опубліковано 21.04.2019 11:45
Дата проведення ради – м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 95, Вінницький національний технічний університет, головний навчальний корпус, 2-й поверх, конференц-зала № 222 ГНК.
Час проведення ради: з 1100 до 1400.
Час початку реєстрації: 1030.
Час закінчення реєстрації ради: 1100.
Присутні 32 особи (перелік додається) з 49 членів басейнової ради, що складає 65 % від загального складу басейнової ради.
Порядок денний
1.Організаційні питання роботи басейнової ради Південного Бугу.
1.1.Довибори до складу басейнової ради Південного Бугу;
1.2. Підвищення ефективності роботи секретаріату Басейнової ради;
1.3. Розгляд і затвердження змін у регламент Басейнової ради;
1.4. Затвердження назв робочих органів Басейнової ради та обрання їх голів та затвердження складу;
1.5. Затвердження Плану роботи басейнової ради на 2019 рік;
2. Аналіз стану поверхневих вод басейну річки Південний Буг: основні проблеми та пошук шляхів їх вирішення;
3. Облік водних та водогосподарських об’єктів, забезпечення доступу населення до даних про них;
4. Різне.
1. Організаційні питання роботи басейнової ради Південного Бугу.
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна Віталія Борисовича - завідувача кафедри системного аналізу, комп’ютерного моніторингу та інженерної графіки, доктора технічних наук, професора Вінницького національного технічного університету, позаштатного радника Голови Держводагентства України.
Мокін Віталій Борисович. привітав учасників першого засідання басейнової ради Південного Бугу, постійно діючого консультативно-дорадчого робочого органу. Зазначив, що дане засідання є в числі перших серед басейнових рад України. Побажав плідної праці.
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна Віталія Борисовича, який передав вітання і побажав плідної та конструктивної роботи від імені Голови Державного агентства водних ресурсів України.
СЛУХАЛИ: заступника голови Вінницької обласної ради Кременюка Михайла Володимировича, який привітав учасників засідання, повідомив про заходи, що проводяться на водних об’єктах Вінниччини, в тому числі про розчищення малих річок, питних водозаборів та ін. за допомогою земснарядів, закуплених обласною владою з метою покращення якості водних об’єктів .
СЛУХАЛИ: Магеру Андрія Павловича – заступника голови басейнової ради Південного Бугу, начальника БУВР Південного Бугу.
Магера Аандрій.Павлович. привітав учасників засідання басейнової ради. Відзначив необхідність інтегрованого підходу до управління водними ресурсами за басейновим принципом з метою спільного вирішення актуальних питань у сфері водокористування, охорони водних ресурсів і екосистем.
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б.
1. Про призначення лічильної комісії. Запропонував обрати:
- Кокошко Юлію Володимирівну;
- Башняк Лілію Ігорівну.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно (32 голоси)
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
2. Про затвердження наступного регламенту роботи зборів:
час для доповіді – до 20 хвилин;
час для виступу та дебатів – до 5 хвилин;
час для внесення пропозицій та доповнень – до 3 хвилин.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно (32 голоси)
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
2. Довибори до складу басейнової ради Південного Бугу
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б., який зачитав наступні заяви та повідомлення :
1. Кватернюка Сергія Михайловича – про бажання стати членом басейнової ради Південного Бугу від Вінницької обласної екологічної молодіжної організації «Екотопія Поділля»
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 31
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 1
2. Резнікова Юрія Олександровича – про включення його до складу басейнової ради від Хмельницької обласної організації Українського товариства охорони природи. Оскільки Резніков Ю.О. на засідання не з’явився, то голова басейнової ради запропонував розглянути подану заяву на наступному засіданні.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
3. Повідомлення Терещенка Олександра Леонтійовича щодо зміни посади голови правління ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО», на посаду заступника Міністра Міністерства у справах ветеранів України.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 30
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 2
1.2. Підвищення ефективності роботи секретаріату басейнової ради
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б., який озвучив дорожню карту від Держводагентства щодо розробки плану управління річковим басейном, у відповідності до поставлених завдань по роках до 2024 року.
1.2.1. Наголосив на доцільності активізувати роботу ради у соцмережах, передусім у Facebook, створивши відкриту Facebook-групу «Діяльність Басейнової ради Південного Бугу» для висвітлення результатів роботи членів ради. Також, доцільно використовувати різні хмарні сервіси, створювати і вести інформаційні системи і веб-сервіси, які можуть підвищити ефективність роботи басейнової ради Південного Бугу.
