доповідач: Тетяна Готра - виконавчий секретар Басейнової ради річки Тиси, член координаційної групи Держводагентсва України з розробки ПУРБ).

2. План управління річковим басейном Дунаю 2025 - 2030 роки. Початок громадського обговорення (доповідачі: Едуард Осійський, заступник начальника БУВР Тиси, член координаційної групи Держводагентсва України з розробки ПУРБ, Олена Марушевська, Громадська організація Закарпатська обласна організація «Всеукраїнська екологічна ліга»).

3. Здійснення державного моніторингу поверхневих вод басейну Тиси у 2023 році (доповідач: Іван Монич, начальник лабораторії моніторингу вод БУВР Тиси).

4. План управління ризиками затоплення Дунаю 2023 - 2030 роки. Реалізація заходів у 2023 році (доповідач: Сергій Карпеченко, начальник відділу техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій БУВР Тиси).

5. Розгляд та погодження пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік (доповідачі: Катерина Яковюк, начальник технічного відділу БУВР Тиси; Олег Кисіль, начальник БУВР Тиси).

6. Різне.

 

ВИСТУПИЛИ:

Юрій Шпонтак - голова Басейнової ради річки Тиси, привітав присутніх членів Басейнової ради річки Тиси, представників влади та водогосподарських організацій області, водокористувачів, науковців, громадськість з проведенням першого засідання Басейнової ради річки Тиси. Повідомив, що на засіданні присутні 11 членів Басейнової ради, з 13. Двоє членів Басейнової ради з поважних причин не змогли прийняти участь у засіданні. Відповідно до Положення про Басейнову ради річки Тиса, засідання є легітимним, якщо на ньому присутні більше половини членів.

Шпонтак Юрій запропонував для ефективності роботи засідання затвердити наступний регламент роботи:

  • - час для доповіді – до 30 хвилин;

    - час для виступу та дебатів – до 5 хвилин;

    - час для внесення пропозицій та доповнень – до 3 хвилин.


 

ГОЛОСУВАЛИ:


 

«ЗА» - 11.

«ПРОТИ» - немає.

«УТРИМАЛИСЬ» - немає.

Рішення прийняте 11 голосами, що становить 100% голосів, присутніх на засіданні.

1. План роботи Басейнової ради річки Тиса на 2024 рік.

 

СЛУХАЛИ: Тетяну Готру - виконавчий секретар Басейнової ради річки Тиси, член координаційної групи Держводагентсва України з розробки ПУРБ.

Згідно Плану роботи Басейнової ради річки Тиса на 2024 рік заплановано 5 засідань на яких будуть розглядатися питання щодо Плану управління річковим басейном Дунаю 2025 - 2030 роки (суббасейн Тиси), процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та початок громадського обговорення, схвалення доопрацьованого проєкту Плану управління річковим басейном Дунаю 2025-2030 роки з урахуванням наданих громадськістю зауважень та пропозицій, а також питання надані членами Басейнової ради річки Тиса для розгляду на басейновій раді.

 

2. План управління річковим басейном Дунаю 2025 - 2030 роки. Початок громадського обговорення.

 

СЛУХАЛИ: Едуарда Осійського - заступник начальника БУВР Тиси, член координаційної групи Держводагентсва України з розробки ПУРБ.

Згідно басейнового принципу управління водними ресурсами район річкового басейну Дунаю включає: суббасейн Тиси, суббасейн Пруту та Сірету та суббасейн Нижнього Дунаю. Так історично та географічно склалось, що на території України басейн Тиси повністю розташований в межах однієї адміністративної області - Закарпатської. Це єдина область в Україні, де її адміністративні кордони співпадають з межами річкового басейну. Основна мета ПУРБ - досягнення доброго екологічного та хімічного станів поверхневих вод, кількісного та хімічного станів підземних вод. ПУРБ складається з двох частин - оцінка стану вод та програма заходів (ПЗ). Перший цикл впровадження 2025 - 2030 роки. Оновлення ПУРБ кожні 6 років.

Проєкт ПУРБ Дунаю на 2025 – 2030 роки оприлюднено на сайтах Міндовкілля, Держводагентства України та БУВР Тиси.

