Протокол виїзного засідання робочої групи басейнової ради річок Приазов’я

опубліковано 30.06.2019 16:12

Дата проведення засідання робочої групи Басейнової ради річок Приазов’я  – 19.06.2019 р.

Місце проведення: Україна, Запорізька область, Приазовський район, с. Чкалове, вул. Вишнева, 87.

 

ПРИСУТНІ: 6 членів робочої групи Басейнової ради, 3 - запрошені. Усього 9 осіб (перелік додається).

 

Порядок денний:

Про шляхи вирішення екологічних проблем басейну річки Молочна та Молочного лиману.

 

1. Про шляхи вирішення екологічних проблем басейну річки Молочна та Молочного лиману.

СЛУХАЛИ: Рибалко Інну Георгіївну – виконавчого секретаря Басейнової ради, виконуючого обов’язки заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я.

Басейн річки Молочна знаходиться на території Запорізької області. Найбільша за довжиною річка північно-західного Приазов’я – Молочна має протяжність 197 км, площу водозбору – 3450 км2. Відноситься до середніх річок. Впадає ріка у Молочний лиман.

Починається річка із джерел, що пробиваються з кристалічних порід Токмак-Могили (Синьої гори), абсолютна висота якої над рівнем моря становить 307 м.

Більшість річок, що відносяться до басейну р. Молочної, характеризуються яскраво вираженою повінню та низькою літньо-осінньо-зимовою меженню, яка часто переривається дощовими паводками. Взимку рівень може дещо підвищуватись через відлиги.

Ріки регіону живляться талими або дощовими водами, в залежності від водності року.

Свого часу була розроблена Програма екологічного оздоровлення басейну річки Молочна, відновлення її гідрологічного режиму, благоустрою та збереження біорізноманіття до 2025 року, затверджена рішенням облради від 26.12.2013 № 14.

Програма розроблена з метою визначення переліку заходів, спрямованих на екологічне оздоровлення басейну, запобігання зростанню антропогенного впливу на басейн річки, забезпечення екологічно безпечних умов життєдіяльності населення і господарської діяльності та захисту водних ресурсів від забруднення та виснаження, збереження біорізноманіття, раціональне використання водних ресурсів, забезпечення сталого функціонування екосистем, запобігання шкідливої дії вод і ліквідації її наслідків.

Нажаль, фінансування по Програмі не було.

Програмою заходів щодо охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки м. Мелітополь строком до                        2010 року, яка затверджена Мелітопольською міською радою від 01.04.99, було передбачено розробку проекту встановлення водоохоронних зон малих річок у                   м. Мелітополь (р. Молочної, балок Піщанської та Кізіярської) у межах міста та винесення їх у натуру, але в зв’язку з відсутністю фінансування цей захід не виконано.

БУВР річок Приазов’я (на той час – облводгосп) Держводагентства України у 2005, 2006 роках виступило замовником, а інститут «Запоріждіпроводгосп» - розробником виготовлення проектної документації зі створення прибережних захисних смуг по р. Молочній в межах Мелітопольського району довжиною                76,74 км. Вартість робіт склала 328,22 тис. грн., роботи фінансувалися за рахунок обласного екофонду.

Документація була направлена органам місцевого самоврядування. 

З метою запобігання негативних наслідків, пов’язаних з пропуском високих вод, а також мінімізації можливих збитків, починаючи з 2003 року в області виготовлялась технічна документація по визначенню зон можливого затоплення по р. Молочна.

Ця документація виконувалась на замовлення БУВР річок Приазов’я (на той час – облводгосп) за рахунок державних коштів інститутом "Запоріждіпроводгосп" на протязі 138,4 км.

Паспорт на р. Молочна відсутній. Захід щодо виготовлення паспорту                     р. Молочна увійшов до Програми екологічного оздоровлення басейну річки Молочна, відновлення її гідрологічного режиму, благоустрою та збереження біорізноманіття» до 2025 року (п. 2.4).

