ПРОТОКОЛ № 4 засідання Басейнової ради Пруту та Сірету

опубліковано 18.12.2020 11:12

15 грудня 2020 р.                                                                                      м. Чернівці
                                                                         
 Місце проведення он-лайн засідання:  м. Чернівці, зал засідань БУВР Пруту та Сірету за допомогою додатку Google Meet, модератор зустрічі голова Басейнової ради Пруту та Сірету Мирослав Заячук.
Час проведення засідання: з 14:00 по 16:20.
Час початку реєстрації учасників засідання: 13:00
Час закінчення реєстрації учасників засідання: 14:00
Прийняли участь: 20 осіб (з правом голосу) з 33 членів Басейнової ради, що складає 60,6 % із загальної кількості членів ради.
                 
 
Порядок денний:
  1. Екологічна оцінка стану річок та визначення референційних умов.
  2. Оцінка ризиків затоплення у суббасейнах Пруту та Сірету.
  3. Порядок проведення робіт з розчистки та регулювання русел річок в суббасейнах Пруту та Сірету. 
  4. Роль учнівських наукових досліджень секції «Гідрологія» Малої академії наук України при вивченні басейнів малих річок.
  5. Виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1123-р від 16.09.2020 року «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 р. на території Чернівецької області».
  6. Затвердження плану роботи Басейнової ради на 2021 рік. Визначення дати проведення наступного засідання ради.
 
1.Екологічна оцінка стану річок та визначення референційних умов.
  СЛУХАЛИ: Сергія Афанасьєва – директора Інституту гідробіології НАН України, члена-кореспондента НАН України, професора, доктора біологічних наук, який ознайомив присутніх з  порядком визначення референційних умов, а також критеріями відбору потенційних референційних ділянок для оцінки екологічного стану масивів поверхневих вод на прикладі басейну річки Дністер.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 20.
«ПРОТИ» – немає.
«УТРИМАЛИСЬ» - немає.
  Рішення прийняте 20 голосами, що становить 100% голосів членів, присутніх на засіданні.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію щодо визначення референційних умов для оцінки екологічного стану річок прийняти до відома.
 
2. Оцінка ризиків затоплення у суббасейнах Пруту та Сірету.
СЛУХАЛИ: Олексія Іщука  – керівника проєкту Апарату директора з питань інформаційних технологій акціонерного товариства «Укрзалізниця» щодо оцінки ризиків затоплення в суббасейнах Пруту та Сірету та ролі автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи «Прикарпаття» в управлінні ризиками затоплення.
Паводок, який проходив в червні відзначався своєю гідрологічною складністю та непередбачуваністю. Формування паводку почалося в другій декаді червня місяця внаслідок інтенсивних опадів, які випадали на території регіону та у високогір’ї Карпат впродовж другої половини червня (до 120 мм 23.06.2020р.). Проходження першої хвилі паводку відмічалося своєю лінійністю, тобто відбувалося добігання паводкового стоку з верхів’я басейну річки в пониззя. На водпосту Чернівці (р. Прут) максимальний підйом рівнів води пройшов 14.06.2020 р, та склав 380 см над 0 поста (передпаводкові рівні сягали 89 см, підйом при цьому  2,91 м) рівні води сягнули першого ступеня небезпеки, але не перевищили його. Формування та проходження другої хвилі паводку відбувалося значно складніше, оскільки за рахунок бокового припливу та добігання хвилі з верхів’я басейну спостерігалося проходження чотирьох пікових значень. Так, максимальне значення по водпосту Чернівці спостерігалося о 19:00 год. 24 червня та становило 664 см над нулем поста. Підйом над нормальним рівнем склав 5,84м.
Завдяки роботі автоматизованих станцій АІВС "Прикарпаття" фахівцями управління здійснювався цілодобовий моніторинг за гідрологічною ситуацією, яка склалася в басейнах річок Прут та Сірет під час проходження паводку. Отримання оперативних та прогнозних даних дозволило приймати швидкі відповідні управлінські рішення щодо запобігання виникнення надзвичайних ситуацій пов'язаних з руйнівною дією паводкових вод. За допомогою відповідних програмних комплексів спеціалістами здійснювалося моделювання гідрологічної ситуації на основі прогностичних та актуальних даних, в результаті чого визначено ділянки з найбільшим гідродинамічним навантаженням на гідротехнічні споруди та надано пропозиції щодо здійснення підготовчих заходів із залученням сил та засобів для попередження виникнення або можливих наслідків надзвичайної ситуації
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 20.
«ПРОТИ» – немає.
«УТРИМАЛИСЬ» - немає.
Рішення прийняте 20 голосами, що становить 100 % голосів членів, присутніх на зборах.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Взяти до відома інформацію щодо роботи АІВС «Прикарпаття» під час проходження весняно-літнього паводку в 2020 році.
2. Надіслати презентацію доповідача на електронну пошту членам басейнової ради.
 
