22 грудня 2020 року № 5
Формат засідання - онлайн відео-конференція шляхом використання додатку Google Meet.
Головував: В.Азима – заступник голови басейнової ради річки Прип’ять, начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять.
Присутні: 30 членів басейнової ради, 10 запрошених. Усього 40 осіб (список додається).
Порядок денний засідання:
1. Розробка окремих елементів плану управління річковим басейном річки Прип’ять у 2020 році та кроки на 2021 рік.
2. Основні проблеми малих річок суббасейну річки Прип’ять. Реалізація програм і проєктів органів місцевого самоврядування, спрямованих на покращення екологічного стану водних ресурсів.
3. Берегоукріплювальні роботи на проблемних ділянках річки Стир.
4. Різне.
4.1.Про затвердження плану роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2021 рік.
4.2. Проєкт Річкового шляху Е40.
4.3. Щодо розгляду кандидатур для включення у склад басейнової ради річки Прип’ять.
В.Азима запропонував для ефективної роботи засідання басейнової ради річки Прип’ять наступний регламент роботи:
- для доповіді – до 15 хв.
- для виступу та дебатів – до 10 хв.
- для внесення пропозицій та доповнень – до 5 хв.
Члени басейнової ради річки Прип’ять одноголосно погодилися із запропонованим регламентом роботи засідання.
Заступник голови басейнової ради річки Прип’ять В. Азима акцентував увагу присутніх на важливості розроблення Плану управління річковим басейном з метою досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну та розробку елементів ПУРБ відповідно до План-графіку процесу розроблення проєкту Плану управління річковим басейном Дніпра затвердженим наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.11.2020 №313.
1. Розробка окремих елементів плану управління річковим басейном річки Прип’ять у 2020 році та кроки на 2021 рік.
СЛУХАЛИ: О.Гошу – начальника відділу водних відносин та басейнової взаємодії БУВР Прип’яті, яка ознайомила присутніх з покроковим виконанням Плану управління річковим суббасейном річки Прип’ять відповідно до розробленої Державним агентством водних ресурсів України Дорожньої карти.
У своїй доповіді О.Гоша детально представила розділи Структури плану управління річковим басейном, які розроблені для суббасейну річки Прип’ять.
М.Шкльода -начальника відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод БУВР Прип’яті інформувала присутніх про розробку програми моніторингу та акцентувала, що перелік пунктів моніторингу сформовано з урахуванням визначення масивів поверхневих вод, антропогенних навантажень на якісний та кількісний стан вод та територій, що підлягають охороні. Загалом проєктом Програми діагностичного моніторингу МПВ у суббасейні Прип’яті охоплено 32 МПВ, що становить 3,1 % від визначених на 35 пунктах спостережень.
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію про результати розроблення Плану управління річковим суббасейном річки Прип’ять взяти до відома.
2. Продовжити розробку елементів ПУРБ відповідно до План-графіку процесу розроблення проєкту Плану управління річковим басейном Дніпра затвердженим наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.11.2020 №313.
3. Інформацію про розробку Програми моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять взяти до відома.
4. Басейновим управлінням водних ресурсів та Регіональним офісам водних ресурсів, які розташовані в суббасейні Прип’яті, після затвердження Програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод, рекомендувати забезпечити:
4.1. доставку проб до лабораторії Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ для визначення вмісту пріоритетних забруднюючих речовин зі встановленою періодичністю;
4.2. щомісячне наповнення програмної системи «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України» результатами виконаних вимірювань.
2. Основні проблеми малих річок суббасейну річки Прип’ять. Реалізація програм і проєктів органів місцевого самоврядування, спрямованих на покращення екологічного стану водних ресурсів.
СЛУХАЛИ: О.Микитина – заступника начальника БУВР Прип’яті, який наголосив, що малі річки містять в собі основну масу запасів прісної води і відіграють величезну роль в економіці населення. Виділено основні проблеми малих річок: забруднення промисловими, сільськогосподарськими та комунальними стоками; збільшення поверхневого (забрудненого) стоку у зв’язку з розорюванням заплав, схилів, балок та інтенсивне використання заплав для забудови; замулення русел річок; зниження дренуючої здатності русел річок через їх замулення.
За останні роки проведено ряд наукових досліджень щодо стану водних об’єктів, визначені невідкладні спеціальні природоохоронні та інженерно-технічні заходи, спрямовані на стабілізацію і підтримання збалансованого стану водних об’єктів.
Є. Герасімов поінформував про те, що в останні роки науковцями Національного університету водного господарства та природокористування за підтримки органів державної влади та місцевого самоврядування розроблено концепцію відновлення екологічного стану річки Устя та Басівкутського водосховища, якою передбачено низку організаційно-господарських, гідротехнічних та компенсаційних заходів, реалізація яких дозволить суттєво покращити якість поверхневих вод.
У ході обговорення І. Паламарчук запропонував звернутись до ОТГ з питаннь екологічних проблем річок. Пропозиція була підтримана та внесена до проєкту рішень.
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію щодо основних проблем малих річок суббасейну Прип’яті та реалізацію програм і проєктів органів місцевого самоврядування, спрямованих на покращення екологічного стану водних ресурсів взяти до відома.
2. З метою недопущення забруднення поверхневих водних об’єктів БУВРам та РОВРам суббасейну Прип’яті звернутись до підприємств, що експлуатують очисні споруди каналізації про розроблення заходів щодо досягнення встановлених нормативів гранично-допустимих концентрацій.
