Україна наближається до стандартів ЄС у сфері водної політики

опубліковано 17.04.2025 17:53

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України спільно з Державним агентством водних ресурсів України продовжують активну роботу з підготовки до двосторонньої скринінгової зустрічі з Європейською Комісією щодо представлення прогресу України у транспозиції та імплементації актів права ЄС. Сектор «Якість води» включає презентації 11 актів права ЄС, у 9 з яких Держводагентство виступає співвиконавцем.
 
Голова Держводагентства Ігор Гопчак та начальник управління забезпечення водними ресурсами Марія Шпанчик взяли участь у першому раунді імітаційної сесії в межах підготовки до двосторонньої зустрічі з Європейською комісією по переговорному розділу 27 «Довкілля та зміна клімату». Під час сесії були представлені презентації по 2 ключових актах ЄС:
• Директива 2000/60/ЄC Європейського Парламенту та Ради про встановлення рамок для діяльності Співтовариства у сфері водної політики зі змінами (Водна Рамкова Директива);
• Директива 2008/105/ЄЕК про стандарти якості навколишнього середовища у сфері водної політики (ЕНЯ).
 
Голова Держводагентства презентував міжнародним експертам стан імплементації Україною Директиви про стандарти якості навколишнього середовища у сфері водної політики. Ігор Гопчак зазначив, що для забезпечення відповідного моніторингу поверхневих вод Держводагентством було створено 4 регіональні лабораторії, три з яких уже акредитовані за міжнародним стандартом ISO 17025, четверта перебуває на етапі отримання акредитації (подано відповідну заявку до Національного агентства акредитації України).
Наразі українські лабораторії із передбачених Директивою 45 пріоритетних речовин здатні визначати 35 хімічних параметрів, включаючи пестициди, фармацевтичні препарати та промислові забруднювачі.
 
Марія Шпанчик представила стан впровадження Водної Рамкової Директиви, досягнення в частині розроблення та затвердження планів управління річковими басейнами та окреслила подальші кроки для забезпечення повної відповідності законодавству ЄС в частині транспозиції:
• стаття 9 - впровадження принципу покриття витрат на водні послуги, включаючи екологічні та ресурсні витрати, беручи до уваги економічний аналіз і принцип «забруднювач платить»;
• стаття 10 - застосування комбінованого підходу для точкових і дифузних джерел, що передбачає контроль усіх скидів у поверхневі води.
За результатами імітаційної сесії презентації буде доопрацьовано до другого раунду з урахуванням пропозицій експертів.
Міжнародні експерти відзначили якісний рівень підготовки презентацій та висвітлення питань імплементації зазначених директив, рівень відповідності яких наразі є частковим.
 
Довідково: Імітаційні сесії — це підготовчий етап до офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС, який передбачає моделювання двосторонньої зустрічі між Україною та Європейською Комісією. За розділом 27 «Довкілля та зміна клімату» така зустріч запланована на 16–20 червня 2025 року.