опубліковано 19.01.2025 12:18
09.01.2025 м. Вінниця
Дата проведення ради – 09 січня 2025 року у форматі «он-лайн» відео-конференції в додатку Google Meet
Час проведення ради: з 1100 до 1200.
Час початку реєстрації: 1030.
Час закінчення реєстрації ради: 1100.
Присутні 43 особи з 73 членів басейнової ради, що складає 59 % від загального складу басейнової ради, а також усі, хто забажав бути присутнім.
Порядок денний
Відкриття засідання басейнової ради.
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу, доктора географічних наук, професора Юрія Яцентюка. Відкрив засідання басейнової ради, оголосив порядок денний та запропонував за нього проголосувати.
«ЗА» - 43
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
ГОЛОВУЮЧИЙ: ознайомив присутніх з планом роботи басейнової ради Південного Бугу на 2025 рік. Наголосив, що план роботи був усім попередньо надісланий. Запитав чи є у присутніх зауваження або пропозиції до плану та виніс його на голосування.
«ЗА» - 43
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
ГОЛОВУЮЧИЙ: Відповідно до пункту 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 137 (зі змінами), доручення Держводагентства України від 10.12.2024 № 7035/7/8/11-24 «Про підготовку пропозицій водогосподарських організацій з розподілу бюджетних коштів на 2025 рік», на розгляд та погодження басейнової ради Південного Бугу виносяться наступні пропозиції від Регіональних офісів водних ресурсів у Хмельницькій, Черкаській, Миколаївській областях.
СЛУХАЛИ: Катерину Швець – в. о. заступника начальника РОВР у Хмельницькій області, яка прозвітувала про виконання робіт по об’єкту «Розчистка русла р. Вовк та захист від підтоплення с. Нижнє, с. Черешенька та східної частини м. Дережня Дережнянського району Хмельницької області» у 2024 році.
Відповідно до укладеного договору підрядною організацією виконано роботи на 1 340,0 тис. грн, а саме: розчищено 1,0 км русла річки Вовк з попереднім розрівнюванням існуючих кавальєрів ґрунту.
Для завершення робіт в 2025 році пропонується передбачити 13 855,0 тис. грн на влаштування гідротехнічних споруд (регулюючої споруди і аварійного водоскиду) та розчистку 4,1 км русла річки Вовк із введенням в експлуатацію 5,1 км розчищеного русла річки Вовк та двох гідроспоруд.
Нагадала присутнім, що проектно-кошторисна документація по цьому об’єкту розроблена в 2019 році. В 2023 році проведено перерахунок кошторисної частини документації.
Реалізація зазначеного проєкту спрямована на запобігання підтоплення житлових і господарських будівель в селах Нижнє, Черешенька та східної частини м. Деражня Хмельницької області, збільшення водності річки Вовк – поглиблення, розширення та створення можливості для акумуляції води в маловодні періоди. Після будівництва водорегулюючих споруд зникне загроза зниження рівнів води в прилягаючих до річки криницях та водозабору каптажного типу, з якого здійснюється подача води на питні потреби центральної частини м. Деражня.
По завершенню доповіді винесла на розгляд та погодження басейновою радою пропозицію щодо включення вищенаведеного заходу до «Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2025 рік».
СЛУХАЛИ: Сергія Журавля – заступника начальника РОВР у Черкаській області, який прозвітував, що захід «Щодо розроблення та затвердження проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об’єктів Черкаської області (в межах басейну річки Південний Буг), а також винесення їх в натуру (на місцевості)» подавався РОВР у Черкаській області до Держводагенства як потреба у коштах за КПКВК 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області» з 2022 по 2024 роки. Однак коштів з держбюджету на реалізацію зазначеного заходу Регіональному офісу водних ресурсів у Черкаській області не виділялося.
Коротко нагадав присутнім, що зазначений захід внесено до Черкаської обласної програми охорони навколишнього природного середовища на 2021-2027 роки, де головним виконавцем визначено РОВР у Черкаській області. Захід також внесено і до програми заходів Плану управління річковим басейном Південного Бугу на 2025-2030 роки.
Заходом передбачено встановлення прибережних захисних смуг на річках басейну р. Південний Буг Черкаської області загальною довжиною 4455,28 км. Вартість заходу складає 57 249,55 тис. грн.
Враховуючи вищенаведене, виніс на розгляд та погодження басейновою ради пропозицію щодо включення згаданого заходу до «Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2025 рік».
