ПРОТОКОЛ № 2 засідання басейнової ради Дністра

опубліковано 16.12.2019 15:59

13 грудня 2019 року                                                                                м. Івано-Франківськ               
 
Місце проведення засідання: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності 40, конференційна зала готелю «Надія»
Проведення засідання: з 11:00 по 15.00
Реєстрація членів басейнової ради: з 10.00 по 11.00
Закінчення реєстрації членів басейнової ради: 11.00
Присутні: 38 членів басейнової ради (перелік додається, додаток №1)
Всього: 73 членів басейнової ради
Засідання вважається правомочним присутні більше половини членів басейнової ради (присутні 52% від загального складу)
 
ПОРЯДОК ДЕННИЙ
1. Інформування про виконання протокольних доручень та внесення змін до складу басейнової ради Дністра.
2. Аналіз антропогенного впливу, кількісний та якісний стан вод.
3. Створення реєстру зон що охороняються.
4. Інвентаризація хвостосховищ в басейні Дністра.
5. Результати скринінгу поверхневих вод в басейні Дністра.
6. Розробка програми моніторингу.
7. Транскордонна екологічна проблема скиду неочищених стічних вод в місті Сороки.
8. Екологічна проблема на річці Тисмениця в місті Борислав Львівської області.
9. Стан розробки плану управління річковим басейном  на 2019 рік.
10. Пропозиції до роботи басейнової ради.
11. Різне (формування планів заходів на 2020 р. в межах басейну, підведення підсумків та обговорення дати, місця і часу наступної зустрічі).
 
СЛУХАЛИ: Марію Савку, першого заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, привітала всіх присутніх на засіданні, відзначивши важливість питань, які  будуть розглядатися на засіданні. 
Висловила думку щодо правильності басейнового підходу до управління, який дозволяє акумулювати і накопичити всі першочергові проблеми та комплексно підійти до їх вирішення. Побажала членам басейнової ради хорошої та плідної праці.
 
І. Інформування про виконання протокольних доручень та внесення змін до складу басейнової ради Дністра
 
СЛУХАЛИ: Олега Мандрика, голову басейнової ради Дністра, підвів підсумки виконання протоколу засідання басейнової ради від 24.04.2019р. №1, озвучив виконання доручень. Наголосив, на необхідності покращити роботу робочих органів басейнової ради (комісій). Проінформував присутніх про внесення змін до складу басейнової ради, (наказ Державного агентства водних ресурсів від 12.12.2019р. №757 «Про внесення змін до персонального складу басейнової ради Дністра»).
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: запропонував затвердити лічильну комісію в такому складі:
Голова Комісії – Кириченко Наталія Олексіївна
Члени Комісії –  Козар Христина Олегівна
                         –  Кубірка Наталія Іванівна
                         –  Мирона Зоряна Василівна
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно.
«ПРОТИ»- немає.
«УТРИМАЛИСЬ»- немає.
Рішення прийняте
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: у зв’язку з кадровими змінами з метою подальшої ефективної роботи секретаріату запропонував внести зміни до складу секретаріату басейнової ради Дністра.
Вивести із складу секретаріату басейнової ради Дністра:
- Феняка Андрія Мирославовича;
- Потопа Василя Івановича;
- Жовтянского Олександра Миколайовича;
- Дзюблюк Тетяну Василівну.
Обрати:
- головою секретаріату: Гнатишин Іванну Василівну – начальника відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод Дністровського БУВР;
- заступником голови секретаріату: Пуцяту Галину Дмитрівну - начальника відділу басейнової взаємодії та міжнародних відносин БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю;
- членом  секретаріату: Круту Наталію Сергіївну - заступника начальника Басейнового управління річок Західного Бугу та Сяну;
- членом  секретаріату: Лісневича Олександра Вітольдовича – заступника начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно.
«ПРОТИ»- немає.
«УТРИМАЛИСЬ»- немає.
Рішення прийняте
 
