Риску під процесом консультацій з громадськістю щодо визначення головних водно-екологічних проблем басейну Дніпра підвело засідання басейнової ради середнього Дніпра.
Отже, для всього басейну Дніпра було визначено такі головні водно-екологічні проблеми та їх причини:
- забруднення органічними речовинами як результат недостатньої очистки стічних вод або її відсутності;
- забруднення біогенними елементами як результат недостатньої очистки стічних вод або її відсутності, а також їхній змив з сільгоспугідь;
- забруднення небезпечними речовинами, що потрапляють зі стічними водами промислових та комунальних підприємств, пестицидами та іншими засобами хімічного захисту рослин, а також у результаті змиву з забруднених полігонів та при аварійному забрудненні;
- гідроморфологічні зміни, що пов’язані з протипаводковим захистом, гідроенергетикою, регулюванням стоку, спрямленням русел річок.
Крім цих головних проблем, до переліку також включили забруднення побутовими відходами (зокрема пластиком) та зміни клімату.
Нагадаємо, що понад місяць (з 1 серпня по 15 вересня) тривали консультації з громадськістю, які охопили весь басейн Дніпра. Для водників було дуже важливо отримати коментарі від широкого кола громадськості, адже спільне розуміння та консенсус щодо проблем басейну мають сприяти підготовці якісного Плану управління річковим басейном Дніпра.
Для отримання максимального зворотного зв’язку були проведені 4 позачергові онлайн засідання басейнових рад.
Також всі зацікавлені стейкхолдери мали можливість заповнювати google-анкети і зазначати «найболючіші» проблеми річок басейну Дніпра для пошуку шляхів їх вирішення. Найбільша кількість анкет була заповнена стейкхолдерами суббасейнів Прип’яті та Десни. Всього отримано майже 200 анкет. Найактивнішими учасниками консультацій під час онлайн засідань були члени басейнових рад середнього та нижнього Дніпра. Узагальнена інформація про консультації з громадськістю, після опрацювання експертами, буде представлена для широкого кола громадськості.
Детальніше:
Консультації з громадськістю щодо визначення головних водно-екологічних проблем басейнів річок є необхідною складовою процесу підготовки планів управління річковими басейнами відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС.
Консультації відбувалися під егідою Міндовкілля, Держводагентства та за безпосередньої участі експертів проєкту Європейського Союзу «Водна ініціатива плюс для Східного партнерства».