3. Рекомендувати:
3.1. РОВР у Рівненській області продовжити роботу щодо реалізації концепції відновлення екологічного стану річки Устя та Басівкутського водосховища.
3.2. Керівникам БУВРів та РОВРів посилити роботу щодо залучення коштів на виконання робіт по покращенню екологічного стану водних ресурсів.
3.3. Керівникам БУВРів та РОВРів посилити роботу щодо більш тісної співпраці з новоствореними ОТГ по питаннях екологічних проблем малих річок.
4.Підтримувати зв’язок з Прип’ятською басейновою радою Республіки Білорусь щодо програм і проєктів спрямованих на покращення екологічного стану водних ресурсів суббасейну Прип’яті.
3. Берегоукріплювальні роботи на проблемних ділянках річки Стир.
СЛУХАЛИ: Р.Кравчука – в.о. начальника РОВР у Волинській області, який коротко ознайомив присутніх з основними характеристиками річки Стир, наголосивши, що річка Стир – це правобережна притока річки Прип’ять, в яку на території Волині впадає 19 приток довжиною більше 10 км.
Також Р.Кравчук повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №909 «Про внесення змін до переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних» річка Стир на ділянці від кордону з Республікою Білорусь до міста Луцьк довжиною 247 км являється судноплавною річкою.
Під час проведення обстеження річки Стир у Маневицькому районі були виявлені штучно влаштовані перепони на руслі, які негативно впливають на водний режим річки, а саме затоплені понтонні баржі, повалені дерева. На річці Стир в межах Волинської області виявлено 6 ділянок, де інтенсивно відбувається переформування берегів.
Р.Кравчук зауважив, що по даному питанню вже ведуться певні роботи, а саме :
- село Хутрів Горохівського району влаштовано кріплення лівого берега річки Стир та відведення русла річки із зони розмиву берега;
- в місті Луцьк проведені заходи щодо кріплення берега річки для запобігання руйнуванню житлових будинків та господарських споруд;
- виготовлено робочий проєкт берегоукріплювальних робіт в селі Валер’янівка Рожищенського району.
І.Мерленко зауважив, що для покращення екологічного стану річки Стир потрібно провести розчистку русла річки від затоплених понтонних барж, залишків деревини та перекатів, що утворились на мілководних ділянках.
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію щодо берегоукріплювальних робіт на проблемних ділянках річки Стир взяти до відома.
2. Для покращення екологічного стану річки Стир рекомендувати БУВР Прип’яті та РОВР у Волинській області внести пропозиції Держводагентству України про виділення коштів на проведення берегоукріплювальних робіт на ділянках, де інтенсивно відбувається переформування берегів.
3. При розробці заходів до Плану управління суббасейну річки Прип’ять врахувати інформацію для вжиття заходів з кріплення ділянок річки Стир.
4. Різне
4.1. Про затвердження плану роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2021 рік.
СЛУХАЛИ: В.Азиму – заступника голови басейнової ради річки Прип’ять, начальника БУВР Прип’яті який повідомив, що згідно Положення про басейнову раду річки Прип’ять на розгляд представлено План роботи басейнової ради на 2021 рік сформований з урахуванням пропозицій наданих членам басейнової ради, яким передбачено проведення двох засідань протягом 2021 року.
ВИРІШИЛИ:
1. Затвердити план роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2021 рік.
4.2. Проєкт Річкового шляху Е40.
СЛУХАЛИ: Г.Веремійчика – Національний екологічний центр України, який ознайомив членів басейнової ради з перспективами впровадження проєкту Річкового шляху Е40 та констатував, що інформація щодо критики техніко-економічного обгрунтування заслуговує на увагу та спонукає до перевірки всіх ключових параметрів Проєкту на предмет доцільності його впровадження.
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію про Проєкт Річкового шляху Е40 прийняти до відома.
2. Взяти до відома, що розглянута інформація щодо критики техніко-економічного обгрунтування Проєкту Річкового шляху Е40 заслуговує на увагу та перевірку всіх ключових параметрів Проєкту на предмет доцільності його впровадження.
3. Рекомендувати проходження Проєктом Річкового шляху Е40 процедури оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки.
4. Підтримувати зв’язок з Прип’ятською басейновою радою Республіки Білорусь щодо планів будівництва гідроспоруд на річці Уборть та річці Прип’ять з метою оцінки наслідків реалізації цих планів для України.
4.3. Щодо розгляду кандидатур для включення у склад басейнової ради річки Прип’ять.
СЛУХАЛИ: Ю.Серилка – виконавчого секретаря басейнової ради річки Прип’ять, який повідомив, що на електронну адресу басейнової ради річки Прип’ять надійшов лист від голови Львівської обласної ради щодо включення представників до складу басейнової ради річки Прип’ять.
Згідно з протоколом зборів заінтересованих сторін щодо утворення басейнової ради річки Прип’ять від 26.10.2018 №1, наказом Державного агентства водних ресурсів України від 13.11.2018 № 847 затверджено Положення про басейнову раду річки Прип’ять та її персональний склад.Члени басейнової ради здійснюють свої повноваження на громадських засадах. Строк дії повноважень члена басейнової ради становить 5 років.
ВИРІШИЛИ:
1. Відкласти розгляд даного питання;
2. Про прийняте рішення письмово повідомити заявника.
Заступник голови
басейнової ради річки Прип’ять Василь АЗИМА