Протокол засідання басейнової ради Прип'яті №1

опубліковано 10.05.2019 08:58

12  квітня 2019 року                                                                                     № 1
 
Дата проведення засідання басейнової ради річки Прип’ять - 12.04.2019 року.
Місце засідання басейнової ради: Україна, Житомирська область, м.Новоград-Волинський, вул. Гетьмана Сагайдачного, 234.
Час проведення : 11-00-14-00.
Час початку реєстрації: 10-00.
Час закінчення реєстрації: 11-00.
 
ГОЛОВУВАВ: Ясюнецький Олексій Олексійович - голова басейнової ради річки Прип’ять.
ПРИСУТНІ: 28 членів басейнової ради;  13- запрошених.
Усього 41 особа (перелік додається).
 
Про затвердження порядку денного засідання басейнової ради річки Прип’ять
СЛУХАЛИ: Ясюнецького  Олексія Олексійовича – голову басейнової ради річки Прип’ять, який наголосив, що метою засідання басейнової ради є  вирішення водно-екологічних проблем у суббасейні річки Прип’ять.
 
ВИСТУПИЛИ: Азима Василь Іванович, заступник голови басейнової ради ознайомив присутніх з етапами розробки плану управління суббасейну Припֹ’яті у 2018 році та основними завданнями на 2019 рік.
Представлена презентація про  р.Горинь, найбільшу притоку р.Прип’ять.
 
Ясюнецький О.О. запропонував затвердити порядок денний:
1. Про затвердження плану роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2019 рік.
3. Забезпечення регулювання стоку річок в басейні річки Прип’ять у повеневий та меженний періоди шляхом встановлення режимів роботи водних об’єктів.
3. Основні джерела точкового та дифузного забруднення річки Прип’ять.
4. Про офіційне відзначення Дня Дніпра.
5. Різне.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
 
ВИРІШИЛИ: 1. Затвердити запропонований порядок денний засідання басейнової ради річки Прип’ять.
 
СЛУХАЛИ: Ясюнецького  Олексія Олексійовича – голову басейнової ради річки Прип’ять, який запропонував для ефективної роботи засідання басейнової ради річки Прип’ять затвердити наступний регламент роботи:
- для доповіді – до 15 хвилин;
- для виступу та дебатів – до 10 хвилин;
- для внесення пропозицій та доповнень – до 5 хвилин.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
 
ВИРІШИЛИ: 1. Затвердити запропонований регламент роботи засідання басейнової ради річки Прип’ять.
 
1. Про затвердження плану роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2019 рік
СЛУХАЛИ: Серилка Юрія Степановича - виконавчого секретаря басейнової ради річки Прип’ять, заступника голови правління колективного підприємства «Житомирводпроект».
Згідно Положення про басейнову раду річки Прип’ять на розгляд представлено План роботи басейнової ради на 2019 рік, сформований з урахуванням пропозицій наданих членами басейнової ради, яким передбачено проведення двох засідань басейнової ради протягом 2019 року (додається).
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
 
ВИРІШИЛИ: 1. Затвердити план роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2019 рік.
 
2. Забезпечення регулювання стоку річок в басейні річки Прип'ять у повеневий та меженний періоди шляхом встановлення режимів роботи водних об’єктів
СЛУХАЛИ: Статника Ігоря Івановича - доцента Національного університету водного господарства та природокористування; Микитина Олега Ярославовича – заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Прип'ять, які інформували  про забезпечення регулювання стоку річок в басейні річки Прип'ять у повеневий та меженний періоди шляхом встановлення режимів роботи водних об’єктів.
В басейні річки Прип’ять налічується 65 водосховищ і 2130 ставів. Робота водних об’єктів має забезпечувати такий режим, який би був максимально наближений до природного  і забезпечував водними ресурсами населення і галузі економіки у відповідності до пріоритетів водоспоживання і водокористування, особливо для періодів маловодних років.
На законодавчому рівні у відповідності до ст. 76 Водного кодексу України робота водогосподарських систем (водосховищ, каналів та інших зв’язаних між собою водних об’єктів) регулюється шляхом встановлення відповідних режимів для кожного водного об’єкта системи з урахуванням прогнозу водності. Режими роботи цих систем встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства на підставі правил експлуатації водних об’єктів з урахуванням екологічних вимог та інтересів усіх водокористувачів.
Для узгодження пропозицій водокористувачів щодо встановлення оптимальних режимів роботи водосховищ комплексного призначення вивчається питання створення при Басейновому управлінні водних ресурсів річки Прип’ять Міжвідомчої комісії  по узгодженню режимів роботи водосховищ і управлінню водними ресурсами в басейні річки Прип’ять.
Робота комісії полягатиме у підготовці відповідних режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем на основі пропозицій зацікавлених водокористувачів, з урахуванням водогосподарських балансів і прогнозу водності річок на відповідний період.
Завдяки оптимально встановленим режимам роботи водосховищ, контролю за їх роботою та виконанням усіма учасниками водогосподарського комплексу водогосподарська обстановка протягом 2018 року була стабільною.
Протягом 2018 року встановлено 1104 режими роботи водних об’єктів, з них 947 - для забезпечення безаварійного пропуску весняної повені, а також 19 по рішенню районних комісій з питань ТЕБ та НС для проведення ремонтних робіт на гідротехнічних спорудах; 138 – згідно дозволів на спеціальне водокористування для планового відлову риби. За І квартал 2019 року управлінням встановлено 980 режимів роботи водних об’єктів, з них 970 режимів для забезпечення безаварійного пропуску весняної повені.
 