 

ВИСТУПИЛИ:

Олексій Ярошевич – член Басейнової ради річки Тиса, провідний спеціаліст ІПММС АН України, згідно вимог ЄС всі країни починають написання ПУРБ з метою забезпечення, в тому числі й якісного водопостачання та водовідведення. БУВР Тиси співпрацює з громадськістю та опрацьовує надані пропозиції та зауваження. Басейнова рада річки Тиса погоджує ПУРБ Дунаю тільки після оприлюднення СЕО та проведення громадських обговорень. Також треба провести транскордонне погодження ПУРБ Дунаю з країнами-сусідами – Республікою Угорщина, Словаччиною та Румунією відповідно до вимог європейського та українського законодавства.

 

СЛУХАЛИ: Олену Марушевську – член Басейнової ради річки Тиса, представник ГО Закарпатська обласна організація «Всеукраїнська екологічна ліга».

Громадські консультації щодо розгляду ПУРБ передбачають 6 місяців на інформування громадськості про План управління річковим басейном та СЕО. Бажано провести одні збори з інформування громадськості, всі зауваження (письмові на визначену адресу та усні – в формі протоколу) мають бути відображеними і має бути відповідь, враховані чи ні, все це увійде в Пункт 9 ПУРБ. В громадських обговореннях приймають участь: головні водокористувачі, неурядові громадські організації, державні організації, комунальні підприємства, природоохоронні установи, окремі громадяни.

План-графік виконання заходів в частині громадського обговорення:

  • оприлюднення звіту про СЕО та документа державного планування (проєктів ПУРБ) в реєстрі СЕО та повідомлення про оприлюднення - 15 лютого 2024;

  • підготовка та оприлюднення інфографіків щодо проєктів ПУРБ – лютий 2024;

  • проведення онлайн/офлайн заходів для громадського обговорення звітів про СЕО та проєктів ПУРБ;

  • громадське обговорення звіту про СЕО та документа державного планування (проєктів ПУРБ) – до 31.07.2024 р.

 

ВИСТУПИЛИ:

Володимир Суран - член Басейнової ради річки Тиса, Регіональна асоціація органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля», провести засідання Басейнової ради річки Тиса онлайн із залученням всіх територіальних громад Закарпатської області та зацікавлених осіб.

 

Владислав Пересоляк - член Басейнової ради річки Тиса, Громадська рада при Закарпатській обласної військовій адміністрації, надіслати всім територіальним громадам Закарпатської області проєкт ПУРБ Дунаю та СЕО для ознайомлення й надання пропозицій.

 

3. Розгляд та погодження пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік.

 

СЛУХАЛИ: Катерину Яковюк – начальник технічного відділу БУВР Тиси.

Перелік пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 р. у басейні річки Тиса включає 12 заходів на загальну суму 49 620,1 тис. грн. які забезпечують відновлення, реконструкцію та ремонт гідротехнічних споруд суббасейну річки Тиса. Дані пропозиції пропонуються до фінансування за рахунок коштів державного бюджету КПКВК 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні річки Тиса у Закарпатській області».

 

ВИСТУПИЛИ:

Юрій Шпонтак - голова Басейнової ради, зауважив, що погодження коштів державного бюджету за напрямком КПКВК 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні річки Тиса у Закарпатській області» відбувається на Басейнові раді вперше. З 12 пропозицій у «ПУРЗ річки Дунай на 2023 - 2030 роки» відсутні 2 пропозиції, щодо реконструкції насосних станцій, тому необхідно направити листи на Державне агентство водних ресурсів України та Закарпатську ОВА для включення даних об’єктів у ПУРЗ Дунаю та повідомити ДСНС у Закарпатській області.

Сергій Стойка - начальник Тячівського міжрайонного управління водного господарства, повідомив, що фінансування на відновлення водозахисних дамб останні 9 років мінімальне, крім цього більшість водозаборів територіальних громад не захищені від шкідливої дії вод (паводків, повеней), каналізаційні очисні споруди в Тячівському та Рахівському районах не відновлені і не функціонують ще з 1998 року. Всі ці об’єкти мають бути включені як до ПУРЗ, так і ПУРБ. Потрібне належне фінансування.

Сергій Бенеш - заступник начальника БУВР Тиси, запропонував погоджувати пропозиції до КПКВК 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні річки Тиса у Закарпатській області» на 2025 р. на засіданні Басейнової ради річки Тиса до формування державного бюджету, вже в липні-серпні місяці поточного року.

