Протокол № 4 засідання басейнової ради річки Прип'ять

опубліковано 08.09.2020 08:59

03 вересня 2020 року                                                                                                            № 4
 
Формат засідання - онлайн відео-конференція шляхом використання додатку Google Meet.
 
Головував: В.Азима – заступник голови басейнової ради річки Прип’ять, начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять.
Присутні: 29 членів басейнової ради, 44 запрошених. Усього 73 особи (список додається).
 
Порядок денний засідання:
1. Проведення консультацій з громадськістю щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.
2. Представлення проєкту програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять.
 
Зі вступним словом виступив Голова Держводагентства В.Шліхта, який акцентував увагу на дотриманні норм Водної Рамкової Директиви щодо підготовки Планів управління річковими басейнами. Разом з тим, наголосив, що на сьогоднішній день головним у водогосподарській галузі є перехід на інтегроване управління водними ресурсами за басейновим принципом, що передбачає собою баланс трьох ключових складових: економічних, соціальних та екологічних цілей.
 
1. Проведення консультацій з громадськістю щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.
 
СЛУХАЛИ: В.Азиму - заступника голови басейнової ради річки Прип’ять, який наголосив, що план управління річковим басейном – це документ, що містить аналіз стану та комплекс заходів для досягнення цілей, які визначенні для кожного району річкового басейну у встановлені строки. Стратегічною екологічною ціллю Плану управління річковим басейном для всіх районів річкових басейнів України є досягнення або підтримання доброго екологічного стану масивів поверхневих та підземних вод, а також доброго екологічного потенціалу штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод.
Також було зазначено, що інформування громадськості та проведення консультацій під час розробки Планів управління річковими басейнами передбачено, як Водною Директивою Європейського Союзу так і Постановою Кабінету Міністрів Укрвїни від 18.05.2017 № 336 «Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном». 
В.Азима запропонував для ефективної роботи засідання басейнової ради річки Прип’ять наступний регламент роботи: по першому питанню порядку денного - до 10 хв. для доповідачів, для обговорення, внесення пропозицій та доповнень до 30 хв.; по другому питанню - для доповіді 20 хв., для обговорення, внесення пропозицій та доповнень до 10 хвилин.
Члени басейнової ради річки Прип’ять одноголосно погодилися із запропонованим регламентом роботи засідання.
 
О.Ярошевич, Н.Люта, К.Мудра та О.Никифорук - експерти з управління річковими басейнами проєкту Європейського Союзу «Водна ініціатива + для країн Східного партнерства» EUWI+ East (далі – Проєкт) ознайомили присутніх з головними водно-екологічними проблемами суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра. Інформація щодо водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять, підготовлена у рамках Проєкту, додається до протоколу (додаток 2).
 
ВИСТУПИЛИ: О.Марушевська – експерт з комунікації Проєкту Європейського Союзу «Водна ініціатива + для країн Східного партнерства» EUWI+ East. Зокрема, О.Марушевська детально обговорила з присутніми наскільки пріоритетними для суббасейну річки Прип’ять є визначені водно-екологічні проблеми та причини їх виникнення.
У ході обговорення також піднімалось питання чи є представлений перелік основних водно-екологічних проблем повним. Була винесена пропозиція включити ренатуралізацію боліт, але було узгоджено, що цей захід відноситься до проблем гідроморфологічних змін.
О.Марушевська запросила усіх висловити свою думку з приводу основних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять, які були визначені в процесі розробки Плану управління річковим басейном Дніпра суббасейну річки Прип’ять шляхом заповнення анкети.
І.Мазурик підтримав пропозицію, що забруднення органічними та небезпечними речовинами є однією із важливих водно-екологічною проблемою.
С.Невмержицький вніс пропозицію підтримати пріоритетність гідроморфологічних змін, а саме, спрямлення русел та зарегулювання річок, як водно-екологічну проблему.
А.Неліпа вніс пропозицію погодити віднесення зміни клімату та забруднення побутовими відходами до водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять.
І.Паламарчук вніс пропозицію щодо розробки механізму на практиці стосовно розподілу екологічного податку.
Г.Веремійчик звернувся з проханням розглянути питання впровадження проєкту річкового шляху Е-40. В.Азима повідомив, що розгляд даного питання заплановано на черговому засіданні басейнової ради, яке відбудеться до кінця 2020 року.
О.Кузьменков надав роз’яснення щодо рентної плати.
В.Шліхта підкреслив важливість економічного аналізу водокористування та визначення окупності використання водних ресурсів, що в свою чергу сприятиме досягненню екологічних цілей, а також закликав членів басейнової ради стати основою для забезпечення комунікації усіх зацікавлених сторін для досягнення спільної мети. 
 
ВИРІШИЛИ:
1. Взяти до відома інформацію щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.
2. Сприяти поширенню інформації щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра та залучити всі заінтересовані сторони суббасейну річки Прип’ять до заповнення анкет у термін до 15 вересня 2020 року. 
 
2. Представлення проєкту програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять.
 
СЛУХАЛИ: М.Шпанчик- начальника відділу адміністрування водного кадастру та моніторингу вод Державного агентства водних ресурсів України, яка представила проєкт програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять та акцентувала увагу членів басейнової ради та запрошених, що в Україні запроваджено європейські підходи щодо здійснення моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2018 року № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод». Зокрема, Порядком визначено чіткий розподіл обов’язків між суб’єктами моніторингу без дублювання повноважень, введено нові показники моніторингу, які в Україні до цього часу не вимірювались - пріоритетні, гідроморфологічні та біологічні.
 
ВИСТУПИЛИ: О.Левицький з питанням щодо можливості ознайомитись з більш детальною інформацією стосовно картування зон, які охороняються.
С.Кірєєв поінформував, що лабораторією Державного спеціалізованого підприємства «Екоцентр» забезпечується проведення радіаційно-екологічного моніторингу навколишнього природного середовища на територіях радіоактивного забруднення, що включає і визначення вмісту радіонуклідів у поверхневих, підземних, стічних і відпрацьованих технологічних водах, ґрунті, компонентах наземних і водних екосистем.
О.Лисюк зазначила, що оскільки програма діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять формується, Державне агентство України з управління зоною відчуження може надати пропозиції до програми щодо включення пунктів спостереження у зоні відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію щодо проєкту програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять взяти до відома.
 
Заступник голови
басейнової ради річки Прип’ять                                                                                                                               Василь АЗИМА