3. «Порядок проведення робіт з розчистки та регулювання русел річок в суббасейнах Пруту та Сірету» 
СЛУХАЛИ: Андрія Кавулю  –  начальника БУВР Пруту та Сірету, який довів до відома присутніх, що на території Чернівецької області до 31 грудня 2019 року діяла  «Регіональної  програми робіт з  розчистки та  регулювання русел річок Чернівецької області  на  2015-2019 роки» (далі – Регіональна програма),яка була  затверджена розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 25.09.2015 р. № 644-р. Мета програми полягала в упорядкуванні проведення робіт з розчистки і регулювання русел річок області та забезпеченні захисту громадян, населених пунктів, сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод, що дало змогу в певній мірі покращити протипаводкову ситуацію в області.
За період дії Програми басейновим управлінням залучено коштів на виконання протипаводкових заходів в області (розчистка та регулювання русел річок, відрегульованих водоприймачів, міжгосподарських меліоративних каналів, кріплення берегів та дамб, водовідведення в населених пунктах, утримання та експлуатацію автоматичних гідропостів, утримання механізованого аварійного загону, створення аварійного запасу паливно-мастильних матеріалів та ін.) на загальну суму 9,8 млн. грн., а саме: 8,3 млн. грн. – кошти суб’єктів господарювання (за рахунок 30% зобов’язань),   1,1 млн. грн. – кошти місцевих бюджетів, 423 тис. грн. – кошти з обласного екологічного фонду.
Завдяки тому що на території області була розроблена та діяла Регіональної програма, наслідки травневого паводку 2019 року та червневого паводку 2020 року в Чернівецькій області не були такими масштабними, як наприклад, в Івано-Франківській області, де аналогічна програма не діє. На ділянках річок, де були проведені руслорегулюючі роботи згідно Регіональної програми, вдалося уникнути масштабних пошкоджень дамб та берегоукріплень.
Наразі Басейнове управління водних ресурсів річок Прут та Сірет розробило Проєкт нової Регіональної програми робіт з розчистки та регулювання русел річок Чернівецької області на 2021-2027 роки, який знаходиться на  стадії погодження згідно чинного законодавства.
Разом з тим, БУВР Пруту та Сірету з метою вироблення єдиного механізму та вирішення проблеми фінансування заходів з протипаводкового захисту на території Карпатського регіону, подало пропозиції до Державного агентства водних ресурсів України щодо розробки та затвердження Цільової програми робіт з розчищення та регулювання русел річок Карпатського регіону.
          ГОЛОСУВАЛИ:
  «ЗА» - 20.
  «ПРОТИ» –  немає.
«УТРИМАЛИСЬ» - немає.
 Рішення прийняте в цілому 20 голосами, що становить 100 % голосів членів, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
- інформацію щодо порядку проведення робіт з розчистки та регулювання русел річок в суббасейнах Пруту та Сірету прийняти до відома.
 