СЛУХАЛИ: Колеснікова Сергія Терентійовича – члена басейнової ради, представника Вознесенської екологічної асоціації «Зелений світ» щодо необхідності проведення засідань БР, комісій, обговорень у соціальних мережах.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 31
«ПРОТИ» - 1
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
1. Створити нову відкриту Facebook-групу «Діяльність басейнової ради Південного Бугу» для висвітлення результатів роботи членів ради, відповідно до пунктів 2.1, 2.2 та 3.1 чинного Положення про басейнову раду Південного Бугу. Віддавати перевагу конструктивним пропозиціям, аналітичним матеріалам, аналізу наявного, у т.ч. міжнародного, досвіду. Поширювати ці матеріали в інших групах та ресурсах соцмережі та ЗМІ.
2.Доручити секретаріату вивчити і доповісти на наступному засіданні басейнової ради Південного Бугу досвід поширення діяльності ради і в інших соцмережах, окрім Facebook, веб - та хмарних сервісах, доцільність створення власного каналу на YouTube тощо.
1.2.2. Зачитав заяву виконавчого секретаря басейнової ради Кошового Олексія Андрійовича про складання повноважень.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 30
«ПРОТИ» - 1
«УТРИМАЛИСЬ» - 1
ВИРІШИЛИ:
Задовільнити заяву Кошового Олексія Андрійовича про складання повноважень виконавчого секретаря басейнової ради.
1.2.3. Запропонував Галузову Інну В’ячеславівну – начальника відділу водних об’єктів БУВР Південного Бугу на посаду виконавчого секретаря басейнової ради.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 32
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
Затвердити на посаду виконавчого секретаря басейнової ради Галузову Інну В’ячеславівну – начальника відділу водних об’єктів БУВР Південного Бугу.
1.3. Розгляд і затвердження змін у регламент басейнової ради.
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б. В сучасних умовах широкого запровадження в Україні інформаційно-комунікативних технологій електронного урядування та позитивного досвіду проведення засідань Науково-технічної ради при басейновій раді Південного Бугу (2009-2014 рр.) в режимі Skype-конференції, пропонується дозволити запровадити участь членів Басейнової ради Південного Бугу в режимі «он-лайн» шляхом внесення таких змін до редакції Регламенту басейнової ради Південного Бугу.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 31
«ПРОТИ» - 1
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
1. Доповнити п. 3.8 Положення про Регламент басейнової ради Південного Бугу такими реченнями: «У разі потреби члени ради можуть брати участь у засіданні ради та у відкритому голосуванні ради з використанням засобів відеозв’язку в режимі реального часу. Такий член ради вважається присутнім на засіданні».
1.4. Затвердження назв робочих органів басейнової ради та обрання їх голів та затвердження складу
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б. щодо успішного виконання поставлених перед басейновою радою Південного Бугу завдань та більш повного представництва ради в областях і галузях, відповідно до п. 3.1.9 та 3.1.10 Положення про басейнову раду Південного Бугу, ознайомив членів БР з Положенням про постійні та тимчасові робочі органи, назви і напрямки постійних та тимчасових робочих груп і комісій, та їх складом.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
Затвердити типове Положення про постійні та тимчасові робочі органи басейнової ради Південного Бугу (робочі групи та комісії) (Додаток 1).
Затвердити назви та напрямки постійних та тимчасових робочих груп і комісій басейнової ради Південного Бугу (Додаток 2).
Затвердити склад постійних та тимчасових робочих органів басейнової ради Південного Бугу (Додаток 3-8).
Новоствореним постійним та тимчасовим робочим групам і комісіям провести не менше одного засідання до наступного засідання басейнової ради Південного Бугу, затвердивши положення і план роботи на 2019 і 2020 роки, обравши заступника(ів), секретаря, а їх головам – доповісти про результати на наступному засіданні ради.
1.5. Затвердження Плану роботи БР на 2019 рік.
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б. щодо плану роботи БР на 2019 рік, в якому визначено основні питання для розгляду та виконавців, які їх готуватимуть.
СЛУХАЛИ: Мудрака Олександра Васильовича члена БР щодо підвищення активізації з подання інформації від областей басейну щодо взаємодії з навчальними закладами відповідно до основних завдань ради.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 31
«ПРОТИ» - 1
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
1. Затвердити План роботи басейнової ради Південного Бугу на 2019 р. (Додаток 9).
2. Наступне засідання ради провести у IV кварталі 2019 року. Керівництву ради прийняти рішення про точне місце і дату проведення наступного засідання басейнової ради Південного Бугу не пізніше жовтня 2019 р.
