опубліковано 21.06.2024 16:22
До кінця 2023 року підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Держводагентства, як самостійні юридичні особи, здійснювали закупівлю електроенергії окремо. Такий процес створював додаткове навантаження на працівників, що могло заважати належному виконанню їх прямих посадових обов’язків та нести корупційні ризики.
Закупівля електроенергії водогосподарськими організаціями здійснювалася без уніфікованих правил, що призводило до формування різної політики при визначенні очікуваної вартості, помилок у технічній документації, різних умов для учасників в залежності від територіального знаходження замовника та неналежного контролю виконання умов договору. Неодноразово це могло нести за собою зниження результативності закупівель, при зайвій затраті часу та коштів, високі ризики оскаржень тощо. Закупівля електроенергії окремими юридичними особами також могла мати високі корупційні ризики чи зловживання через наявність прямого контакту з постачальниками під час проведення процедур, укладання контракту та виконання.
Усе це стало підґрунтям до об’єднання однотипних закупівель та проведення закупівель електроенергії централізовано для суттєвого скорочення витрат, пов’язаних із закупівлями, а також збільшення кількості результативних закупівель. Адже водогосподарський комплекс є стратегічним з огляду на функціонал, який він обслуговує – перекидання води в маловодні регіони, протипаводковий захист, відведення надлишкових вод з територій, забезпечення питного водопостачання у сільські населені пункти та захист територій вздовж каскаду дніпровських водосховищ.
З метою забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення у відкритих торгах в сфері публічних закупівель електроенергії, запобігання проявам корупції розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2023 № 875-р ДП «Укрводсервіс» визначено централізованою закупівельною організацією.
Закупівлю електроенергії для підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держводагентства, на 2024 рік обсягом 207 млн кВт·год здійснювала централізована закупівельна організація ДП «Укрводсервіс». Уніфікований підхід ЦЗО до закупівель, стандартизація умов договорів постачання, прозорість та ефективність процесу дозволила зекономити майже 160 млн грн бюджетних коштів, що становить близько 12% від очікуваної вартості електричної енергії.
Централізована закупівля електроенергії для водогосподарських організацій дає змогу отримувати кращу ціну, ніж у разі проведення окремих торгів.
Процедура централізованої закупівлі електроенергії для водогосподарських організацій дозволяє економити кошти держбюджету, має позитивний вплив на стале забезпечення водними ресурсами, що, у свою чергу, сприяє продовольчій безпеці країни. Подібний підхід підвищує прозорість публічних закупівель, а також усуває будь-які корупційні ризики.
Співробітники ЦЗО на постійній основі проводять моніторинг виконання договорів постачання електричної енергії, що дозволяє у разі необхідності своєчасно проводити додаткові закупівлі та не допускати укладення договорів з постачальником «останньої надії».