Наталія Латиш: Ведення активних бойових дій на значній території України є невідворотним фактором ураження її водогосподарського комплексу

опубліковано 24.08.2023 17:15

«Ведення активних бойових дій на значній території України є, на жаль, невідворотним фактором ураження її водогосподарського комплексу», – зазначила в.о. Голови Держводагентства Наталія Латиш під час панельної дискусії у рамках сесії Світового Банку, присвяченої Україні, на Всесвітньому тижні води у Стокгольмі.
 
Очільниця Агентства розповіла про найсуттєвіші збитки, завдані водному господарству внаслідок військової агресії рф.
 
Війна рф проти України стала загрозою для забезпечення водної безпеки України, створює нові глобальні ризики та породжує гуманітарну кризу, порушуючи базові права людини та вражаючи буквально кожну сферу життя та діяльності населення країни.
 
Зокрема, за її словами, вже більше 500 днів об’єкти водозабезпечення під ракетними ударами країни-терориста, під постійною загрозою функціонування питних водозаборів та подача населенню води належної якості.
 
Уражені війною території та населення, що в них проживає, залишаються без належного доступу до води та санітарних умов, що може спричинити поширення інфекцій, вірусів та хвороб.
 
Через війну рф проти України понад 4,6 млн. людей в Україні мають проблеми з доступом до питної води.
 
Держводагентство з початку війни веде постійний облік прямої шкоди, завданої державній водогосподарській інфраструктурі, системі моніторингу вод та оцінює непрямі втрати, пов’язані з неможливістю надавати послуги водокористувачам у великій кількості регіонів країни.
 
Згідно з другою швидкою оцінкою завданих збитків і потреб відновлення, проведеної Світовим Банком, у тому числі з урахуванням інформації наданої Держводагентством, за період з лютого 2022 року по лютий 2023 року розмір збитків, завданих сектору водопостачання та водовідведення оцінюється у 7,5 мільярдів доларів США.
 
Наталія Латиш висловила подяку команді Світового банку за підтримку та за масштабну проведену роботу по оцінці завданих збитків і потреб відновлення. Вона також підкреслила важливість напрацювань команди Світового Банку щодо моделювання обсягів води на рівні регіонів та річкових басейнів в Україні та оцінки потреб у воді для зрошення в умовах зміни клімату.
 
Кожен день війни – це прискорення негативних змін для довкілля планети. Річкові басейни не визнають кордонів країн і тому наслідки відчутні і для інших країн.
 
Насамкінець Наталія Латиш висловила сподівання, що Україна очікує активну підтримку міжнародної спільноти завдяки тісній транскордонній та міждержавній співпраці.
 
«Адже постійна підтримка України є інвестицією як у саму країну, так і в глобальну економіку», - резюмувала доповідачка.