ВИРІШИЛИ: внести зміни до складу секретаріату басейнової ради Дністра шляхом призначення:
- головою секретаріату: Гнатишин Іванну Василівну – начальника відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод Дністровського БУВР
- заступником голови секретаріату: Пуцяту Галину Дмитрівну - начальника відділу басейнової взаємодії та міжнародних відносин БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю.
- членом  секретаріату: Круту Наталію Сергіївну - заступника начальника Басейнового управління річок Західного Бугу та Сяну;
- членом  секретаріату: Лісневича Олександра Вітольдовича – заступника начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області.
 
ІІ. Аналіз антропогенного впливу, кількісний та якісний стан вод
 
СЛУХАЛИ: Олексія Ярошевича, експерта ОБСЄ, про оцінку ризиків недосягнення екологічних цілей в результаті впливу антропогенного навантаження.
Ознайомив присутніх з методикою щодо визначення основних антропогенних навантажень та їхніх впливів на стан поверхневих вод, затверджених Держводагентством   (протокол №2 від 27 листопада 2018 р.). Повідомив, що оцінку антропогенних навантажень та їхніх впливів в басейні р. Дністер проведено диференційовано між точковими та дифузними джерелами. Основним джерелом забруднення біогенними речовинами є неочищені стоки підприємств житлово-комунального господарства та промисловості.
Основна роль в забрудненні вод басейну р. Дністер біогенними речовинами належить дифузним джерелам сільськогосподарського походження.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію про аналіз антропогенного впливу взяти до відома.
2. Секретаріату басейнової ради інформацію про аналіз антропогенного впливу оприлюднити для ознайомлення на всіх доступних ресурсах.
 
ІІІ. Створення реєстру зон, що охороняються
 
СЛУХАЛИ: Олексія Ярошевича, експерта ОБСЄ, про реєстр зон (територій), що підлягають охороні.
Повідомив про причини, чому для охоронних зон має бути окремий розділ в плані управління річковим басейном. Ознайомив присутніх з 35-ма об’єктами Смарагдової мережі, які розташовані в басейні Дністра, зонами санітарної охорони та переліком зон, які використовуються для рекреаційних, лікувальних, курортних та оздоровчих цілей, а також води, призначені для купання. Презентував карти зон, що охороняються, з детальною характеристикою та їх описом.
 
ВИСТУПИЛИ: Володимир Бучко, заступник директора з наукової роботи Галицького національного природного парку, повідомив про водно-болотні угіддя в межах Івано-Франківської області,  які отримали статус Рамсарських та визнані територіями міжнародного значення.
 
В обговоренні взяли участь:  М.Ковтун, О. Яворська.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Інформацію про реєстр зон (територій), що підлягають охороні,  та водно-болотні угіддя в межах Івано-Франківської області,  які отримали статус Рамсарських, взяти до відома.
2. Виступаючим надати свої озвучені пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра для подальшого опрацювання.
 
ІV. Інвентаризація хвостосховищ в басейні Дністра
 
СЛУХАЛИ: Ірину Ніколаєву, кандидата технічних наук, консультанта ОБСЄ, експерта з екологічної безпеки, керівника компанії «Екоплатформа», про дослідження хвостосховищ в басейні річки Дністер.
Повідомила про результати дослідження, зокрема про проведену роботу з ідентифікації хвостосховищ та їх інвентаризації, озвучила запропоновані рекомендації щодо підвищення безпеки хвостосховищ. Ознайомила присутніх із переліком підприємств, які мають найбільші хвостосховища. Дані підприємства є представниками нафтогазової, енергетичної та хімічної промисловості.
Акцентувала увагу на розроблених рекомендаціях для підприємств-операторів хвостосховищ, зокрема розробка планів реагування на надзвичайні ситуації, включаючи розгляд всіх ймовірних сценаріїв.
 