ВИСТУПИЛИ: Кислицин Федір Георгійович – заступник головного інженера ВП «Рівненської атомної електростанції», який  інформував присутніх про наміри  ВП «Рівненська АЕС» по будівництву гідроспоруди на річці Стир, притоки р. Прип’ять.
Химин Михайло Васильович – заступник директора з науково-дослідної роботи Національного природного парку «Прип'ять - Стохід», який запропонував рекомендувати Управлінням Державного  агентства  рибного господарства в областях у наказах про заборону рибальства у нерестовий період  встановлювати  обмеження на рівневий режим роботи малих ГЕС ( у верхньому та нижньому б’єфах).
Ясюнецький О.О. запропонував затвердити проект рішення з доповненнями, внесеними членами басейнової ради.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
 
ВІРІШИЛИ:
1. Інформацію про порядок розробки і встановлення режимів роботи водних об’єктів взяти до відома.
2. Створити робочу групу для забезпечення регулювання стоку річок в басейні річки Прип'ять у повеневий та меженний періоди шляхом встановлення режимів роботи водних об’єктів у складі:
- Герасімов Євгеній Генріхович, Національний університет водного господарства та природокористування;
- Вівчарук Ярослав Данилович, Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області;
- Даценко Віталій Васильович, Регіональний офіс водних ресурсів у Рівненській області;
- Кравчук Ростислав Сергійович, Регіональний офіс водних ресурсів у Волинській області;
- Кислицин Федір Георгійович, ВП «Рівненська атомна електростанція»;
- Карауш Андрій Петрович, Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Рівнеоблводо-канал»;
- Серилко Юрій Степанович, Колективне підприємство «Житомир-водпроект»;
- Химин Михайло Васильович, Національний природний парк «Припять-Стохід».
3. Рекомендувати Басейновому управлінню водних ресурсів річки Прип’ять вивчити питання створення Міжвідомчої комісії по встановленню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем.
4. Рекомендувати Басейновому управлінню водних ресурсів річки Прип’ять, Регіональним офісам водних ресурсів у Рівненській, Волинській, Хмельницькій та Тернопільських областях:
4.1. звернути увагу на забезпечення мінімальних екологічних витрат по водотоках в меженний період;
4.2. режими роботи водойм розробляти з урахуванням максимального задоволення потреб населення та галузей єкономіки у водних ресурсах  за умови дотримання екологічного балансу у водних об’єктах;
4.3. забезпечити необхідне акумулювання води для можливості регулювання водного режиму на осушених торфовищах в пожежонебезпечний період.
5. Робочій групі  інформувати басейнову раду щодо проблемних питань у встановленні режимів роботи водних об’єктів та регулювання стоку річок на наступному засіданні басейнової ради.
6. Підтримати  наміри  ВП «Рівненська АЕС» по будівництву гідроспоруди на річці Стир, притоки р.Прип’ять.
7.Рекомендувати Управлінням Державного  агентства  рибного господарства в областях у наказах про заборону рибальства у нерестовий період  встановлювати  обмеження на рівневий режим роботи малих ГЕС ( у верхньому та нижньому б’єфах).
 
