ПРОТОКОЛ № 13 засідання басейнової ради річки Прип'ять

опубліковано 27.09.2023 14:34

26 вересня 2023 року                                                                                         № 13
 
Формат засідання - онлайн відео-конференція шляхом використання додатку Google Meet.
 
Головував: В.Азима – заступник голови басейнової ради річки Прип’ять, начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять.
Присутні: 27 членів басейнової ради, 13 запрошених. Усього 40 осіб (список додається).
 
Порядок денний засідання:
  1. Про розробку окремих розділів Плану управління суббасейном річки Прип’ять в 2023 році, а саме: повний перелік програм (планів) для району річкового суббасейну Прип’яті, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати;
  2. Перспективи відновлення водно-болотних угідь Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника;
  3. Роль річки Прип’ять в становленні та збалансованому розвитку Нобельського національного парку та національного природного парку «Пуща Радзівіла»;
  4. Різне:
    1. Звіт про роботу басейнової ради річки Прип’ять.
 
В.Азима запропонував для ефективної роботи засідання басейнової ради річки Прип’ять наступний регламент роботи:
- для доповіді – до 15 хв.
- для виступу та дебатів – до 10 хв.
- для внесення пропозицій та доповнень – до 5 хв.
       Члени басейнової ради річки Прип’ять одноголосно погодилися із запропонованим порядком денним та регламентом роботи засідання.
 
1. Про розробку окремих розділів Плану управління суббасейном річки Прип’ять в 2023 році, а саме: повний перелік програм (планів) для району річкового суббасейну Прип’яті, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати.
 
 
 СЛУХАЛИ: О. Микитина– заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять, який наголосив на тому, що Програма заходів  є невід’ємною частиною Планів управління річковими басейнами, що розроблена відповідно до вимог «Методичних рекомендацій щодо встановлення екологічних цілей, розробки програми заходів та виконання аналізу економічної ефективності програми заходів Плану управління річковим басейном, схвалених на засіданні НТР Держводагентства України від 12 липня 2023 року.
       Програма заходів розроблена на період 6 років, починаючи з першого циклу плану на 2025 -2030 роки, початок реалізації заходу має бути не пізніше третього року від початку циклу (не пізніше 1 січня 2028 року). Для суббасейну Прип’яті проект Програми заходів сформований із різних чинних програм та проектів, термін дії яких розповсюджується на 2025 та подальші роки за пропозиціями територіальних громад, водокористувачів, Регіональних офісів у Рівненській, Волинській, Хмельницькій та Тернопільській областях, БУВР Прип’яті та БУВР Західного Бугу та Сяну відповідно до вимог діючого законодавства.
       Відповідні  заходи спрямовані на досягнення стратегічної цілі  – досягнення «доброго» екологічного стану поверхневих вод. Загалом запропоновано 80 пропозицій до Програми заходів: 67 спрямовані на вирішення ГВЕП від забруднення органічними речовинами; 67-від забруднення біогенними речовинами; 67- від забруднення небезпечними речовинами. Із 65 заходів 58 спрямовані на реконструкцію (89%) та 7 на будівництво очисних споруд каналізації (11%). 
       Заплановані заходи спрямовані на покращення стану 65 масивів поверхневих вод, із них на 48  МПВ які знаходяться під ризиком недосягнення екологічних цілей, 5 - можливо під ризиком та 12 на МПВ - де ризик відсутній.          Усього запропонованих заходів до ПУРБ від Рівненської області – 27; Волинської -10; Житомирської -13; Хмельницької - 15; Тернопільської -9; Львівської – 4 та Київської - 2. Уся інформація наведена в уніфікованих таблицях.
    
ВИРІШИЛИ:
 
1.Інформацію про розробку окремих розділів Плану управління суббасейном річки Прип’ять в 2023 році, а саме: повний перелік програм (планів) для району річкового суббасейну Прип’яті , їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати взяти до відома;
2. Схвалити повний перелік програм (планів) для району річкового суббасейну Прип’яті, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати у повному обсязі;
3. Рекомендувати Басейновому управлінню водних ресурсів річки Прип’ять подати розділ 8 «Повний перелік програм (планів) для району річкового суббасейну Прип’яті, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати» на розгляд до Державного агентства водних ресурсів України.  
 