В обговоренні взяли участь:  В. Субота, Г. Микитка, В. Коваль.
ВИРІШИЛИ:
1. Виступаючим надати свої озвучені пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра для подальшого опрацювання.
2. Звернутися від імені Басейнової ради до підприємств-операторів з представленими рекомендаціями щодо подальшої експлуатації хвостосховищ.
 
V. Результати скринінгу поверхневих вод в басейні Дністра
 
СЛУХАЛИ: Олексія Ярошевича, експерта ОБСЄ, про проведення скринінгу поверхневих вод в басейні Дністра проведеного в травні 2019 р.
Ознайомив з отриманими результатами скринінгу на наявність специфічних синтетичних і несинтетичних забруднюючих речовин. Повідомив, що характерними для басейну Дністра встановлено 18 специфічних речовин, що не входять до Переліку 45+ пріоритетних забруднюючих речовин. Категорії забруднюючих речовин розподілилися наступним чином: пестициди – 41%, фармацевтичні препарати – 38 %, промислові хімікати – 10%, стимулятори та заборонені наркотики – по 4 %, підсолоджувачі – 3%.  Визначено найбільш забруднені ділянки в басейні річки Дністер на території України та Молдови.
 
ВИРІШИЛИ: Інформацію про скринінгу поверхневих вод в басейні Дністра взяти до відома.
 
VІ. Розробка програми моніторингу
 
СЛУХАЛИ: Олексія Ярошевича, експерта ОБСЄ, про нову програму державного моніторингу.
Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» №758 від 19.09.2018 р., яка набула чинності з 01 січня 2019 р., програма моніторингу здійснюється з метою забезпечення збирання, обробки, збереження, узагальнення та аналізу інформації про стан водних об’єктів та прогнозування його змін.  На даний час кількість створів  менше 5 % від загальної кількості масивів поверхневих вод в басейні річки Дністер.
 
ВИРІШИЛИ: Інформацію про державну програму моніторингу в басейні Дністра взяти до відома.
 
VІІ. Транскордонна екологічна проблема скиду неочищених стічних вод в місті Сороки
 
СЛУХАЛИ:  Олега Мандрика, голову басейнової ради Дністра, про внесення змін до порядку денного та розгляд питання транскордонної екологічної проблемо скиду неочищених стічних вод в місті Сороки на наступному засіданні басейнової ради.
 
ВИРІШИЛИ: Перенести на наступне засідання басейнової ради Дністра розгляд питання транскордонної екологічної проблеми скиду неочищених стічних вод в місті Сороки.
 
VІІІ. Екологічна проблема на річці Тисмениця в місті Борислав Львівської області
 
СЛУХАЛИ: Володимира Прідуна, начальника відділу оборонної роботи, цивільного захисту та охорони довкілля Бориславської міської ради про забруднення нафтопродуктами річки Тисмениця у м. Борислав.
Ознайомив присутніх, що довготривала розробка Бориславського нафтового родовища (його експлуатація розпочата ще на початку 19-го століття) призвела до виникнення низки екологічних проблем у розташованому безпосередньо на родовищі в місті Борислав. Найбільша проблема міста – періодичний самовилив нафти на земну поверхню та її подальше потрапляння в р. Тисмениця (притока Дністра).
Взяли участь в обговоренні:  Н. Крута, І. Ніколаєнко, О. Мандрик.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Рекомендувати Бориславській міській раді ініціювати співпрацю з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу з питань ідентифікації копанок у м. Бориславі.
2. Звернутися до екологічної комісії Львівської обласної державної адміністрації про виділення коштів щодо берегоукріплення р. Тисмениця в місті Борислав Львівської області.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно.
«ПРОТИ»- немає.
«УТРИМАЛИСЬ»- немає.
Рішення прийняте.
 