3. Основні джерела точкового та дифузного забруднення у басейні річки Припять
СЛУХАЛИ: Шкльоду Марію Андріївну–начальника відділу водних ресурсів та моніторингу вод  Басейнового управління водних ресурсів річки Прип'ять.
 Шкльода М.А. доповідала, що згідно пріоритетів діяльності басейнових управлінь та офісів водних ресурсів у 2019 році, затверджених наказом Держводагентства від 27.02.2019 № 118 заплановано визначення масивів поверхневих вод; опис річкових басейнів; визначення антропогенних впливів на кількісний та якісний стан поверхневих вод; формування реєстру територій/зон, що охороняються.
Для суббасейну Прип’яті  групою експертів  попередньо визначено 1108 масивів поверхневих вод. Фахівцями БУВР Прип’яті на доручення Держводагентства опрацьовані  зазначені матеріали та внесені пропозиції щодо уточнення їх кількості.  Після опрацювання  у суббасейні Прип’яті визначено 1035 масивів поверхневих вод, із них: із них 538 категорії «річки» ; 6 – категорії «озера»; 18 - категорія «штучні масиви поверхневих вод» ; 473 – категорія «кандидати в істотно зміненні масиви поверхневих вод».
Проведено опис річкового суббасейну Прип’яті (гідрографічне та водогосподарське районування, клімат, рельєф, геологія та гідрогеологія, грунти, рослинність, тваринний світ, гідрологічний режим та специфіка річкового басейну); визначаються основні антропогенні впливи на кількісний та якісний стан поверхневих вод  з боку  точкових джерел забруднення та    гідроморфологічних змін;  сформовано реєстр об’єктів Смарагдової мережі (за даними сайту www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viewer).
У 2019 році Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять, Регіональними офісами водних ресурсів у Рівненській, Волинській, Хмельницькій  областях забезпечується здійснення діагностичного моніторингу поверхневих вод для подальшого визначення екологічного та хімічного стану водних об’єктів, встановлення екологічних цілей та розробки програми заходів з залученням органів місцевого самоврядування, облдержадміністрацій, Держрибагентства, Мінприроди, ДСНС, Держгеонадр та ін.
Будуть встановлені референційні умови для кожного масиву поверхневих вод. Найбільш небезпечні забруднюючі речовини, так звані пріоритетні речовини, також будуть підлягати моніторингу.
Державний моніторинг масивів поверхневих вод є інструментом для розробки та оцінки виконання Плану управління річковим басейном.
Проаналізувавши наявні  матеріали з обліку використання вод було визначено  антропогенні впливи на якісний стан річок суббасейну Прип’яті з боку 34 точкових джерел забруднення. Разом з тим,  необхідно провести більш детальний аналіз антропогенних впливів з боку водокористувачів,  у тому числі і на річку Хомора,  притоку р.Случ, яка з 2016 року забруднюється  стоками на території Полонського району Хмельницької області та Баранівського району Житомирської області,  які скидає ТОВ «Понінківська картонна-паперова фабрика-Україна», що у Хмельницькій області, але за результатами державного водообліку за 2018 рік дане підприємство не віднесене до переліку підприємств-забруднювачів.
 
ВИСТУПИЛИ: Веремчук Віталій В'ячеславович –голова районної громадської організації «Світ навколо нас», наголосив на ролі громадських організацій щодо здійснення контролю за якісним станом поверхневих вод.
Мерленко Ігор Михайлович- громадська організація «Чисте довкілля Волині», запропонував у разі видачі Дозволу на спеціальне водокористування суб’єктові господарювання, який здійснює  суттєвий  вплив на екологічний стан водних об’єктів кількох адміністративних одиниць (областей)  Територіальному органу Держводагентства видавати дозвільний документ з урахуванням пропозицій суміжних областей.
Ясюнецький Олексій Олексійович, голова басейнової ради; Берташ Борис Миколайович, Рівненська обласна організація Українського товариства охорони природи запропонували  з метою покращення екологічного стану річок Хомора та Случ на території  Полонського району Хмельницької області та Баранівського району Житомирської області звернутись до керівництва ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» та інформувати на наступному засіданні басейнової ради річки Прип’ять  про виконання протокольного рішення спільного засідання комісії ТЕБ та НС Житомирської та Хмельницької областей від 21.06.2018 № 8/7 щодо проведення  реконструкції очисних споруд каналізації товариства згідно затвердженого плану-графіку робіт.
Захарчук Володимир Васильович- Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА; Бакановський Ігор Георгійович- Асоціація фермерів та приватних землевласників Житомирської області запропонували  направити листи усім підприємствам, які допустили забруднення поверхневих вод з метою розроблення заходів щодо досягнення нормативів гранично-допустимого скиду
Ясюнецький О.О. запропонував затвердити проект рішення з доповненнями, внесеними членами басейнової ради.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
 
