опубліковано 25.01.2024 10:10
18.01.2024 № 1 м. Чернігів
Місце засідання: Деснянське басейнове управління водних ресурсів, проспект Перемоги, 39-А, м. Чернігів, Чернігівська область.
У зв’язку з військовим станом, засідання відбувається в дистанційній формі шляхом відеоконференції в онлайн режимі за допомогою додатку Google Meet.
Час проведення: 14.00-15.00
Головував: голова басейнової ради С.Д. Цибуля.
Секретар: виконавчий секретар басейнової ради О.М. Сластьон.
Присутні:
32 члени басейнової ради (86 % від загальної кількості членів)
Про порядок затвердження порядку денного засідання басейнової ради.
СЛУХАЛИ: Цибулю С.Д., який запропонував затвердити порядок денний та регламент роботи.
Порядок денний:
1. Затвердження Плану роботи басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра на 2024 рік.
2. Розгляд та погодження пропозицій до плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік у межах суббасейну Верхнього Дніпра і річки Десна.
3. Щодо обліку поверхневих водних об’єктів суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна та наповнення Державного водного кадастру.
Регламент роботи:
час для доповіді до 20 хвилин;
час для виступу та дебатів до 5 хвилин;
час для внесення пропозицій та доповнень до 3 хвилин.
Голосування в режимі онлайн здійснювалось у розділі «Чат».
ВИРІШИЛИ:
1. Затвердити запропонований порядок денний засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра та регламент роботи засідання.
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 32
«проти» – 0
«утримались» – 0
Розгляд питань згідно порядку денного засідання басейнової ради:
1. Затвердження Плану роботи басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра на 2024 рік.
СЛУХАЛИ: Цибулю С.Д., голову басейнової ради, який повідомив, що проєкт Плану роботи басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра на 2024 рік підготовлений секретаріатом басейнової ради з урахуванням наданих членами басейнової ради пропозицій та попередньо направлений членам басейнової ради на ознайомлення. За необхідності та у разі нагальної потреби можливе внесення змін та доповнень до Плану роботи.
Пропонується до затвердження наступна редакція:
|
Питання для розгляду на засіданні басейнової ради |
|
І засідання |
1. |
Затвердження Плану роботи басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра на 2024 рік |
2. |
Розгляд та погодження пропозицій до плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік у межах суббасейну Верхнього Дніпра і річки Десна |
3. |
Щодо обліку поверхневих водних об’єктів суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна та наповнення Державного водного кадастру |
4. |
Різне |
|
ІІ засідання |
1. |
Громадське обговорення проєкту плану управління річковим басейном Дніпра (в частині суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна) та звіту про стратегічну екологічну оцінку |
2. |
Дотримання вимог режиму регульованої господарської діяльності у водоохоронних зонах, в тому числі в прибережних захисних смугах у межах суббасейну Верхнього Дніпра і річки Десна |
3. |
Важливість проведення просвітницьких заходів, свята «День Десни» для збереження водних ресурсів. |
4. |
Різне. |
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 32
«проти» – 0
«утримались» – 0
ВИРІШИЛИ:
1.1 Затвердити План роботи басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра на 2024 рік у редакції, що додається.
1.2 Деснянському басейновому управлінню водних ресурсів забезпечити розміщення затвердженого Плану роботи басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра на 2024 рік у відкритому доступі, а саме на офіційному сайті Деснянського БУВР у розділі «Басейнова рада».
Питання 2. Розгляд та погодження пропозицій до плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік у межах суббасейну Верхнього Дніпра і річки Десна.
СЛУХАЛИ: Цибулю С.Д., який повідомив, що для виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р.№ 137 (із змінами) щодо погодження басейновими радами пропозиції до плану заходів із захисту від шкідливої дії вод надійшли звернення від Деснянського басейнового управління водних ресурсів та Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області.
СЛУХАЛИ: Голову Сосницької селищної ради Портного А.Д., який розповів про фактичну ситуацію з руйнуванням берегів р. Десна та існуючі проблеми по захисту земель сільськогосподарського призначення та наявної інфраструктури від шкідливої дії вод с. Велике Устя, с. Пекарів, с. Спаське Корюківського району Чернігівської області та щодо необхідності вирішення проблем з кріплення берега р. Десна на державному рівні.
СЛУХАЛИ: начальника Деснянського БУВР Рибалку О.В., який представив два пріоритетні першочергові заходи з будівництва берегоукріплення на р. Десна біля с. Пекарів та с. Мале Устя на території Сосницької територіальної громади, що пропонуються до фінансування за рахунок коштів державного бюджету на 2024 рік КПКВ 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області» в басейні р. Десна на території Чернігівської області, а саме:
1. Будівництво берегоукріплення на ділянці берегу протяжністю 896 м біля с. Велике Устя (ІІ пусковий комплекс) шляхом виконання робіт з кріплення берега між шпорами та притоки р. Десна. В цінах 2023 року загальна кошторисна вартість будівництва ІІ пускового комплексу склала – 99,0 млн грн. В результаті реалізації якого відбудеться запобігання руйнування автомобільної дороги Т2521 Сосниця-Шаповалівка та підмиву опор автомобільного мосту, що розташований на цій дорозі нижче по течії, захист 176 садиб населеного пункту та 75,0 га сільгоспугідь від підтоплення.