ІХ. Стан розробки плану управління річковим басейном на 2019 рік
 
СЛУХАЛИ:  Романа Михайлюка, заступника голови басейнової ради, про стан розробки плану управління річковим басейном на 2019 рік.
Повідомив про виконання основних розділів плану управління річковим басейном Дністра, а саме: визначення водних масивів та їх типологія; опис району річкового басейну; аналіз антропогенних впливів на кількісний та якісний стан вод; реєстр зон, що охороняються;  розробка програми моніторингу. 
 
ВИРІШИЛИ: Інформацію про основні розділи плану управління річковим басейном Дністра взяти до відома  та  доручити секретаріату басейнової ради оприлюднити на офіційному сайті Дністровського басейнового управління водних ресурсів.
 
Х.  Пропозиції до роботи басейнової ради на 2020 рік
 
СЛУХАЛИ: Олега Мандрика, голову басейнової ради Дністра, про склад та роботу комісій басейнової ради Дністра.
Василя Розметанюка, голову правління ГО «Національна природоохоронна агенція» в Івано-Франківській області, про якість води та про вплив фосфатовмісних мийних засобів на якість води. Запропонував долучитись басейновій раді до року життєдайної води, оголошеного Держводагенством.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Робочим комісіям басейнової ради Дністра доручити підготовку профільних питань на засідання басейної ради Дністра.
2. Василю Розметанюку надати пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра для подальшого опрацювання.
 
ХІ. Різне (формування планів заходів басейнової ради на 2020 рік в межах басейну, підведення підсумків та обговорення дати, місця і часу наступної зустрічі)
 
ВИСТУПИЛИ:  Андрій Ковтун, начальник Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну,  запропонував погодити План заходів з реалізації інвестиційного проекту «Заходи з забезпечення комплексного протипаводкового захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь у Львівській області» на 2020 рік.
 
ВИРІШИЛИ: Погодити План заходів з реалізації інвестиційного проекту «Заходи з забезпечення комплексного протипаводкового захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь у Львівській області» на 2020 рік.
 
СЛУХАЛИ:
Галину Проців, представника ГО Національний екологічний центр України,  про настанови щодо управління малими річками басейну Дністра. Пропозиція провести спільне розширене засідання Басейнової Ради у м. Бурштин або м. Борислав.
Тетяну Морозову, голову Чернівецької обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, про ініціативу виступу від імені Басейнової Ради щодо заборони будівництва і демонтажу існуючих ГЕС
Михайла Ковтуна, директора ОКП Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича, щодо розроблення заходів по розчищенню та поглибленню русла та розвитку рекреаційного стану р. Дністер для Дністровського БУВР.
Геннадія Микитку, президента ГО «Центр Європейської інтеграції», про звернення від імені Басейнової Ради  до обласних рад щодо залучення Басейнової ради Дністра до стратегій погодження регіонів.
Олега Мандрика, голову басейнової ради Дністра, про призначення дати чергового засідання басейнової ради.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Галині Проців надати пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра для подальшого опрацювання стосовно проведення позачергового спільного засідання в лютому-березні 2020 р. у м. Бурштин Івано-Франківської області або м. Борислав Львівської області.
2. Тетяні Морозовій надати пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра для подальшого опрацювання щодо заборони будівництва і демонтажу існуючих ГЕС.
3. Михайлу Ковтуну надати пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра щодо розробки проекту проведення комплексних заходів по розчищенню та поглибленню русла і відновленню сприятливого гідрологічного режиму і санітарного стану для розвитку рекреаційно-туристичного потенціалу басейну р. Дністер для подальшого опрацювання Дністровським БУВР.
4. Геннадію Микитці надати пропозиції в письмовому вигляді секретаріату басейнової ради Дністра для подальшого опрацювання щодо залучення Басейнової ради Дністра до стратегій погодження регіонів.
5. Секретаріату басейнової ради опрацювати питання стосовно проведення виїзного чергового засідання басейнової ради у травні 2020 р. в м. Тернопіль.