Водогосподарськими організаціями Держводагентства обстежено та приведено у готовність гідрометричні споруди на відомчих водомірних постах, меліоративних системах та каналах для здійснення гідрологічних спостережень під час пропуску льодоходу, повені та паводків; забезпечено перевірку технічного стану гідротехнічних споруд (включаючи захисні) на річках, водосховищах, ставках, інших водоймах, меліоративних та інших водогосподарських системах, які знаходяться у зоні впливу можливої шкідливої дії льодоходу, повені та паводків, а також вжиті заходи для забезпечення їх готовності до безаварійного пропуску.
Для недопущення негативних наслідків від впливу руйнівної дії повені та паводків на всій території України у водогосподарських організаціях Держводагентства створено 583 аварійні бригади у складі 4,4 тис. осіб, підготовлено до роботи 1,5 тис. автомобілів, машин і механізмів, з яких 95 автобусів для перевезення робочих бригад та виконання ремонтно-відновлювальних робіт, 229 одиниць насосної техніки, з яких 65 пересувних насосних станцій для відкачки ґрунтових вод та поверхневого стоку.
На експлуатаційних дільницях водогосподарських організацій створено аварійний запас матеріалів з каміння бутового, щебеню, мішків, паливно-мастильних матеріалів тощо.
Держводагентством та водогосподарськими організаціями, що знаходяться у сфері його управління, здійснюється постійний аналіз результатів спостережень за гідрологічним і льодовим режимом річок, водосховищ та водогосподарських систем, забезпечується моніторинг дотримання встановлених режимів роботи Дніпровського каскаду водосховищ, Дністровського водосховища та водосховищ комплексного призначення у басейнах інших річок.
Особливу увагу приділено забезпеченню функціонування протипаводкових комплексів у басейнах річок Карпатського регіону із урахуванням гідрометеорологічної ситуації. Інформація щодо гідрологічного стану вод в оперативному режимі відслідковується за допомогою автоматизованих інформаційно-вимірювальних систем.
Довідково: за інформацією Укргідрометцентру, зимова межінь на більшості річок держави характеризується більш високою водністю, порівняно з осінньою (внаслідок достатньої кількості опадів у листопаді – грудні та відлиг).
Виходячи з гідрометеорологічної ситуації, що склалася у басейнах річок України упродовж осінньо-зимового періоду 2017-2018 рр. та за нормального розвитку гідрометеорологічних процесів у другій половині лютого - травні, можна очікувати, що на більшості річок України весняне водопілля 2018 року буде переважно близьке і вище за минулорічне. Масового затоплення річкових заплав та досягнення небезпечних відміток за попередніми оцінками не передбачається.
За максимальними рівнями водопілля 2018 року можна очікувати:
- вищим за норму на українській ділянці Дунаю, Західному Бузі та його притоках;
- близьким і дещо вищим за норму на Прип’яті та її притоках у Волинській області;
- близьким і нижчим за норму на Сіверському Дінці та його притоках, на притоках Прип’яті у Рівненській і Житомирській обл., на р. Снов (притока Десни);
- у межах норми на Верхньому Дніпрі, Дністрі, його гірських притоках, р. Вишня (басейн р. Сян), у нижніх течіях Латориці, Боржави, на Сіреті, Пруті та його притоках;
- нижчим за норму на Десні, її притоках, притоках Середнього Дніпра, малих річках Київської, Житомирської обл., річках Закарпаття (крім нижніх течій Латориці, Боржави), на лівих притоках Дністра, річках басейну Південного Бугу.
Прогнози характеристик весняного водопілля будуть складені:
22 лютого - довгострокові прогнози найвищих рівнів водопілля на річках України;
27 лютого - довгострокові прогнози максимальних витрат та об’ємів весняного стоку на річках України;
6 березня - довгострокові прогнози елементів весняного водопілля по Дніпру та Десні.