2. Аналіз стану поверхневих вод басейну річки Південний Буг: основні проблеми та пошук шляхів їх вирішення
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б., який представив презентаційні матеріали щодо стану поверхневих вод басейну річки Південний Буг.
Стан та якість поверхневих вод басейну р. Південний Буг коливається від «відмінної» (в районі с. Мигія) до «незадовільної» (нижче місць скидання стічних вод водоканалів та інших водокористувачів). Одним з головним завдань басейнової ради Південного Бугу є надання пропозицій до проекту плану управління річковим басейном (ПУРБ), сприяння його впровадженню та оцінка ходу його виконання. У свою чергу, відповідно до Постанови КМУ, стратегічною екологічною ціллю, згідно цього ПУРБ, є досягнення/підтримання “доброго” екологічного стану масивів поверхневих та підземних вод, а також “доброго” екологічного потенціалу штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод басейну.
СЛУХАЛИ: Брилянт Наталію Василівну – начальника Басейнової лабораторії БУВР Південного Бугу щодо сучасного стану поверхневих вод басейну річки Південний Буг, та підходи щодо його моніторингу.
СЛУХАЛИ: Магеру Андрія Павловича – заступника голови басейнової ради Південного Бугу, начальника БУВР Південного Бугу, який представив презентацію з описом басейну річки. Специфікою басейну Південного Бугу є те, що він повністю розташований у межах однієї держави – України.
Природні особливості басейну Південного Бугу та чинники господарської діяльності зумовлюють те, що річка має певні особливості гідрохімічного режиму. Вода у Південному Бузі, насамперед, відзначається вищим вмістом солей, який зростає у напрямку до гирла. Саме така закономірність – зростання мінералізації води у південному напрямку – спостерігається в його притоках.
Такі особливості значною мірою зумовлені геологічними чинниками: мінералізація води у тріщинах кристалічного щита є меншою за 500 мг/л. Водночас мінералізація води, що дренує вапняки, є вищою за 1000 мг/л. Важливий фактор зростання мінералізації – поширеність у південній частині басейну лесовидних суглинків.
Вода Південного Бугу вирізняється також доволі високою насиченістю розчиненого кисню. Чинником, що сприяє покращенню кисневого режиму, є наявність порожистих ділянок, де відбувається перемішування води.
Природною специфікою є те, що річковий басейн Південного Бугу вважається єдиною річкою Європи, де збереглося порожисте русло річки.
Характерною особливістю басейну Південного Бугу, що виділяє його з-поміж інших великих річок, є велика зарегульованість. Сумарний об’єм штучних водойм перевищує водні ресурси басейну в дуже маловодний рік.
Особливістю Південного Бугу є достатньо великий твердий стік.
Звернув увагу присутніх на необхідності уважно розглянути цей опис, надати пропозиції та на наступному засіданні обговорити опис басейну.
Про негайне вирішення ряду важливих проблем та покращення екологічного стану басейну річки Південний Буг йдеться й у дорученні Віце-прем’єр-міністра України В. Кістіона від 14.06.2018 № 22788/1/1-18 та листі Вінницької обласної державної адміністрації від 01.06.2018 № 01.01-24/3205.
Запропоновано заходи, вказані у цих дорученнях, внести до розгляду БР.
СЛУХАЛИ: Дубового Ю. В. – члена БР, начальника Держекоінспекції у Вінницькій області - про початок здійснення конкретних завдань, спрямованих на покращення водних ресурсів басейну.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 30
«ПРОТИ» - 1
«УТРИМАЛИСЬ» - 1
ВИРІШИЛИ:
З метою встановлення стану поверхневих вод басейну річки Південний Буг активізувати чи продовжувати роботу з наступних питань :
Рекомендувати органам влади і місцевого самоврядування територій, розташованих у басейні р. Південний Буг розробити план заходів щодо видалення зайвих мулових відкладень з найбільш застійних місць водних об’єктів та ділянок, розташованих вище місць водозаборів.
Звернутись до розпорядників інформації щодо надання басейновій раді Південного Бугу первинних даних результатів спостережень за якісним станом поверхневих вод басейну р. Південний Буг за останні 5 років, що дозволить провести системний аналіз стану забруднення басейну в останні роки.
Комісії ради з охорони вод вивчити проблему використання поліфосфатів у басейні Південного Бугу та підготувати інфографіку щодо цього на наступне засідання ради.
