Проміжні підсумки збереження річки Рось обговорили представники органів влади і громадськості на Черкащині

опубліковано 06.02.2025 12:00

Подальші спільні кроки щодо збереження річки Рось обговорили на Черкащині учасники спільної виїзної наради за участі Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани Гринчук, начальника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, народними депутатами Андрієм Стріхарським та Олегом Бондаренком, т.в.о. Голови Держводагентства Ігорем Гопчаком, Держекоінспекцією, представниками обласних військових адміністрацій, громад та громадських організацій, обговорили.

Захід відбувся у рамках виконання затвердженого Урядом Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки.

Т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак проінформував, що Планом передбачено виконання 42 заходів, виконавцем або співвиконавцем 23 із них є Держводагентство. Всі заходи в частині виконання Держводагентства реалізуються, зокрема, завершено виконання 4 заходів, що становить майже 20%.

Також розроблено та затверджено водогосподарський баланс річки Рось. Водогосподарські баланси розробляються для: оцінки наявності та можливості використання водних ресурсів; прийняття рішень щодо видачі дозволів на спеціальне водокористування; нормування водоспоживання і водовідведення; поточного та перспективного планування використання водних ресурсів; здійснення водоохоронних заходів. Видано 5 відмов у 2025 році з причин наявності водного дефіциту.

Розроблено та встановлено режими роботи для 1281 штучного водного об’єкта з урахуванням дотримання екологічних витрат нижче по течії та зменшення впливу на екосистему річки.

Програмою державного моніторингу вод (у частині діагностичного, операційного та дослідницького моніторингу масивів поверхневих вод) на 2025 рік в басейні р. Рось передбачено здійснення моніторингу 16 пунктів спостереження, в тому числі 7 на р. Рось, 4 на самій річці Рось та 3 на її притоках. Загалом у 2024 році Держводагентством проведено майже 9 000 вимірювань якості води річки Рось.

Проведено інвентаризацію приток річки Рось в межах 39 територіальних громад Вінницької, Житомирської, Київської та Черкаської областей (сформовано перелік із 271 притоки) та всіх гідротехнічних споруд. Обстежено 2500 ГТС (92% від наявних), з них 2015 ГТС (80%) виявилися безхазяйними, складено2488 актів (99% від обстежених). Вже маємо і перелік ГТС, що потребують знесення (261 ГТС), тож наразі працюємо над юридичним механізмом виконання таких дій. Погоджено 98 паспортів водних об’єктів (всього 781 паспортів в басейні).

Підбиваючи підсумки, учасники наради наголосили на необхідності посилення співпраці урядовців і громадськості для того, щоб максимально ефективно втілити заходи Плану дій та зберегти річку Рось для нащадків.