До паспорту на р. Молочну увійдуть основні данні про водний режим ріки, фізико-географічні характеристики, геологічний склад та гідрогеологічні умови басейну, будуть визначені основні гідрохімічні та бактеріологічні характеристики якості води, використання водних та земельних ресурсів, сучасний водний та екологічний водогосподарський баланс басейну, загальні рекомендації по раціональному використанню та охороні природних ресурсів басейну та підвищенню стійкості екосистеми в цілому.

У свою чергу виконання запропонованого заходу буде сприяти збереженню та відновленню екосистеми річки, попередженню розвитку процесів підтоплення і поверхневого затоплення територій населених пунктів, які розташовані у заплаві річки чи у безпосередньої близькості до неї, попередженню надходжень забруднень до Молочного лиману та Азовського моря з річковим стоком.

Щорічно БУВР річок Приазов’я направляє запити до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації щодо фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виготовлення паспорту річки. Але фінансування відсутнє.

Одним з важливих факторів незадовільного режиму р. Молочна є висока зарегульованість.

Зарегульованість річок басейну призводить до таких негативних явищ, як засмічення, заростання, замулення, накопичення в мулі важких металів. Для вирішення питання очистки русла річки необхідно провести інвентаризацію водних об’єктів, які підлягають знищенню та реконструюванню водосховищ та великих ставків. Збільшення об’ємів води у водосховищах та великих ставках потрібно для організації планових санітарних попусків, що дозволить провести омолодження річки.

У 2018 році з метою оцінки ефективності існування ставків у басейні річки Молочної створена спільна міжвідомча робоча група для проведення інвентаризації ставків, водосховищ та гідротехнічних споруд (затверджена розпорядженням голови Запорізької облдержадміністрації від 04.09.2018 № 468), до складу якої увійшли представники підвідомчих організацій БУВР річок Приазов’я.

 

ВИСТУПИЛИ: Барабоха Наталія Миколаївна – начальника наукового відділу Приазовського національного природного парку.

Молочний лиман є основою Приазовського національного природного парку, ядром цього об’єкту природно-заповідного фонду України.

Молочний лиман - це гідрологічний заказник загальнодержавного значення, створений у 1974 р. з метою збереження унікальної напівзакритої водойми, поселень водно–болотних птахів, місць нересту та нагулу цінних морських видів риб, охорони в природному стані всього гідрологічного комплексу.

З 2003 р. Молочний лиман має статус водно-болотного угіддя (ВБУ) міжнародного значення (Рамсарська конвенція), як унікальний природний комплекс, що має неоціниме значення, як для біосфери в цілому, так і для людини зокрема. Як рамсарське угіддя лиман: забезпечує умови для гніздування кількох тисяч пар та зимування птахів водно-болотного комплексу. Тут регулярно перебуває більше 20 тис. особин водно-болотних птахів і збирається велика кількість представників гусеподібних, голінастих та сивкоподібних.

Лиман є одним з найбільш продуктивних водойм з 22 ВБУ півдня України, джерелом багатьох природних ресурсів, а саме: рибних, рекреаційних, мисливських, рослинних, гідрологічних, мінеральних, кліматичних, естетичних та деяких інших. Найбільше значення серед них відводиться рибним, рекреаційним, мисливським, а також естетичним ресурсам.

Молочний лиман виступає головним Європейським міграційним коридором навколоводних та водно-болотних птахів та важливим елементом у загальній структурі екологічної мережі регіонального, національного та загальноєвропейського рівнів.

Функціонування Молочного лиману, як екосистеми, залежить від існування постійного водного зв’язку лиману з Азовським морем, а також від притоку води річки Молочної. Адміністрація Приазовського національного природного парку на протязі свого існування з 2010 р. постійно ініціювала вирішення цієї проблеми. Протягом 2010-2018 р. зв'язок лиману з морем мав сезонний тимчасовий характер.