 

4. План управління ризиками затоплення Дунаю 2023 - 2030 роки. Реалізація заходів у 2023 році.

СЛУХАЛИ: Сергія Карпеченко – начальника відділу техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій БУВР Тиси.

Компетентними органами державної влади, відповідальними за виконання ПУРЗ та Директиви 2007/60/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 23 жовтня 2007 р. про оцінку та управління ризиками затоплення: ДСНС, Міндовкілля, Держводагентство, Мінрегіон.

Мета ПУРЗ - зменшення потенційного негативного впливу затоплення на життєдіяльність людини, навколишнє природне середовище, культурну спадщину та господарську діяльність. Ціль ПУРЗ - мінімізація ризиків затоплення для життя та здоров’я населення; мінімізація ризиків затоплення для транспортної інфраструктури, економічної діяльності, сільськогосподарських земель; досягнення стратегічних екологічних цілей, визначених ПУРБ; мінімізація ризику затоплення для об’єктів культурної спадщини.

Координація транскордонного співробітництва щодо управління ризиками затоплення у районі басейну річки Дунай, в тому числі Тиса, здійснюється в рамках виконання міжнародних угод між сусідніми країнами.

Проінформував про виконання План управління ризиками затоплення Дунаю 2023 - 2030 роки в суббасейні річки Тиса у 2023 році.

 

ВИСТУПИЛИ:

Олексій Ярошевич – член Басейнової ради річки Тиса, провідний спеціаліст ІПММС АН України, включити розроблені матеріали «Плану управління ризиками затоплення для території басейну річки Уж в межах міста Ужгород на 2023-2030 роки» до ПУРЗ Дунаю 2023-2030 роки й проінформувати про ці роботи ДСНС України.

 

5. Здійснення державного моніторингу поверхневих вод басейну Тиси у 2023 році.

СЛУХАЛИ: Івана Монича - начальник лабораторії моніторингу вод БУВР Тиси.

Державний моніторинг вод здійснюється з метою забезпечення збирання, обробки, збереження, узагальнення та аналізу інформації про стан водних об’єктів, прогнозування його змін та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі використання, охорони вод та відтворення водних ресурсів. Моніторинг поверхневих вод згідно міжурядових угод: Угода між Урядом України та Словацької Республіки - 5 пунктів спостереження, Угода між Урядом України та Урядом Угорської Республіки - 2 пункти спостереження, Угода між Урядом України та Урядом Румунії - 3 пункти спостереження. Програма державного моніторингу вод за хімічними та фізико-хімічними показниками за 2023 рік виконана. Згідно наказу Державного агентства водних ресурсів України від 25.01.2023 №18 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод», відібрано 540 проб масивів поверхневих вод та передано до лабораторії моніторингу вод Західного регіону Дністровського БУВР. На гідрохімічний аналіз було відібрано 132 проби, виконано 3528 хімічних та фізико-хімічних вимірювань.

 

6. Різне.

 

Рішення Басейнової ради:

1. Затвердити план роботи Басейнової ради річки Тиса на 2024 рік (додається).

2. Погодити 12 пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік у басейні річки Тиса в межах Закарпатської області (КПКВК 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні річки Тиса у Закарпатській області»), зауваження та правки відсутні.

3. Басейновому управлінню водних ресурсів річки Тиса підготувати та направити листи до Закарпатської обласної військової адміністрації та ДСНС у Закарпатській області для внесення змін у «План управління ризиками затоплень на окремих територіях у межах басейну річки Дунай на 2023-2030 роки».

4. Басейновому управління водних ресурсів річки Тиси підготувати та надіслати листи до всіх територіальних громад Закарпатської області з електронними посиланнями на План управління річковим басейном річки Дунай (суббасейн Тиси) для ознайомлення й внесення пропозицій.

5. Провести наступне засідання Басейнової ради річки Тиса на якому розпочати громадські обговорення проекту Плану управління річковим басейном річки Дунай 2023 – 2030 роки (суббасейн Тиси) та звіту СЕО проекту ПУРБ Дунаю орієнтовно 27.02.2024 року.


 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» - 11.

«ПРОТИ» - немає.

«УТРИМАЛИСЬ» - немає.


 

 

Виконавчий секретар Басейнової ради річки Тиси

Тетяна Готра

 

Члени рахункової комісії

Леся Жоффчак

Галина Ковач