ПРОТОКОЛ № 13 засідання басейнової ради Південного Бугу

опубліковано 18.08.2023 16:10

16.08.2023                                                                                             м. Вінниця
 
Дата проведення ради – 16 серпня 2023 року у форматі «он-лайн» відео-конференції в додатку Google Meet на базі Вінницького національного технічного університету.
Час проведення ради: з 1100 до 1300.
Час початку реєстрації: 1030.
Час закінчення реєстрації ради: 1100.
Присутні 29 осіб з 51 члена басейнової ради, що складає 57 % від загального складу басейнової ради, а також усі, хто забажав бути присутнім.
 
Порядок денний
 
1. Організаційні питання роботи басейнової ради.
1.1. Зміни до плану роботи басейнової ради на 2023 рік.
2. Стан підготовки Плану управління річковим басейном (ПУРБ)
2.1. Стан підготовки ПУРБ Південного Бугу. Ознайомлення з Методичними рекомендаціями щодо встановлення екологічних цілей, розроблення програми заходів та виконання економічного аналізу економічної ефективності програми заходів Плану управління річковим басейном.
2.2. Обговорення розділу 8 "Повний перелік програм заходів для району річкового басейну Південного Бугу" ПУРБ Південного Бугу та обговорення питання в цілому.
3. Залучення потенціалу науки, освіти та громадськості для вирішення проблем басейну річки Південний Буг.
3.1. Стан і перспективи створення і наповнення веб-системи «WISEST-SBB» з інформацією про стан масивів вод басейну р. Південний Буг та екологічні проблеми і природоохоронні заходи щодо них.
3.2 Обговорення питання в цілому.
4.Різне.
 
Відкриття засідання басейнової ради.
  1. Організаційні питання роботи басейнової ради.
 
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Віталія Мокіна. Відкрив засідання басейнової ради, запропонував внести зміни до плану роботи басейнової ради на 2023 рік: змінити дату проведення першого засідання ради з першого півріччя на друге, а також ввести регламент: доповідь до 20 хв., співдоповідь до 10 хв., виступ – 3 хв., питання – 1хв.
 
  •  
«ЗА» - 29
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
 
  •  
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
 
2.Стан підготовки Плану управління річковим басейном (ПУРБ).
2.1. Стан підготовки ПУРБ Південного Бугу. Ознайомлення з Методичними рекомендаціями щодо встановлення екологічних цілей, розроблення програми заходів та виконання економічного аналізу економічної ефективності програми заходів Плану управління річковим басейном.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: надав слово Іллі Дяконовичу – начальнику БУВР Південного Бугу, який привітав усіх присутніх, зазначив про важливість нашого сьогоднішнього засідання, коротко розповів про величезний об’єм проробленої роботи фахівцями управління спільно з експертами в частині розроблення ПУРБ Південного Бугу та розділу 8 до нього «Повний перелік програм заходів для району річкового басейну Південного Бугу».
 
СЛУХАЛИ: Слухали Олену Мислицьку, яка ознайомила присутніх з Методичними рекомендаціями щодо встановлення екологічних цілей, розроблення програми заходів та виконання економічного аналізу економічної ефективності програми заходів Плану управління річковим басейном. Також, ознайомила з додатком  до методичних рекомендацій (таблиця для заповнення) та коротко розповіла, як потрібно дану таблицю заповнювати. Зауважила, що БУВР Південного Бугу очікує від членів басейнової ради Південного Бугу пропозицій до Програми заходів саме в такій формі та згідно з методичними рекомендаціями до 25 серпня 2023 року.
Далі продовжила свою доповідь про вже напрацьовані заходи в Програмі заходів. Зазначила, що наразі до Програми увійшло 109 заходів з них 102 стосується поверхневих вод, 7 підземних. Усі ці заходи спрямовані на вирішення головних водно-екологічних проблем. Нагадала присутнім, що в басейні Південного Бугу визначено 1091 масив поверхневих вод. Серед цих масивів 744 знаходяться під ризиком досягнення екологічних цілей, 124 – можливо під ризиком, 222 – без ризику. Заходи максимально розроблялися для тих МПВ, які знаходяться під ризиком і зазнають впливу від точкових та дифузних джерел. Зауважила, що заходи, які наразі включені до Програми заходів у басейні Південного Бугу, вплинуть на 4,2 млн осіб. Кількість територіальних громад, в яких заплановано впровадження цих заходів складає – 70. Загальна вартість, необхідна для їх реалізації, орієнтовно становить 28 млрд. грн.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Подякував за доповідь. Поцікавився, чи є запитання у присутніх до доповідача. Запитав, які заходи будуть загальними для усіх МПВ басейну? Як внести пропозицію щодо заходу  – прошу прокоментуйте на прикладі заходу «Встановлення автоматичних постів спостережень у річці» за рахунок місцевої влади, міжнародних грантів та спонсорів – що саме слід і куди вписати?
 
