Зміни відбуваються там, де їх прагнуть

опубліковано 20.02.2017 15:15

Зміни, що відбуваються у нашій країні, охопили всі сфери життя, і галузь водного господарства не є осторонь цих процесів. Змінюється філософія підходів в управлінні водними ресурсами.
З метою перегляду існуючих підходів до управління водними ресурсами, наближення їх до європейських стандартів, які визначають, що стан водних ресурсів має бути «добрим», водогосподарникам необхідно вжити значну кількість як організаційних, так і технічних заходів.
Для досягнення таких високих цілей в Україні фахівцями Держводагентства здійснено поетапне напрацювання реформ, які дозволятимуть рухатися у вибраному напрямку з чітким розумінням результатів майбутніх реформ.
Наразі командою реформаторів Державного агентства водних ресурсів України протягом надзвичайно стислих строків було проведено потужну нормотворчу роботу. А саме, розроблено та подано на погодження Міністра екології та природних ресурсів України низку пропозицій стосовно внесення змін до існуючих та прийняття нових нормативно-правових актів, спрямованих на удосконалення законодавства України в частині інтегрованого управління водними ресурсами.
Це, зокрема, проекти постанов Кабінету Міністрів України «Про призначення Уповноважених Кабінету Міністрів України з питань співробітництва на прикордонних водах та їх заступників»; «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 08.04.1996 № 413 та від 20.08.2014 № 393»; «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування»; «Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном»; розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції реформування організаційної структури Державного агентства водних ресурсів України»; наказів Мінприроди «Про затвердження переліку забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод»; «Про затвердження Порядку розроблення водогосподарських балансів»; «Про виділення суббасейнів та водогосподарських ділянок у межах районів річкових басейнів»; «Про затвердження типового положення про басейнові ради».
Всі ці документи мають на меті, використовуючи кращі світові практики, впровадити європейську модель управління водними ресурсами в Україні.
Розробка цих документів покликана для забезпечення ефективного державного інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом, впровадження ефективних економічних механізмів стимулювання раціонального водокористування, ефективного прогнозування паводків і управління водними ресурсами у межах районів окремих річкових басейнів та інше.
Наприклад, прийняття наказу Мінприроди «Про затвердження типового положення про басейнові ради» допоможе реально узгоджувати інтереси органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій у галузі водних ресурсів у межах річкового басейну та дозволить процес прийняття рішень зробити прозорим, об’єктивним та узгодженим з усіма зацікавленими сторонами, а нова Концепція реформування організаційної структури Державного агентства водних ресурсів України стане черговим кроком на шляху імплементації директив Європейського Союзу, результатом чого стане впровадження басейнового принципу управління водними ресурсами.
Окрім цього, напрацьовані фахівцями Держводагентства зміни до Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, які були затверджені ще у 2002 році, що сприятимуть значному спрощенню процедури отримання дозволу на спеціальне водокористування, яка є застарілою, та призводить до значних часових і фінансових витрат як для заявників, так і для дозвільних органів.
Отже, впровадження виважених реформ у галузі водного господарства стане необхідним підґрунтям для її подальшого розвитку, а спільні і злагоджені дії професіоналів, діяльність яких ґрунтується на конструктивній і компетентній позиції по реформах, забезпечать ефективний результат.