Комісії ради з управлінських заходів вивчити вітчизняний та міжнародний досвід регулювання якості та кількості пестицидів і агрохімікатів та розробити пропозиції щодо його застосування у басейні Південного Бугу і винести його на наступне засідання ради.
Комісіям ради з моніторингу вод, з охорони вод та з управлінських заходів вивчити вітчизняний та міжнародний досвід заліснення/залуження прибережних захисних смуг та розробити пропозиції щодо його застосування у басейні Південного Бугу і винести його на наступне засідання ради.
Звернутись до розпорядників інформації щодо надання інформації про умови (якість, обсяг, місця та періодичність) спеціального водокористування, у т.ч. скидання стічних і зворотних вод у водні об’єкти басейну.
Комісії ради з моніторингу вод вивчити доцільність, технічні вимоги і можливість фінансування одним із міжнародних чи вітчизняних донорів щодо встановлення автоматичних постів моніторингу якості поверхневих вод р. Південний Буг (за досвідом басейну р. Сіверський Донець) та автоматичних постів моніторингу кількості води (з досвідом річок Тиса та Дністер).
Усім комісіям ради вивчити можливості виконання завдань, які стоять перед радою, за фінансування міжнародних програм чи установ.
3. Облік водних та водогосподарських об’єктів, забезпечення доступу населення до даних про них;
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Мокіна В. Б. Одним з найважливіших аспектів управління водними ресурсами є паспортизація та облік водних і водогосподарських об’єктів, створення інформаційних систем з даними про них та забезпечення доступу населення до цієї інформації за допомогою веб-технологій.
Доцільно розпочати створення інформаційно-аналітичної системи для підтримки прийняття рішень членами басейнової ради Південного Бугу (робоча назва «ІАС БР ПБ») з можливістю доступу до неї через веб-технології та мобільні додатки. Доцільно наповнювати цю систему даними з відкритих джерел та інформацією, яку будуть збирати члени ради через систему запитів та внаслідок своєї діяльності. Система повинна бути масштабована до різного рівня адміністративних та басейнових утворень до рад місцевого рівня і масивів вод, відповідно. Дані повинні мати географічну прив’язку, а способи їх збирання – не порушувати чинне законодавство.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
Звернутись до розпорядників інформації щодо надання картографічних матеріалів щодо винесених в натуру водоохоронних зон і прибережних захисних смуг водних об’єктів басейну. Комісії ради з охорони вод та комісії з біорізноманіття ради вивчити ці матеріали та підготувати аналіз на наступне засідання ради.
Зібрати інформацію про затверджені проекти екологічних мереж (з картографічними матеріалами) на території басейну, міжнародні та національні коридори яких, як правило, проходять по долинах річок. Комісії ради з охорони вод та комісії з біорізноманіття ради вивчити ці матеріали та підготувати аналіз на наступне засідання ради.
Комісії з водогосподарських питань вивчити міжнародний і вітчизняний досвід та запропонувати створення (або й – пілотну версію) інформаційно-аналітичної системи для підтримки прийняття рішень членами басейнової ради Південного Бугу («ІАС БР ПБ») з можливістю доступу до неї через веб-технології та мобільні додатки. Секретаріату басейнової ради Південного Бугу наповнювати цю систему даними з відкритих джерел та інформацією, яку будуть збирати члени ради через систему запитів та внаслідок своєї діяльності.
4. Різне.
СЛУХАЛИ: Магеру Андрія Павловича – заступника голови басейнової ради Південного Бугу, начальника БУВР Південного Бугу. Він зазначив що досі День Південного Бугу не був затверджений на офіційному рівні, окрім, як на одному із засідань басейнової ради Південного Бугу в минулому. Запропонував призначити відзначення цього Дня на 22 травня щорічно.
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - одноголосно
«ПРОТИ» - 0
«УТРИМАЛИСЬ» - 0
ВИРІШИЛИ:
Рекомендувати органам влади та місцевого самоврядування областей, розташованих в басейні, відзначати 22 травня як дату щорічного святкування Дня Південного Бугу, та враховувати рішення басейнової ради щодо цієї дати при плануванні заходів та рішень пов’язаних з цим днем.
Робочій групі з освіти і науки та БУВР Південного Бугу провести конкурси серед молоді, присвячені Південному Бугу.
БУВР Південного Бугу організувати урочисте святкування Дня Південного Бугу 22 травня.
Голова басейнової ради В.Б. Мокін
Секретар І.В. Галузова
Члени рахункової комісії: Ю.В. Кокошко, Л.І. Башняк