СЛУХАЛИ: Руслана Туза – начальника відділу водного кадастру та техногенно-екологічної безпеки РОВР у Миколаївській області, який коротко прозвітував, що на робочий проєкт «Розчистка русла р. Мертвовод Вознесенського району Миколаївської області. Коригування», який виносився на розгляд та погодження басейновою радою у 2024 року, кошти за бюджетною програмою, КПКВК 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області», не виділялися.
Нагадав присутнім, що даний робочий проєкт був розроблений Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом «УКРПІВДЕНОДІПРОВОДГОСП» в 2006 році та на теперішній час потребує корегування. Загальна кошторисна вартість проєктних робіт – 1,5 млн. грн.
Крім того, необхідність виконання даного заходу визначена в додатку 3 «Заходи, спрямовані на досягнення цілей управління ризиками затоплення на окремих територіях у межах району басейну річки Південний Буг на 2023—2030 роки» до плану управління ризиками затоплення на окремих територіях у межах району басейну річки Південний Буг на 2023—2030 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2022 р. № 895-р.
Реалізація даного заходу дасть змогу захистити від підтоплення 420 садиб трьох населених пунктів (Таборівка, Воронівка, м. Вознесенськ (Болгарка)) та близько 2500 га сільськогосподарських угідь, уникнути завдання збитків у виді руйнування житлових та господарських будівель, втрат врожаю на сільськогосподарських угіддях та присадибних ділянках, які для жителів є важливою складовою існування, зменшити соціальну напругу серед населення, покращити екологічний стан річки Мертвовод та прилеглих територій.
По завершенню своєї доповіді запропонував включити захід «Розчищення русла р. Мертвовод на ділянці протяжністю 9 км Вознесенського району Миколаївської області (у т.ч. проєктні роботи)» до «Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2025 рік»
Після обговорення голова басейнової ради Юрій Яцентюк виніс на голосування наступне:
2.1. Прийняти до уваги звіти про виконання Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод у 2024 році в басейні річки Південний Буг.
2.2. Погодити пропозиції до Планів заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2025 рік у басейні річки Південний Буг для Хмельницької, Черкаської та Миколаївської областей.
2.3. Секретаріату басейнової ради підготувати окремі листи за підписом голови басейнової ради щодо погодження пропозицій.
«ЗА» - 43
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Вирішили погодити одноголосно.
СЛУХАЛИ: Іллю Дяконовича – начальника БУВР Південного Бугу, який подякував членам басейнової ради за їх внесок при розробці ПУРБ Південного Бугу, за надані пропозиції та корисні зауваження до цього документу. Зауважив, що спільними зусиллями ми зможемо досягти доброго стану річок у нашому басейні.
СЛУХАЛИ: Олену Мислицьку – начальницю відділу водних відносин та басейнової взаємодії, яка коротко розповіла присутнім про затвердження ПУРБ Південного Бугу та початок його реалізації.
Після проходження усіх необхідних погоджень, в тому числі схвалення басейновою радою Південного Бугу, громадських слухань, розпорядженням КМУ від 01.11.2024 №1078-р затверджено Плани управління Вісли, Дністра та Південного Бугу на 2025-2030 роки.
Згідно розпорядження центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування повинні враховувати заходи передбачені планами управлінь в своїх в документах короткострокового та середньострокового планування, цільових програмах та інших документах.
Зауважила, що пошуки фінансування і виконання заходів повинні стати пріоритетними в роботі басейнової ради. Крім того це передбачено ще і положенням про басейнову раду Південного Бугу, а саме п. 7.
Басейнова рада відповідно до покладених на неї завдань:
Наразі Плани управлінь оприлюднені на сайті Міндовкілля та сайті Держводагентства України
СЛУХАЛИ: Юрія Яцентюка – голову басейнової ради Південного Бугу, який запропонував створити робочу групу по впровадженню ПУРБ Південного Бугу. Робота даної групи конкретно буде зосереджена на пошуку грантів, інвесторів для реалізації заходів з Програми заходів. Особливо дана пропозиція стосується наших науковців та громадських організацій.