СЛУХАЛИ: Олексія Ярошевича, який відповів на запитання Віталія Мокіна щодо встановлення автоматичних постів спостережень у річці. Зазначив, що такий захід може бути в нашій Програмі.
Розповів, що екологічний і хімічний стан будь-якого МПВ встановлюється за даними Державного моніторингу вод. Оскільки, з ряду певних причин Державний моніторинг не проводився в басейні Південного Бугу останні 3 роки, це не дозволяє встановити екологічний стан МПВ. Для цього можна використати інший інструмент – такий, як оцінювання ризику недосягнення доброго екологічного стану. Таке оцінювання проводиться за різними іншими даними, які є більш «грубі», але дозволяють  встановити чи масив знаходиться під ризиком чи ні. Саме до таких даних можна було б віднести дані, отримані від суб’єкта, який не є суб’єктом Державного моніторингу. Проте, БУВР Південного Бугу не може прописати самостійно такий захід. Для подання такого заходу повинна бути відповідна зацікавлена сторона, яка зможе сформулювати його і заповнити відповідним чином таблицю, яка є універсальною для всієї України.
Нагадав присутнім про необхідність пришвидшення подання своїх пропозицій, адже є певні строки виконання і в грудні 2023 року вже повинен розпочатися процес громадських слухань.
Надав відповідь і на інше запитання щодо заходів, які будуть загальними для усіх МПВ. До таких можна буде віднести і захід про автоматичні пости, про який щойно йшла мова, і освітні заходи тощо.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Подякував за відповідь та надав слово Юрію Клименку –голові комісії ради з питань організаційних та соціально-економічних механізмів відновлення та стабілізації стану басейну.
 
СЛУХАЛИ: Юрія Клименка, який в продовження теми щодо заходу по встановленню автоматичних постів спостережень розповів, що в період з 2017 по 2018 роки було подано до ОДА близько 10 версій пропозицій  щодо «Вдосконалення системи контролю якості поверхневих вод р. Південний Буг в межах м. Вінниці шляхом встановлення 2 станцій автоматичного вимірювання». Мінімальна за вартістю версія включена в міську Програму охорони навколишнього природного середовища. Зазначив, що готовий надати перелік пропозицій, які готувалися в діапазоні з 2017 року, але усі вони потребують актуалізації за вартістю і за технічним рішенням.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Подякував за виступ. Ще раз наголосив на необхідності включення такого заходу до Програми заходів ПУРБ Південного Бугу. Надав слово наступному доповідачу Сергію Кватернюку – голові комісії ради з питань моніторингу стану поверхневих та підземних вод.
 
СЛУХАЛИ: Сергія Кватернюка щодо статистичної обробки показників якості води річки Південний Буг на питному водозаборі вище міста Вінниця з 2010 по 2022 роки. Відзначив перевищення ГДК протягом вказаного періоду за такими показниками: біохімічне споживання кисню, нітрат-іони, фосфат-іони.
 
СЛУХАЛИ: Віктора Карвана – вільного слухача, представника громадської організації «Річки Хмельниччини» щодо результатів громадського екологічного моніторингу басейну Південного Бугу у верхній течії. Окреслив основні водно-екологічні проблеми. Зазначив, що обґрунтування заходів для вирішення головних водно-екологічних проблем Південного Бугу буде надіслано додатково у письмовій формі.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: поцікавився наявністю у присутніх питань до доповідачів, подякував за доповіді та надав слово Владиславу Артамонову – голові комісії ради з природоохоронних територій та біорізноманіття.
 
СЛУХАЛИ: Владислава Артамонова, який зауважив, що в наданій на розгляд Програмі заходів ПУРБ Південного Бугу – дуже мала частка заходів, пов’язаних з природоохоронними територіями. Зазначив, що такі території є важливими, адже, як правило, вони розташовані уздовж водотоків, зберігаючи при цьому їх властивості. Нагадав присутнім про значну проблему з інвазійними видами і необхідність боротьби із ними. Запропонував доопрацювати Програму заходів шляхом внесення до неї більшої кількості природоохоронних заходів.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: подякував за доповідь та попросив Владислава Артамонова подати свої пропозиції до БУВР Південного Бугу згідно зі встановленою формою. Завантажив форму з проєктом Програми заходів у Google-таблиці і надав усім присутнім доступ до неї для її редагування і внесення пропозицій. Нагадав, що така таблиця не є офіційною, а призначена для синхронізації під час підготовки пропозицій, тобто враховуватись будуть тільки пропозиції, надіслані на пошту, але бажано їх копіювати і в цю форму теж, щоб бачили й усі інші. Надав слово Сергію Колесникову.
 
