ПРОТОКОЛ № 1 від 18.01.2024 засідання басейнової ради Південного Бугу

опубліковано 22.01.2024 10:40

18.01.2024                                                                                             м. Вінниця
 
Дата проведення ради – 18 січня 2024 року у форматі «он-лайн» відео-конференції в додатку Google Meet
Час проведення ради: з 1100 до 1300.
Час початку реєстрації: 1030.
Час закінчення реєстрації ради: 1100.
Присутні 52 особи з 73 членів басейнової ради, що складає 71 % від загального складу басейнової ради, а також усі, хто забажав бути присутнім.
 
Порядок денний
 
1. Розгляд та затвердження плану роботи басейнової ради річки Південний Буг на 2024 рік.
2. Проєкт Плану управління річковим басейном Південного Бугу (2025-2030), процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та початок громадського обговорення;
3. Розгляд пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 р у басейні річки Південний Буг;
4. Різне.
 
Відкриття засідання басейнової ради.
 
СЛУХАЛИ: голову басейнової ради Південного Бугу Юрія Яцентюка. Відкрив засідання басейнової ради, оголосив порядок денний та запропонував за нього проголосувати.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 52
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
 
ВИРІШИЛИ:
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
 
1. Розгляд та затвердження плану роботи басейнової ради річки Південний Буг на 2024 рік.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: ознайомив присутніх з планом роботи басейнової ради Південного Бугу на 2024 рік. Наголосив, що план роботи був усім попередньо надісланий. Запитав чи є у присутніх зауваження або пропозиції до плану та виніс його на голосування.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 52
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
 
ВИРІШИЛИ:
Пропозиції відсутні, вирішили затвердити одноголосно.
 
2. Проєкт Плану управління річковим басейном Південного Бугу (2025-2030), процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та початок громадського обговорення.
 
СЛУХАЛИ: Олену Мислицьку – начальницю відділу водних відносин та басейнової взаємодії, яка коротко розповіла присутнім про стан готовності ПУРБ Південного Бугу, його зміст та основні завдання. Наголосила, що одним із ключових розділів ПУРБ є розділ 8 «Повний перелік, програм (планів) для району річкового басейну чи суббасейну, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати. Надала роз’яснення про подальші кроки, які необхідно виконати для затвердження ПУРБ Південного Бугу Кабінетом Міністрів України.
Це зокрема:
- проходження процедури СЕО;
– громадське обговорення;
- схвалення басейновою радою проєкту ПУРБ.
 
СЛУХАЛИ: Марію Шпанчик – начальницю управління забезпечення водними ресурсами, яка розповіла присутнім, що протягом наступних 6 місяців будуть проводитись громадські слухання звіту про СЕО та ПУРБ Південного Бугу. В рамках цих слухань відбудуться офлайн заходи до яких можуть долучитися і члени басейнової ради та надати свої зауваження і пропозиції.
Також, наголосила на важливості схвалення басейновою радою ПУРБ Південного Бугу після громадських слухань.
 
СЛУХАЛИ: Олега Ющука – заступника начальника Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, який звернув увагу на нормативну очистку стічних вод і що серед запропонованих 17 заходів з реконструкції та будівництва очисних споруд у Вінницькій області тільки в трьох присутня недостатня очистка. Чи є доцільність реконструювати очисні споруди в яких згідно звітності все добре?
СЛУХАЛИ: Марію Шпанчик, яка зазначила, що до плану заходів включались заходи з реконструкції очисних споруд водоканалів, які згідно звітності 2ТП-водгосп скидають нормативно чисті води оскільки, цього вимагає Директива Ради 91/271/ЄЕС "Про очистку міських стічних вод" від 21 травня 1991 року та європейський досвід країн в яких ПУРБи вже реалізуються.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Запропонував за результатами доповіді та обговорення винести на голосування наступне:
 
2.1. Членам басейнової ради ознайомитися з проєктом Плану управління річковим басейном Південного Бугу (2025-2030) оприлюдненим на сайті Міндовкілля за посиланням https://cutt.ly/YwKvBhjA, або на сайті Державного агентства водних ресурсів України за посиланням https://cutt.ly/8wKUSVHB
2.2. Членам басейнової ради прийняти участь в громадських обговореннях проєкту Плану управління річковим басейном Південного Бугу (2025-2030). Зауваження та пропозиції до проєкту Плану управління надсилати на електронну адресу rbmp@davr.gov.ua.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 52
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ
 
ВИРІШИЛИ:
Вирішили схвалити одноголосно.
 
