Представники громадськості та журналісти мали змогу переконатися, що якість поверхневої води у контрольованих створах нагляду перебуває в доброму стані

опубліковано 18.12.2024 09:34

Дослідження стану поверхневих вод, у частині виконання програми державного моніторингу вод, є важливою складовою моніторингу довкілля. Щоби познайомити громадськість із лабораторією моніторингу вод та її роботою в ході реагування на забруднення внаслідок воєнних дій, Олександр Шевченко, начальник лабораторії моніторингу вод Північного регіону, провів 17 листопада 2024 року ознайомчу екскурсію для представників ГО «Мережа захисту національних інтересів АНТС» та журналістів.

Лабораторія моніторингу вод Північного регіону є однієї з чотирьох базових лабораторій Держводагентства, яка акредитована відповідно до європейських стандартів за ISO 17025, та забезпечує впровадження моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС.

Лабораторія, як зазначив О.Шевченко, здійснює дослідження у межах басейну Дніпра (суббасейни річок Десна, Прип’ять, Верхній та Середній Дніпро).

Завдяки високоточному сучасному обладнанню досвідчені спеціалісти лабораторії мають змогу виконувати вимірювання показників якості води поверхневих водних об’єктів, у тому числі в місцях питних водозаборів, зокрема міста Києва.

Олександр Шевченко провів учасників зустрічі маршрутом проходження проб води в лабораторії від початкового етапу - шифрування та пробопідготовки зразка до отримання кінцевих результатів. Детально ознайомив з принципами роботи газової хроматографії, атомної спектрометрії та фізико-хімічних методів досліджень. Технічні можливості лабораторії дозволяють досліджувати проби води на предмет наявності небезпечних речовин, в тому числі пестицидів, промислових забруднюючих сполук та важких металів.

Особливий інтерес присутніх викликав оптико-емісійний спектрофотометр з індуктивно-зв’язаною плазмою, що дозволяє одночасно (в одній пробі) визначити широкий діапазон (до 67) хімічних елементів з дуже високою точністю.

Прилад було отримано від Уряду Республіки Корея через Корейське агентство міжнародного співробітництва (КОІСА), в рамках урядової програми «Забезпечення доступу до безпечної питної води в Україні». Зазначений прилад застосовується для поглибленого дослідження елементів довкілля.

Підбиваючи підсумок зустрічі, начальник лабораторії моніторингу вод Північного регіону підтвердив, що якість поверхневої води у місцях питних водозаборів, у тому числі річки Десна, перебуває в межах нормативних значень.