Належна кількість та якість питної води, як складова екологічної стійкості України, перебуває під постійним моніторингом Держводагентства

опубліковано 20.12.2024 16:37

У Києві 18-19 грудня 2024 року відбувся офлайн-захід «Виклики та шляхи реалізації оновлених національних завдань щодо досягнення Цілей сталого розвитку на період до 2030 року». Його було організовано Секретаріатом Кабінету Міністрів України у партнерстві з Програмою розвитку ООН в Україні після схвалення Кабінетом Міністрів України розпорядження від 29 листопада 2024 року № 1190 «Деякі питання забезпечення досягнення Цілей сталого розвитку в Україні».

До участі в обговоренні механізмів досягнення ЦСР долучились представники органів центральної та регіональної влади, місцевого самоврядування, бізнесу і громадськості, міжнародні партнери.

Т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак під час тематичної панельної дискусії «Екологічна стійкість, природні ресурси та стале споживання: стан, проблеми та перспективи» наголосив, що прісна вода, на тлі глобальних змін клімату та активних військових конфліктів, стає одним із найцінніших ресурсів людства. Забезпечення населення якісною та безпечною питною водою є одним із пріоритетних завдань кожної держави.

Ігор Гопчак зазначив, що в Україні питна вода лише на 20% забезпечується з підземних джерел, а решта 80% - з поверхневих джерел, причому їхній екологічний стан рік від року погіршується. Війна рф проти України спричинила численні екологічні та гуманітарні катастрофи, що негативно вплинули на задоволення потреб населення в якісній питній воді.

В Україні триває розробка програмних документів щодо забезпечення сталого економічного, соціального та екологічного розвитку держави. Вжито заходів щодо адаптації законодавства України до законодавства ЄС у сфері охорони довкілля, зокрема до Директиви Ради 91/271/ЄЕС «Про очистку міських стічних вод», Директиви Ради 98/83/ЄС «Про якість води, призначеної для споживання людиною» та Директиви (EU) 2020/2184 щодо якості води, призначеної для споживання людиною, положень Директиви 2000/60/ЄС «Про встановлення рамок діяльності Співтовариства в галузі водної політики» та Директиви 2007/60/EC «Про оцінку і управління ризиками затоплення».

Для досягнення Цілі 6 сталого розвитку і цілей Інтегрованого управління водними ресурсами (ІУВР) прийнято Закон України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року», а також схвалено Водну стратегію України на період до 2050 року, додатком до якої є оновлені національні цільові показники до Протоколу про воду та здоров’я, узгоджені з ЦСР.

Держводагентство збирає інформацію по наведених у Цілі 6 «Чиста вода та належні санітарні умови» розпорядження № 1190 завданнях та індикаторах:

Завдання 3. Забезпечення покращення якості води водних об’єктів шляхом зменшення обсягів скидання неочищених стічних вод. Індикатори:

1) обсяги скидів забруднених (забруднених без очищення та недостатньо очищених) стічних вод у водні об’єкти, млн. куб. метрів;

2) частка скидів забруднених (забруднених без очищення та недостатньо очищених) стічних вод у водні об’єкти в загальному обсязі скидів, відсотків;

3) частка масивів поверхневих вод з «добрим» екологічним та хімічним станом, відсотків.

Завдання 4. Забезпечення сталого водокористування. Індикатори:

1) водоємність валового внутрішнього продукту, куб. метрів використаної води на 1000 гривень валового внутрішнього продукту, у фактичних цінах;

2) поточна водоємність ВВП порівняно з 2015 р., відсотків.

Завдання 5. Забезпечення впровадження інтегрованого управління водними ресурсами. Індикатори:

1) кількість річкових басейнів, для яких затверджено плани управління, одиниць;

2) частка транскордонних басейнів річок, щодо яких укладено угоди про спільне управління водними ресурсами, відсотків.