опубліковано 18.06.2025 12:18
03.06.2025 м. Вінниця
Дата проведення ради – 03 червня 2025 року у форматі «он-лайн» відео-конференції в додатку Google Meet
Час проведення ради: з 1200 до 1300.
Час початку реєстрації: 1130.
Час закінчення реєстрації ради: 1200.
Присутні 42 особи з 73 членів басейнової ради, що складає 57 % від загального складу басейнової ради, а також усі, хто забажав бути присутнім.
Порядок денний
Відкриття засідання басейнової ради.
СЛУХАЛИ: заступника голови басейнової ради Південного Бугу, начальника БУВР Південного Бугу Іллю Дяконовича. Відкрив засідання басейнової ради, оголосив порядок денний та запропонував за нього проголосувати.
«ЗА» - 42
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
Ілля Дяконович: ознайомив присутніх з заявами на заміну членів басейнової ради. У зв’язку із кадровими змінами замінити Сивенюка Івана Миколайовича на Дядика Дмитра Юрійовича заступника начальника Управління розвитку територій та інфраструктури Вінницької обласної військової адміністрації, Ліфірова Леоніда Олександровича на Якименка Юрія Григоровича директора ТОВ «Грінора Фрут».
«ЗА» - 42
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
СЛУХАЛИ: Олену Мислицьку – виконавчого секретаря басейнової ради Південного Бугу, начальника відділу водних відносин та басейнової взаємодії, яка розповіла присутнім про зміни внесені до Типового положення про басейнові ради відповідно до наказу Міндовкілля України від 22.102024 № 1298.
Додалися повноваження щодо погодження плану заходів із захисту від шкідливої дії вод; розгляду питання та надання пропозицій щодо досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну; Також члени басейнової ради тепер можуть надавати свої пропозиції щодо плану-графіка оновлення плану управління річковим басейном та ін. Ще одним важливим пунктом став пункт щодо членства у басейновій раді зокрема, якщо член басейнової ради не брав участі у двох засіданнях басейнової ради поспіль без поважних причин, за умови належного повідомлення про дату та час засідань його можна буде виключити з членів басейнової ради.
Запропонувала проголосувати про відповідні зміни внесені до Положення про басейнову раду Південного Бугу.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 42
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
ВИРІШИЛИ:
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
3. Поточний стан реалізації ПУРБ Південного Бугу.
Олена Мислицька: ключовим розділом ПУРБ є Програма заходів розроблена на період 6 років, починаючи з першого циклу плану на 2025 - 2030 роки. Всього до ПЗ включено 130 заходів (110 основних та 20 додаткових). Загальна вартість заходів на період 2025 - 2030 роки складає 30 млрд гривень.
Для того щоб запустити процес реалізації Басейновим управлінням було надіслано листи до ОВА з проханням виконання ПУРБ відповідно до пункту 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2024 №1078-р. «Про затвердження планів управління річковими басейнами Вісли, Дністра та Південного Бугу на 2025-2030 роки» та №1077-р. «Про затвердження планів управління річковими басейнами Дніпра та Дону на 2025-2030 роки».
Основною метою таких листів було першочергове включення наших заходів до власних документів короткострокового та середньострокового планування, цільових програм, інших документів.
Крім того спільно із регіональними офісами підготовлено та направлено аналогічні листи до територіальних громад на території яких розташований басейн Південного Бугу.
За перший квартал 2025 року завдяки спільним зусиллям та звітам, які нам вдалося зібрати зі 130 заходів 51 це 40% від загальної кількості уже включено до різних місцевих програм це і Стратегії розвитку громад і програми по ЖКГ та ін.
44 заходи з включених відносяться до основних тобто реконструкція і будівництво очисних споруд.
7 до додаткових
Є вже навіть заходи, які почали виконувати, поки їх є 3 серед основних і 5 серед додаткових.
СЛУХАЛИ: Юрія Яцентюка – голову басейнової ради, який виніс на голосування наступне:
3.1. Членам басейнової ради прийняти до уваги інформацію щодо розпочатих кроків з реалізації ПУРБ Південного Бугу.
3.2. Членам басейнової ради активно долучитися до реалізації виконання ПУРБ Південного Бугу в частині пошуку шляхів фінансування, інвесторів, донорів тощо, а також співпраці з органами виконавчої влади, обласними військовими адміністраціями, органами місцевого самоврядування щодо виконання заходів ПУРБ Південного Бугу та подання щорічної звітності.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 42
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
ВИРІШИЛИ:
Вирішили погодити одноголосно.
4. Розгляд проєкту розпорядження КМУ «Державної цільової екологічної програми технічної модернізації підприємств водовідведення та очищення стічних вод, що перебувають у державній або комунальній власності, на період до 2034 року»;
Олена Мислицька: Метою прийняття даного документу є захист навколишнього природного середовища від негативного впливу скидання стічних вод шляхом будівництва та модернізації підприємств водовідведення та очищення стічних вод, впровадження інноваційних технічних рішень та створення економічно привабливих умов для реалізації інвестиційних проектів у сфері водовідведення, а також підвищення рівня доступу населення до послуги централізованого водовідведення.
Плани управління річковими басейнами розроблені з метою досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну, в установлені строки. Стратегічною екологічною ціллю для всіх районів річкових басейнів, зокрема і району басейну річки Південний Буг є досягнення / підтримання «доброго» стану вод. Програма заходів, яка є частиною ПУРБ, детально описує конкретні дії, які необхідно вжити для досягнення цих цілей, наприклад, покращення якості води шляхом будівництва, реконструкції та модернізації очисних споруд конкретно визначених комунальних підприємств.
Є ряд зауважень до даної програми, а саме:
– Включення заходів ПУРБ в частині очисних споруд та водовідведення у Програмі. Відповідні розпорядження про затвердження ПУРБ покладають на інші міністерства, в тому числі Мінрозвитку, ці зобов’язання. Наразі, в Програмі немає жодної деталізації.
– ЗУ «Про водовідведення та очищення стічних вод» містить норми щодо впровадження централізованого водовідведення в населених пунктах, популяційний еквівалент яких становить 2 тисячі і більше, а в Програмі від 5 тис.
– В проекті розпорядження КМУ (пункт 2) визначено, що відбір підприємств для участі в Програмі здійснюється на конкурсній основі. Порядок проведення конкурсу затверджується наказом Міністерства розвитку громад та територій. В той же час, ПУРБ вже містять аналіз економічної ефективності – що вказує на пріоритетність заходів. Це має бути враховано у Порядку проведення конкурсу.
- Окрім того, зобов’язання у рамках Директиви про міські стічні води статтею 15 передбачено проведення відповідного моніторингу скидів. Ці питання також не враховані у Програмі.
Юрій Яцентюк: запропонував винести на голосування наступне:
4.1 Направити відповідного листа, в рамках громадського обговорення, з зауваженнями та пропозиціями до проєкту акта в Міністерство розвитку громад та територій України, а саме на електронну адресу o.koziichuk@mtu.gov.ua
«ЗА» - 42
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Вирішили погодити одноголосно.
Заступник голова
басейнової ради Ілля ДЯКОНОВИЧ
Виконавчий секретар Олена МИСЛИЦЬКА
Член рахункової комісії: Наталя БРИЛЯТ
Наталія РЕШЕТНИК