 
2. Перспективи відновлення водно-болотних угідь Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
 
СЛУХАЛИ: С. Обрізана – старшого наукового співробітника наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, який у своїй доповіді інформував присутніх, про те, що гідрографічна мережа території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення, крім природних русел річок, складається зі значної кількості каналів колишніх меліоративних систем, водний стік в яких частково регулюється гідротехнічними спорудами, що призначалися для комплексного сезонного регулювання водного режиму територій (осушення і зволоження) земель сільськогосподарського та лісового призначення. Він зазначив, що наслідки відновлення водно-болотних угідь для вирішення головних водно-екологічних проблем басейну р. Прип’ять будуть наступні: покращення якості поверхневих вод за рахунок акумуляції забруднюючих речовин у болотних масивах; попередження виснаження масивів підземних вод; пом’якшення негативних кліматичних змін внаслідок акумуляції вуглецю в болотних масивах.
У 2022 році, не зважаючи на воєнний стан, розпочато дослідження у рамках реалізації пілотного проєкту «Природовідновлення на радіоактивно забруднених територіях України», який фінансується фондом Вітлі (Whitley Continuation Funding, “Rewilding in the Radioactively Contaminated Areas of Ukraine”, 2022-2024).
 
ВИРІШИЛИ:
 
1.Інформацію про перспективи відновлення водно-болотних угідь Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника взяти до відома;
2. Басейнова рада річки Прип’ять підтвердила включення заходу з відновлення водно-болотних угідь на місці колишніх меліоративних систем зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення до Програми заходів Плану управління річковим суббасейном річки Прип’ять.
 
3. Роль річки Прип’ять в становленні та збалансованому розвитку Нобельського національного парку та національного природного парку «Пуща Радзівіла».
 
СЛУХАЛИ: А. Шавурського – заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, який наголосив, що проблема збереження природних екосистем все більше загострюється. Це пов’язано не тільки з господарською діяльністю людини, але і з необхідністю її оздоровлення як у природі, так і через природу. При цьому необхідно одночасно забезпечувати мінімальний антропічний вплив на природні комплекси як в цілому, так і на їх окремі компоненти. Для досягнення цієї мети необхідно розробляти напрямки гармонійного розвитку суспільства та природи. Ефективне природоохоронне управління потребує територія в межах Сарненського та Вараського  районів, які являють собою типові та малопоширені для Українського Полісся природно-територіальні та ландшафтні комплекси, основою яких є водні та водно-болотні об’єкти басейну річки Прип’ять. На зазначеній території розташовані об’єкти Смарагдової мережі „Poznan - Blazhove” та вона межує з об’єктами Смарагдової мережі „Rivnenskyi Nature Reserve”, „Olmanskiye bolota” та „Topila Bog”.            Територія парків має значний рекреаційний потенціал, так як включає природні та штучні водойми, які перспективні для різних видів туризму, зокрема активного,екологічного, риболовного.У межах парків є можливість прокладання пішохідних та велосипедних, екологічних і що важливо, водних маршрутів.
ВИРІШИЛИ:
 
1.Інформацію про роль річки Прип’ять в становленні та збалансованому розвитку Нобельського національного парку та національного природного парку «Пуща Радзівіла» взяти до відома.
 
4. Різне:
4.1. Звіт про роботу басейнової ради річки Прип’ять.
 
СЛУХАЛИ: В.Азиму - заступника голови басейнової ради річки Прип’ять, начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять, який повідомив, що наказом Державного агентства водних ресурсів України від 13.11.2018 року №847 затверджено Положення про басейнову раду річки Прип’ять та її персональний склад, який налічував 50 чоловік.
Протягом 2019-2023 років відбулося 10 засідань відповідно до Плану роботи басейнової ради річки Прип’ять та 3 позачергових засідання. Засідання басейнової ради проводились відкрито та були правомочними, так як на них були присутні більше половини її членів.
        Рішення басейнової ради приймалися відкритим голосуванням та оформлялися протоколами її засідань, що підписувалися головуючим на засіданні. Рішення направлялися всім членам басейнової ради та оприлюднювались на офіційних веб-сайтах Державного агентства водних ресурсів України та Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять у розділі «Басейнова рада».
        Під час засідань були представлені та розглянуті усі розроблені розділи Плану управління суббасейном річки Прип’ять. Крім того, на засіданні розглядались питання затверджені Планом роботи басейнової ради на відповідні роки. Питання для розгляду формувались із пропозицій наданих членами басейнової ради.
        В кінці кожного року заступником голови басейнової ради затверджувався річний звіт про роботу басейнової ради, який оприлюднювався на офіційних веб-сайтах Державного агентства водних ресурсів України та Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять у розділі «Басейнова рада».
 
 
 
 
ВИРІШИЛИ:
1.Інформацію щодо звіту про роботу басейнової ради річки Прип’ять взяти до відома.
 
 
Заступник голови
басейнової ради річки Прип’ять                                               Василь АЗИМА