У 2012 році за рахунок обласного бюджету Приазовському національному природному парку було виділено 295,044 тис. грн на розробку проектно-кошторисної документації щодо будівництва з’єднувального каналу між Азовським морем та Молочним лиманом. Параметри  з’єднувального каналу становлять: довжина  – 2030 м, ширина каналу по дну - 40 м, ширина по верху каналу – 100 м, довжина ковша-хвилелома від металевого мосту – 160 м, середня ширина ковша – 140 м. Проте у період з 2012 по  грудень 2018 р. кошти з державного бюджету на будівництво з’єднувального каналу не виділялися.

Після десятків звернень облдержадміністрації до Мінприроди України щодо ситуації, яка щорічно повторюється на Молочному лимані, після втручання народних депутатів України за поданням Мінприроди України будівництво з’єднувального каналу включено до переліку заходів, що фінансуються за рахунок державного бюджету.

Так, державною програмою  «Здійснення природоохоронних заходів» передбачено  Приазовському національному природному парку на 2018-2019 роки 57383,744 тис. грн на реалізацію природоохоронного заходу «Будівництво з’єднувального каналу для відновлення водного сполучення Азовського моря з Молочним лиманом».

У 2019 році на продовження виконання робіт у державному бюджеті передбачено 55206,975 тис. грн. Нову гідротехнічну споруду, яка забезпечить постійний водообмін між Азовським морем та Молочним лиманом, за попередніми розрахунками, планується ввести в експлуатацію наприкінці цього року.

Завдяки гідротехнічній споруді буде постійне сполучення лиману з морем і тільки в такому випадку канал буде працювати безперервно. Постійне функціонування з’єднувального каналу лиман-море сприятиме відновленню екосистеми Молочний лиман.

Тиховод А.М., Ніколенко О.В., Каліман О.А. інформували щодо ситуації з Молочний лиманом та р. Молочна.

Члени робочої групи Басейнової ради і запрошені на засідання відвідали Молочний лиман.

Мовчан С.І, запропонував інформацію Приазовського національного природного парку взяти до відома, а також:

- секретаріату Басейнової ради та Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації підготувати в місячний термін листи-запити на органи місцевого самоврядування щодо проведення ними інвентаризації ставків, водосховищ та гідротехнічних споруд, оцінки ефективності їх існування та надання переліку об’єктів, які підлягають ліквідації або реконструкції (відповідно до розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 04.09.2018 № 468), а також за підсумками наданої інформації запропонувати відповідним органам місцевого самоврядування передбачити кошти в місцевому бюджеті на проектні роботи щодо ліквідації окремих ставків та водосховищ в межах басейну р. Молочна;

- БУВР річок Приазов’я підготувати впродовж ІІ півріччя 2019 року звернення-клопотання до Запорізької облдержадміністрації про виділення фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища заходу щодо виготовлення паспорту р. Молочна.

 

ГОЛОСУВАЛИ:

«ЗА» – 6.

«ПРОТИ» – немає.

«УТРИМАЛИСЬ» – немає.

 

  Рішення прийняте 6 голосами, що становить 100 % голосів, присутніх на засіданні.

 

ВИРІШИЛИ:

1. Прийняти до відома інформацію Приазовського національного природного парку.

2. Секретаріату Басейнової ради та Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації:

- підготувати листи-запити на органи місцевого самоврядування щодо проведення ними інвентаризації ставків, водосховищ та гідротехнічних споруд, оцінки ефективності їх існування та надання переліку об’єктів, які підлягають ліквідації або реконструкції (відповідно до розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 04.09.2018 № 468) – в місячний термін;

- за підсумками наданої інформації запропонувати відповідним органам місцевого самоврядування передбачити кошти в місцевому бюджеті на проектні роботи щодо ліквідації окремих ставків та водосховищ в межах басейну р. Молочна.

3. БУВР річок Приазов’я підготувати звернення-клопотання до Запорізької облдержадміністрації про виділення фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища заходу щодо виготовлення паспорту р. Молочна – ІІ півріччя 2019 року.

 

Виконавчий секретар І.Г. Рибалко