3. Розгляд пропозицій до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 р у басейні річки Південний Буг.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Відповідно до пункту 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 137 (зі змінами), доручення Держводагентства України від 26.12.2023 № 6391/7/8/11-23 «Про підготовку пропозицій водогосподарських організацій з розподілу бюджетних коштів на 2024 рік», на розгляд та погодження басейнової ради Південного Бугу виносяться наступні пропозиції від Регіональних офісів водних ресурсів у Хмельницькій, Черкаській, Миколаївській областях.
 
СЛУХАЛИ: Руслана Туза – начальника відділу водного кадастру та техногенно-екологічної безпеки РОВР у Миколаївській області, який виніс на розгляд та погодження робочого проєкту «Розчистка русла р. Мертвовод Вознесенського району Миколаївської області. Коригування».
Даний робочий проєкт був розроблений Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом «УКРПІВДЕНОДІПРОВОДГОСП» в 2006 році та на теперішній час потребує корегування. Загальна кошторисна вартість проєктних робіт – 1,5 млн. грн.
Реалізація даного заходу дасть змогу захистити від підтоплення 420 садиб трьох населених пунктів (Таборівка, Воронівка, м. Вознесенськ (Болгарка)) та близько 2500 га сільськогосподарських угідь, уникнути  завдання збитків у виді руйнування житлових та господарських будівель, втрат врожаю на сільськогосподарських угіддях та присадибних ділянках, які для жителів є важливою складовою існування, зменшити соціальну напругу серед населення, покращити екологічний стан річки Мертвовод та прилеглих територій.
 
СЛУХАЛИ: Катерину Швець – в. о. заступника начальника РОВР у Миколаївській області, яка винесла на розгляд пропозицію щодо виконання робіт по об’єкту «Розчистка русла р. Вовк та захист від підтоплення с. Нижнє, с. Черешенька та східної частини м. Дережня Дережнянського району Хмельницької області». Проектно-кошторисна документація по цьому об’єкту розроблено в 2019 році.
Реалізація зазначеного проекту спрямована на запобігання підтоплення житлових і господарських будівель в селах Нижнє, Черешенька та східної частини м. Деражня Хмельницької області, збільшення водності річки Вовк – поглиблення, розширення та створення можливості для акумуляції води в маловодні періоди. Після будівництва водорегулюючих споруд зникне загроза зниження рівнів води в прилягаючих до річки криницях та водозабору каптажного типу, з якого здійснюється подача води на питні потреби центральної частини м. Деражня.
Зазначеним проектом передбачається проведення розчистки русла річки Вовк – 5,1 км та влаштування регулюючих споруд та аварійного водоскиду.
В 2023 році проведено перерахунок кошторисної частини документації. Кошторисна вартість заходу становить 15 526,68 тис. грн, Проведено її експертизу та отримано позитивний експертний звіт.
Для виконання робіт в 2024 році пропонується передбачити 7 340,192 тис. грн на влаштування гідротехнічних споруд  (регулюючих споруд та аварійного водоскиду) та розчистку 2,0 км русла річки Вовк.
 
СЛУХАЛИ: Сергія Журавля – заступника начальника РОВР у Черкаській області, який виніс на розгляд пропозицію щодо «Розроблення та затвердження проектів землеустрою щодо встановлення меж  прибережних захисних смуг водних об’єктів Черкаської області (в межах басейну річки Південний Буг), а також винесення їх в натуру (на місцевості)».
Заходом передбачено встановлення прибережних смуг на річках басейну р. Південний Буг Черкаської області загальною довжиною 4455,28 км. Вартість заходу складає  57 249,55 тис. грн. з врахуванням індексації.
Після обговорення голова басейнової ради Юрій Яцентюк виніс на голосування наступне:
3.1. Погодити пропозиції до Планів заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 р у басейні річки Південний Буг для Хмельницької, Черкаської та Миколаївської областей.
3.2. Секретаріату басейнової ради підготувати окремі листи за підписом голови басейнової ради щодо погодження пропозицій.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 52
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ 
 
ВИРІШИЛИ:
Вирішили погодити одноголосно.
 
4. Різне
Членами ради були підняті питання щодо проблем і ревіталізації річок басейну Південного Бугу, дотримання норм щодо прибережних захисних смуг річок, дослідження заповідних територій в басейні.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ: Запропонував винести ці питання на наступному черговому засіданні та виступити з відповідними доповідями всіх охочих.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«ЗА» - 52
«ПРОТИ» - НЕМАЄ
«УТРИМАЛИСЬ» - НЕМАЄ 
 
ВИРІШИЛИ:
Вирішили одноголосно.
 
 
Голова басейнової ради                                             Юрій ЯЦЕНТЮК
 
Виконавчий секретар                                                 Олена МИСЛИЦЬКА
 
Член рахункової комісії:                                             Наталія БЕДЗЬ
 
                                                                                     Сергій СЕВАСТЬЯНОВ