СЛУХАЛИ: Сергія Колесникова, який розповів про важливість дерегуляції річок в басейні Південного Бугу. Запропонував в Програму заходів включити єдиний проєкт «План відродження річки Південний Буг від гирла до витоків». Повідомив, що спробує надати свою пропозицію згідно із встановленою формою.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Подякував за виступ та запропонував затвердити наступне:
2.1. Ознайомитись і взяти до уваги Методичні рекомендації щодо встановлення екологічних цілей, розроблення програми заходів та виконання економічного аналізу економічної ефективності програми заходів Плану управління річковим басейном.
2.2. Головам комісій та членам басейнової ради в строк до 25.08.2023 надати пропозиції до секретаріату басейнової ради Південного Бугу по розділу 8 ПУРБ Південного Бугу «Повний перелік програм заходів для району річкового басейну Південного Бугу» згідно методичних рекомендацій.
 
  •  
«ЗА» - 29
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
                                  
  •  
Вирішили схвалити одноголосно.
 
3. Залучення потенціалу науки, освіти та громадськості для вирішення проблем басейну річки Південний Буг.
 
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу, завідувача кафедри системного аналізу та інформаційних технологій (САІТ) Вінницького національного технічного університету (ВНТУ), професора Віталія Мокіна та секретаря комісії з питань кадастру водних об’єктів та водогосподарських проблем ради басейнової ради Південного Бугу, аспіранта кафедри САІТ ВНТУ Костянтина Бондалєтова, які охарактеризували стан і перспективи створення і наповнення веб-системи «WISEST-SBB» з інформацією про стан масивів вод басейну р. Південний Буг та екологічні проблеми і природоохоронні заходи щодо них, що дозволить ширше використати потенціал науки, освіти та громадськості для вирішення проблем басейну річки Південний Буг.
Охарактеризували результати роботи вчених науково-дослідної лабораторії екологічних досліджень та екологічного моніторингу (НДЛ ЕДЕМ) кафедри САІТ ВНТУ, які є членами секції з ІТ комісії з питань кадастру водних об’єктів та водогосподарських проблем басейнової ради Південного Бугу, з питань створення інтелектуальної веб-системи з інформацією про екологічні проблеми, природоохоронні заходи та інші аспекти щодо масивів вод басейну річки Південний Буг під назвою "WISEST Southern Bug Basin" (скорочено: «WISEST-SBB» – англ.: «Water Information SystEm with Spatial and Temporal references for the Southern Bug Basin» – в перекладі з англ.: «Водна інформаційна система з просторовою і часовою прив'язкою для басейну Південного Бугу»). Вони описали функціонал системи, яка призначена для зберігання відкритої текстової, числової, просторової та графічної інформації, її аналітичної обробки та верифікації. Повідомили, що усі члени ради матимуть до неї доступ та зможуть рекомендувати надати авторизований доступ й іншим експертам, що підвищить обґрунтованість прийняття рішень членами ради. Зазначили, що описана система може стати важливою складовою системи моніторингу та управління станом басейну річки, дозволяючи збирати, систематизувати та аналізувати різні дані щодо стану природних ресурсів у певній території. Це може допомогти у виявленні проблемних місць у розробці та подальшої реалізації Плану управління річковим басейном (ПУРБ), що, в цілому, дозволить підвищити рівень екологічної безпеки в регіоні, ефективність використання природних ресурсів та ширше використати для цього потенціал науки, освіти та громадськості.
Віталій Мокін запропонував затвердити наступне:
3.1. Комісії з питань кадастру водних об’єктів та водогосподарських проблем басейнової ради Південного Бугу продовжити розвивати функціонал інтелектуальної веб-системи «WISEST-SBB» з інформацією про стан вод, екологічні проблеми та природоохоронні заходи щодо масивів вод басейну р. Південний Буг та інтелектуальні технології для її наповнення і верифікації, спільно з колективом науковців Вінницького національного технічного університету.
3.2. Керівництву ради надіслати завідувачу кафедри САІТ ВНТУ листи з персональними даними (ПІБ, посада, організація, номер мобільного телефону, пошта) про членів ради (та про інших громадян України, яких порекомендують члени ради і про яких вони нададуть інформацію в секретаріат) для надання авторизованого доступу до функціоналу веб-системи «WISEST-SBB».
3.3. Членам ради здійснити авторизацію в системі «WISEST-SBB» і виконати верифікацію наявних даних та надавати нову інформацію, що сприятиме наповненню системи та підвищить обґрунтованість під час прийняття рішень.
 
  •  
«ЗА» - 29
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ        
 
  •  
Вирішили схвалити одноголосно.
 
4. Різне
 
СЕКРЕТАР БАСЕЙНОВОЇ РАДИ: Повідомила присутнім, що згідно наказу Держводагентства незабаром розпочнеться процес перевиборів членів басейнової ради Південного Бугу. Уся необхідна інформація буде оприлюднена в інтернет-ресурсах.
 
 
 
 
 
Голова басейнової ради                                                Віталій МОКІН
 
Виконавчий секретар ради                                         Олена МИСЛИЦЬКА
 
Член рахункової комісії:                                              Юлія ДОМЕРАТ
                                                                                          
                                                                                     Ольга КОРЖ