Ситуація з транскордонним сміттям, що набула катастрофічних масштабів внаслідок сильних паводків на західній Україні вже не є новиною.
Але яких заходів будуть вживати органи державного управління різних рівнів для того, аби ліквідувати наслідки та не дати повторитись рікам відходів у майбутньому?
Цю проблему сьогодні розглядали під час тематичної селекторної наради під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля за участі керівників профільних відомств, очільників областей та водогосподарників західного регіону.
Відкриваючи нараду, Денис Шмигаль повідомив, що за 30 років не було створено ані концепції, ані стратегії з утилізації твердих побутових відходів, ані реалізації її на практиці. І на гірських територіях західних областей ця проблема проявляється особливо гостро…Проблема стосується всієї України і ми маємо почати напрацьовувати кроки для вирішення цієї проблеми на рівні всієї держави, а західні області нехай стануть для нас першим кроком. Треба зробити все, щоб побутові відходи зі стихійних звалищ не потрапляли у водні об’єкти.
У свою чергу Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський розповів, що масштаби забруднення річок викликані тим, що гірські регіони не мають системи збирання та вивезення відходів і вони потрапляють у водні об’єкти під час повеней. Міністр підкреслив, що прийняття рамкового закону про управління відходами, проєкт якого вже знаходиться у Парламенті, вирішить багато нагальних питань.
Прем’єр-міністр також звернувся до голів обласних державних адміністрацій, які доповіли про поточний стан у областях, протягом тижня надати пропозиції, які дозволять максимально швидко опанувати ситуацію зі стихійними сміттєзвалищами.
За підсумками наради схвалено комплекс заходів щодо вирішення проблеми і Уряд буде контролювати його виконання. Зокрема, ним передбачена низка термінових заходів: забезпечення обстеження ділянок водних об'єктів та заплав та виявлення ділянок забруднення сміттям; забезпечення ліквідації несанкціонованих та стихійних сміттєзвалищ та контроль за дотриманням обмежень для прибережних захисних смуг та інші.
У свою чергу заступник Голови Держводагентства Михайло Хорєв повідомив, що на сьогодні фахівцями БУВР Тиси вже проведено обстеження (у тому числі за допомогою дронів) найбільш критичних місць басейну р. Тиси. В обстежених районах області найбільша кількість твердих побутових відходів утворилися на р. Латориця в урочищі «Переш» поблизу с. В. Добронь, Ужгородського району, (кордону з Словаччиною) та на р. Боржава в урочищі «Атак» між селами Н. Ремети та Квасово Берегівського району (кордону з Угорщиною). Сміттєві затори розташовані в межах природо-заповідних територій та сформовані з органічного (залишки дерев, річкові наноси) та неорганічного (ПЕТ-пляшки, пакети, побутові та будівельні відходи) сміття. Наразі обстеження інших районів продовжується.
Комплекс заходів для врегулювання проблеми засмічення водойм також передбачає стратегічні цілі, серед яких: проведення просвітницьких заходів серед населення щодо належного поводження з побутовими відходами, організація процесів збору, сортування та видалення відходів у сільських населених пунктах, обмеження виробництва одноразового пластику та будівництво сміттєпереробних заводів.
Окрім цього, учасники наради вирішили опрацювати питання внесення змін до законодавства щодо збільшення розміру штрафних санкцій за засмічення та забруднення водних об'єктів та прибережних захисних смуг, а також запровадження механізму розширеної відповідальності виробників упаковки.
Переконані, що синергія усіх органів влади та екосвідомої поведінки пересічних громадян почне вирішувати цю проблему уже найближчим часом.