Проведено робочу зустріч представників України та Республіки Молдова з питань гідрологічної ситуації у басейні Дністра

опубліковано 08.06.2024 09:14

7 червня у м. Кишинів під співголовуванням Голови Держводагентства Михайла Янчука та Директора Агентства «Apele Moldovei» Андрія Антоневича відбулась робоча зустріч представників України та Республіки Молдова для обговорення питань щодо управління водними ресурсами в басейні Дністра в умовах зниження водності.
 
Участь взяли представники Агентств, експерти, представники українського та молдовського гідрометцентрів, ПрАТ «Укргідроенерго».
 
Голова Держводагентства Михайло Янчук відзначив, що сьогодні басейн річки Дністер стикається з серйозними проблемами, що загострюються внаслідок зміни клімату та воєнної агресії рф проти України.
 
Атаки рф на об’єкти критичної інфраструктури спричиняють аварійні ситуації у роботі об’єднаної енергетичної системи України (ОЕСУ) та викликають необхідність спрацювання водосховищ для стабілізації ОЕСУ.
 
В контексті ускладнення ситуації в басейні Дністра, у ході наради Українська сторона повідомила, що гідрологічна та водогосподарська ситуація перебуває під постійним контролем, здійснюється щоденний моніторинг дотримання режиму роботи Дністровського водосховища.
 
Сторони відмітили, що оперативний обмін інформацію між відповідними органами України та Молдови здійснюється своєчасно і на належному рівні.
 
Під час наради українські та молдовські колеги також обговорили питання гідрологічного режиму річки Дністер у січні-червні 2024 року, роботи водозаборів та розглянули підготовлені сценарії водозабезпечення в літній період.
 
Виконані моделювання українських та молдовських колег показали однакові результати: за будь-яких сценаріїв Молдова буде забезпечена водою.
 
Керівники водних агенцій України і Молдови узгодили подальші дії для попередження загострення ситуації.
 
Серед іншого, досягнуто домовленостей щодо наступного:
 
- на даний момент відсутні ризики для водозабезпечення населення міста Кишинів;
 
- дотримання режимів роботи водосховищ із забезпеченням середньодобових витрат відповідно до Правил експлуатації водосховищ Дністровського комплексного гідровузла не менше 100 м.куб/сек для забезпечення сталого водопостачання Республіки Молдова;
 
- акумуляції стоку з метою гарантованого водопостачання та підтримання екологічних витрат у разі збільшення притоку води до Дністровського водосховища;
 
- необхідності оновлення сценаріїв зміни клімату у басейні Дністра з урахування останніх маловодних років та ризиків воєнних дій в Україні та підготовки стратегічних напрямків адаптації за підтримки проєктів міжнародної технічної допомоги;
 
- у разі погіршення ситуації з водністю річки Дністер буде зініційовано позачергове засідання Дністровської комісії.
 
За результатами наради Сторонами підписано протокол.
 
У рамках продовження співпраці українськими та молдовськими експертами 8 червня буде здійснено виїзд до водозабору м. Кишинів для огляду поточного стану водопостачання та характерних локацій для оцінки актуального гідрологічного стану річки Дністер.
 
Незважаючи на триваючу агресію рф проти України, наша держава виконує міжнародні зобовʼязання, забезпечуючи підтримку сталого водопостачання Республіки Молдова.
 
Разом з тим, завдяки гірській будові верхньої частини басейну Дністра, що сприяє швидкому добіганню поверхневого стоку до русла річки, навіть короткочасні літні дощі нададуть змогу повернути водність річки до норми.