Враховуючи вищенаведене голова басейнової ради Юрій Яцентюк виніс на голосування наступне:
3.1. Членам басейнової ради ознайомитись з Планом управління річковим басейном Південного Бугу (2025-2030) оприлюдненим на сайті Міндовкілля за посиланням https://mepr.gov.ua/diyalnist/plany/plany-upravlinnya-richkovymy-basejnamy-2025-2030-roky/ або на сайті Держводагентства України (https://www.davr.gov.ua/plan-upravlinnya-richkovim-basejnom-pivdennogo-bugu), а також ознайомитись з відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.11.2024 №1078-р «Про затвердження планів управління річковими басейнами Вісли, Дністра та Південного Бугу на 2025-2030 роки» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2024-%D1%80#Text)
3.2. Членам басейнової ради долучитися до реалізації виконання ПУРБ Південного Бугу в частині пошуку шляхів фінансування, інвесторів, донорів тощо, а також співпраці з органами виконавчої влади, обласними військовими адміністраціями, органами місцевого самоврядування щодо виконання заходів ПУРБ Південного Бугу та подання щорічної звітності.
3.3 Створити робочу групу з реалізації Програми заходів ПУРБ Південного Бугу.
«ЗА» - 43
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
Вирішили погодити одноголосно.
СЛУХАЛИ: Павла Везденецького – члена ГО «Річки Хмельниччини», який запропонував висвітлювати екологічні проблеми малих річок та в цілому басейну Південного Бугу за допомогою засобів масової інформації на радіо, офіційних інтернет-сторінках та ін. Це допоможе привернути увагу населення та залучити громадськість до вирішення таких проблем. Це також може допомогти із пошукати інвесторів для реалізації заходів ПУРБ Південного Бугу.
СЛУХАЛИ: Катерину Гайдук – начальницю РОВР у Кіровоградській області, яка підняла питання щодо розчистки річок та можливого завдання шкоди річкам такими діями. Враховуючи, що басейновою радою погоджуються пропозиції до «Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод» і серед таких пропозицій є розчистки річок запропонувала, представникам науки, в басейновій раді, в перспективі вивчити це питання більш детально та з’ясувати чи справді розчистка завдає шкоди річкам, чи все таки є корисною.
ГОЛОВУЮЧИЙ: подякував за слушну пропозицію та зауважив, що однією з основних проблем замулення річок є розорювання прибережних захисних смуг та відповідно змиву шару ґрунту у річку, обвалу та підмиву берегів через знищення природньої рослинності. Наголосив, що хотілося б бачити серед заходів по протидії від шкідливої дії вод більше заходів по винесенню прибережних захисних смуг в натуру.
СЛУХАЛИ: Іллю Дяконовича начальника БУВР Південного Бугу, який підтримав попередніх виступаючих та наголосив на важливості винесення прибережних захисних смуг в натуру, а також заліснення берегів, що в свою чергу також є чудовим заходом із захисту від шкідливої дії вод.
ГОЛОВУЮЧИЙ: Запропонував заслухати Руслана Туза начальника відділу водного кадастру та техногенно-екологічної безпеки РОВР у Миколаївській області щодо питання розливу соняшникової олії в акваторії Бузького лиману.
Руслан Туз: 28 грудня 2024 року внаслідок ворожого удару по території одного із підприємств міста Миколаєва було пошкоджено резервуар з соняшниковою олією та відбувся витік олії біля 1800 тон, що спричинило забруднення ґрунтів і акваторії двох заток Бузького лиману.
Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) в акваторії заток Бузького лиману зафіксовано пляму олії на площі 1000 кв. м шаром близько 1 см. 2 січня площа забруднення зросла до 9000 кв. м, а товщина шару на деяких ділянках досягла 10 см.
Фахівці ДСНС здійснили бонування заток Бузького лиману, щоб не допустити подальшого поширення забруднення.
Держекоінспекцією проведено відбір проб води та ґрунту для лабораторних досліджень.
Наразі продовжуються вживатися заходи щодо локалізації даної небезпечної події. Здійснюється збір розлитої олії. Посадові особи підприємства, органів ДСНС та Держекоінспекції продовжують роботи з ліквідації наслідків забруднення.
За попередніми розрахунками Міндовкілля орієнтовна сума збитків складає 45 млрд гривень.
СЛУХАЛИ: Костянтина Зінкіна в. о. начальника відділу інструментально-лабораторного контролю Миколаївської області Державної екологічної інспекції південного-західного округу (Миколаївська та Одеська області), який наголосив, що нарахована сума збитків завданих поверхневим водам є дуже орієнтовною уточнення буде проводитись після отримання інформації щодо кількості зібраної олії та повної ліквідації забруднення.
ГОЛОВУЮЧИЙ: запропонував прийняти до уваги інформацію піднятих питань.
Голова басейнової ради Юрій ЯЦЕНТЮК
Виконавчий секретар Олена МИСЛИЦЬКА
Член рахункової комісії: Наталія БЕДЗЬ
Наталія РЕШЕТНИК