Україна переймає досвід Фінляндії у сфері моніторингу поверхневих вод

опубліковано 08.04.2025 17:55

Представники Держводагентства та Міндовкілля відвідали Фінляндію в рамках спільного українсько-фінського проєкту «Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвитку моніторингу якості поверхневих вод і біорізноманіття».

Під час візиту українська делегація разом з фахівцями Фінського інституту навколишнього середовища (Syke) узгодила детальну програму робіт на 2025 рік та подальший період реалізації проєкту, який складає 4 роки. Особлива увага приділялася питанню моніторингу поверхневих вод.

Спеціалісти Держводагентства мали унікальну можливість ознайомитися з фінською системою управління водними ресурсами та провідними практиками у розробці планів управління річковими басейнами. Делегація відвідала сучасні лабораторії Syke, де проводяться комплексні дослідження фізико-хімічних, біологічних та екотоксикологічних показників води за стандартами ЄС.

У місті Йоенсуу учасники ознайомилися з інноваційними технологіями відбору проб, зокрема за допомогою повітряного дрона на річці Пієлісйокі.

Фінські партнери продемонстрували власні розробки для збору екологічних даних: мобільні автоматизовані станції моніторингу, спеціально обладнані човни та водні зонди.

Зі своєї сторони у рамках візиту українська делегація презентувала інформацію про управління водними ресурсами в Україні, систему моніторингу вод, а також ознайомила фінську сторону щодо прогресу України в частині планів управління річковими басейнами.

За результатами візиту сторони узгодили пріоритетні напрямки співпраці, що включатимуть:
- посилення спроможності у плануванні програми моніторингу;
- проведення скринінгових досліджень у 2-3 пілотних басейнах річок;
- закупівлю мобільної лабораторії для лабораторії моніторингу вод Північного регіону та тренінги щодо польових досліджень;
- зміцнення потенціалу лабораторій шляхом проведення тренінгів в частині виконання хімічних вимірювань, в тому числі PFAS, підвищення метрологічних знань використання програмного забезпечення MUkit для розрахунку невизначеності, виконанні міжлабораторних порівнянь, підвищення якості визначення наявних показників та розширення методик для включення нових параметрів, забезпеченні внутрішнього контролю якості (IQC) відповідно до вимог ISO/IEC 17025;
- покращення управління інформацією в лабораторіях.

Вдячні уряду Фінляндії та Фінському інституту навколишнього середовища Syke за підтримку. Впевнені, що ця міжнародна співпраця допоможе значно підвищити якість моніторингу водних ресурсів України та наблизити наші практики до європейських стандартів.

Довідково: Чотирирічний проєкт, що стартував 1 січня 2025 року, фінансується Інструментом інституційної співпраці Міністерства закордонних справ Фінляндії. Бенефіціарами з української сторони виступають Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів та Державне агентство водних ресурсів України.