 
4. «Роль учнівських наукових досліджень секції «Гідрологія» Малої акдемії наук України при вивченні басейнів малих річок»
         СЛУХАЛИ: Івана Костащука – доктора географічних наук, доцента кафедри географії України та регіоналістики географічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, який ознайомив членів ради з основними напрямами науковими дослідженнями  секції «Гідрологія», а саме вивчення гідроекологічного стану водойм, дослідження зміни руслових процесів, обстеження гідротехнічних споруд на річках, аналіз гідрохімічного складу води у водоймах, а також визначення рівня анторопогенної перетвореності басейнів та класифікація водойм за Водною рамковою директивою.
Сергія Савченка – студента  І курсу географічного факультету, який представив  результати своєї наукової роботи на тему: «Гідроекологічна характеристика річки Прут (в межах міста Чернівці)». Під час виконання даної роботи було вивчено теоретико-методичні аспекти дослідження гідроекологічного стану річок урбанізованої території, простежено  чинники формування гідроекологічного стану річки Прут та її приток в межах міста Чернівці, зібрано дані та проаналізовано основні гідроекологічні параметри досліджуваних водних об’єктів, а також визначено ділянки річки Прут із різними типами забруднення води та складено відповідні схеми.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 20
«ПРОТИ» – немає
«УТРИМАЛИСЬ» - немає
Рішення прийняте 20 голосами, що становить 100 % голосів членів, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
- інформацію щодо учнівських наукових досліджень секції «Гідрологія» Малої академії наук України прийняти до відома;
- розглянути можливі шляхи співпраці між басейновим управлінням та Буковинською Малою академією наук учнівської молоді;
- за активну участь у вивченні малих річок області нагородити Сергія Савченка  подякою від Басейнової ради Пруту та Сірету.
 
5.Виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1123-р від 16.09.2020 року «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 р. на території Чернівецької області».
СЛУХАЛИ: Валентина Дунаєвського - виконуючого обов’язки директора Департаменту регіонального розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації, який ознайомив членів Басейнової ради про стан виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1123-р від 16.09.2020 року  «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 р. на території Чернівецької області». Відповідно до даного розпорядження було передбачено виділення коштів на суму 465,6 млн. грн., фактично надійшло протягом липня-жовтня близько 242 млн. грн., що склало близько 52% від суми коштів, які передбачались для ліквідації наслідків стихії на території області. За дані кошти завершені роботи на 157 об’єктах, таких як дороги загальнодержавного та місцевого значення, мости та мостові переходи, 13 берегоукріплюючих об’єктів місцевого значення на суму 15,5 млн. грн., а також інші об’єкти соціальної сфери.  
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 20
«ПРОТИ» – немає
«УТРИМАЛИСЬ» - немає
Рішення прийняте 20 голосами, що становить 100 % голосів членів, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
- інформацію щодо виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1123-р від 16.09.2020 року  «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 р. на території Чернівецької області» прийняти до відома.
 
6. Затвердження плану роботи Басейнової ради на 2021 рік. Визначення дати проведення наступного засідання ради
СЛУХАЛИ:
Голова басейнової ради ознайомив присутніх з проєктом Плану роботи ради на 2021 рік, який було сформовано з урахуванням пропозицій членів ради, а також запропонував наступне засідання провести в травні місяці 2021 року.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 20
«ПРОТИ» – немає
«УТРИМАЛИСЬ» - немає
Рішення прийняте 20 голосами, що становить 100 % голосів членів, присутніх на зборах.
ВИРІШИЛИ:
- затвердити план роботи Басейнової ради Пруту та Сірету на 2021 рік з можливістю внесення змін.
- наступне засідання ради провести в травні місяці 2021 року.
 
 
Голова басейнової ради                                                                               М.Заячук
 
Секретар                                                                                                  М.Геніч