2. Проектні роботи з ліквідації загрози руйнування лівого берега русла р. Десна біля с. Пекарів. Орієнтовна вартість проєктних робіт – 1,5 млн грн. Заплановані до виконання проєктні роботи включають виготовлення техніко-економічного обґрунтування з ліквідації загрози руйнування лівого берега р. Десна.
ВИСТУПИЛИ: Полянська К.В., Грудницька Н.М., Сластьон О.М.
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 24
«проти» – 4
«утримались» – 4
ВИРІШИЛИ:
2.1 Погодити Деснянському басейновому управлінню водних ресурсів пропозиції до плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік КПКВ 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області»:
- «Берегоукріплення р. Десна біля с. Велике Устя Корюківського району Чернігівської області (ІІ пусковий комплекс). Коригування (Нове будівництво)».
- Проєктні роботи: «Техніко-економічне обґрунтування з ліквідації загрози руйнування лівого берега р. Десна біля с. Пекарів Сосницької ТГ Корюківського району Чернігівської області».
СЛУХАЛИ: заступника начальника відділу з управління інфраструктурою Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області Макаренко В.Б., яка представила два пріоритетні першочергові заходи з будівництва, які пропонуються до фінансування за рахунок коштів державного бюджету на 2024 рік КПКВ 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області» в басейні р. Десна на території Сумської області, а саме:
1. Капітальний ремонт щодо поліпшення технічного стану ГТС біля с. Гвинтове. Проведені відновлювальні роботи гідротехнічної споруди забезпечать безперешкодне проходження весняної повені, акумулювання води в магістральному каналі, перерозподіл накопиченої води задля підтоплення торфовищ у спекотну пору року та знизить ризики заболочування прилеглої території. Кошторисна вартість об’єкту в цінах 2024 року складає 1314,2 тис. грн, в тому числі план на 2024 рік – 613,3 тис. грн. В результаті реалізації заходу з капітального ремонту буде захищено 3 населених пункти та 420 га сільгоспугідь.
2. Проєктні роботи на капітальний ремонт щодо поліпшення технічного стану шлюзу №7 р. Клевень включають виготовлення проєктно-кошторисної документації, оцінку впливу на довкілля, експертизу проєкту. Реалізація даного проєкту забезпечить працездатність гідротехнічної споруди, знизить негативний вплив на прилеглі території та вирішить як екологічні, так і соціальні питання. Вартість проєктно-вишукувальних робіт 450,0 тис. грн
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 27
«проти» – 1
«утримались» – 4
ВИРІШИЛИ:
2.2 Погодити Регіональному офісу водних ресурсів у Сумській області пропозиції до плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік КПКВ 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області»:
- «Капітальний ремонт щодо поліпшення технічного стану ГТС біля с. Гвинтове Конотопського району Сумської області».
- Проєктні роботи: «Капітальний ремонт щодо поліпшення технічного стану шлюзу №7 р. Клевень на території Шалигинської ОТГ Шосткинського району Сумської області» (проєктно – вишукувальні роботи, оцінка впливу на довкілля, експертиза проєкту). «Капітальний ремонт щодо поліпшення технічного стану ГТС біля с. Гвинтове Конотопського району Сумської області».
Питання 3. Щодо обліку поверхневих водних об’єктів суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна та наповнення Державного водного кадастру
СЛУХАЛИ: Тєстова П.С., керівника експертного відділу ГО «Українська природоохоронна група» та Кученка Б.В., фахівця відділу клімату ГО «Екодія», які акцентували увагу членів басейнової ради на проблемі відсутності публічної інформації про водні об’єкти або невизначеності їх статусу, а також відсутності геопросторових даних щодо водотоків, які є протоками.
Державний водний кадастр відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1996 № 413 «Про затвердження Порядку ведення державного водного кадастру» складається з метою систематизації даних державного обліку вод та визначення наявних для використання водних ресурсів. Державний водний кадастр ведеться Держводагентством за розділом «Поверхневі води» у частині обліку поверхневих водних об’єктів. Офіційним джерелом інформації про поверхневі водні об’єкти (річки) є Геопортал «Державний водний кадастр: поверхневі водні об’єкти», що розміщений на сайті Держводагентства і наразі перебуває у тестовому режимі.
Необхідно завершити наповнення Державного водного кадастру за наявними даними паспортизації річок, в тому числі геопросторових даних. Що дозволить враховувати вимоги Водного кодексу України при плануванні господарської діяльності, виготовлені містобудівної документації, землевпорядної документації для встановлення обмежень в межах прибережних захисних смуг водних об’єктів чи в матеріалах поділу лісів на категорії для виділення берегозахисних лісів та особливо цінних захисних лісових ділянок під час планування господарської діяльності.
Іншою проблемою водного кадастру є невизначеність статусу та відсутність геопросторових даних щодо водотоків які є протоками, рукавами. Це призводить що органи місцевого самоврядування визначають протоки (рукави) великих річок як малі річки, і встановлюють прибережну захисну смугу шириною 25 метрів замість 100 метрів.
ВИСТУПИЛИ: Шевчук С.А., Коноваленко О.С.
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 31
«проти» – 1
«утримались» – 0
ВИРІШИЛИ:
3.1 Секретаріату басейнової ради:
- підготувати проєкт звернення до Державного агентства водних ресурсів України щодо реалізації повноважень, визначених Водним кодексом України та наповнення Державного водного кадастру в частині обліку поверхневих водних об’єктів;
- узгодити текст звернення з членами басейнової ради та врахувати надані пропозиції, корективи та доповнення.
Голова басейнової ради С.Д. Цибуля
Секретар засідання О.М. Сластьон