ВІРІШИЛИ:
1. Інформацію про основні джерела точкового та дифузного забруднення поверхневих вод в суббасейні Прип’яті взяти до відома.
2. Створити робочу групу з числа представників басейної ради для підготовки матеріалів розділу 2 (основні антропогенні впливи на кількісний та якісний стан поверхневих  і підземних вод) в складі:
Захарчук Володимира Васильовича, Департамент екології та природних ресурсів Рівненської облдержадміністрації;
- Даценко Віталій Васильович, Регіональний офіс водних ресурсів у Рівненській області;
Шкльода Марія Андріївна, Басейнове управління водних ресурсів річки Прип’ять;
- Левицький Олександр Валентинович, ВП «Хмельницька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом»;
- Музика Петро Феодосійович, Приватне акціонерне товариство «Теофіпольський цукровий завод»;
- Веремчук Віталій В'ячеславович, Любешівська районна громадська організація «Світ навколо нас»;
- Мерленко Ігор Михайлович, Громадська організація «Чисте довкілля Волині»;
- Громова Юлія Федорівна, Інститут гідробіології Національної Академії Наук України ;
- П'ятківський Ігор Омелянович, Управління екології та природних ресурсів Тернопільської облдержадміністрації;
- Кірєєв Сергій Іванович, Державне спеціалізоване підприємство «Екоцентр».
3. Басейновому управлінню водних ресурсів річки Прип’ять, Регіональним офісам водних ресурсів у Рівненській, Волинській, Хмельницькій та
Тернопільських областях,  Басейновому управлінню водних ресурсів  Західного Бугу та Сяну:
-  до 01.09.2019  завершити опис річкового суббасейну Прип’яті;
- до 01.11.2019 визначити більш детальний аналіз антропогенних впливів на кількісний та якісний стан вод з урахуванням точкових та дифузних джерел;
- до 25.10.2019 створити реєстр зон, які підлягають охороні;
- до 01.12.2019 визначити масиви поверхневих вод, які будуть охоплені програмою діагностичного моніторингу.
- направити листи усім підприємствам, які допустили забруднення поверхневих вод з метою розроблення заходів щодо досягнення нормативів гранично-допустимого скиду;
- з метою здійснення дієвого державного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства продовжити практику  надання  переліку водокористувачів, які допустили забруднення поверхневих вод внаслідок скиду недостатньо-очищених зворотних вод органам екологічної інспекції у відповідних областях.
4. Рекомендувати у разі видачі Дозволу на спеціальне водокористування суб’єктові господарювання, який здійснює  суттєвий  вплив на екологічний стан  водних об’єктів кількох адміністративних одиниць (областей)  Територіальному органу Держводагентства видавати дозвільний документ з урахуванням пропозицій суміжних областей.
5. З метою покращення екологічного стану річок Хомора та Случ на території  Полонського району Хмельницької області та Баранівського району Житомирської області звернутись до керівництва ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» інформувати на наступному засіданні басейнової ради річки Прип’ять  про виконання протокольного рішення спільного засідання комісії ТЕБ та НС Житомирської та Хмельницької областей від 21.06.2018 № 8/7 щодо проведення  реконструкції очисних споруд каналізації товариства згідно затвердженого плану-графіку робіт.
 
4. Про офіційне відзначення Дня Дніпра
ВИСТУПИЛИ: Азима Василь Іванович– заступник голови басейнової ради річки Прип’ять, начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Прип'ять.
Азима В.І. інформував, що ідея святкування Дня Дніпра виникла у жовтні 2002 року, під час проведення Міжнародного Дніпровського форуму громадських екологічних організацій Білорусі, Росії та України. Досі дата проведення Дня Дніпра на законодавчому рівні не встановлена, хоча вже стає традицією в різних країнах та містах цей день відзначати у першу суботу липня з метою формування екологічної свідомості громадян, реалізації практичної роботи з поліпшення природних водних об’єктів басейну р.Дніпра, пдтримки природоохоронних ініціатив та екологічно-патріотичного виховання дітей і молоді.
Азима В.І. запропонував підтримати організацію та проведення екологічних заходів до Міжнародного Дня Дніпра з залученням широких верств населення до управління водними ресурсами та прийняття рішень з їх охорони, раціонального використання та відтворення.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
ВИРІШИЛИ: 1. Підтримати дату відзначення Міжнародного Дня Дніпра  у першу суботи липня та  залучити широкі верстви населення до управління водними ресурсами та прийняття рішень з їх охорони, раціонального використання та відтворення.
 
5.Різне
СЛУХАЛИ: Ясюнецького  Олексія Олексійовича–голову басейнової ради річки Прип’ять,  який повідомив, що відповідно до Положення про басейнову раду річки Прип’ять основною формою роботи басейнової ради є засідання, які проводяться за необхідності, але не менше ніж два рази на рік.
Азима В.І. запропонував чергове засідання басейнової ради провести у ІІ півріччі 2019 року.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 28
«ПРОТИ» - немає
«УТРИМАЛИСЬ» -немає.
Рішення прийняте  28 голосами, що становить  100 % голосів, присутніх на засіданні.
 
ВИРІШИЛИ :
1.Чергове засідання басейнової ради річки Прип'ять провести у ІІ півріччі 2019 року. Про дату та місце проведення наступного засідання повідомити  додатково.