Рекомендації розроблено за підтримки Програми EU4Environment із залученням експертки Катерини Мудрої.
Метою документу є запровадження європейських підходів відновлення водотоків та прісноводних екосистем у національному законодавстві та впровадження єдиних підходів при здійсненні таких заходів.
Запропонована назва Методичних рекомендацій корелюється із ціллю Стратегії з біорізноманіття ЄС до 2030 року «2.2.7.Відновлення прісноводних екосистем», що передбачає відновлення прісноводних екосистем і природних функцій річок для досягнення цілей Водної Рамкової Директиви ЄС.
Стратегією з біорізноманіття ЄС пропонується стимулювати відновлення вільної течії річок шляхом усунення в основному застарілих бар’єрів та відновлення заплав і водно-болотних угідь.
Згідно із оцінкою ризиків антропогенних впливів на якісний та кількісний стан поверхневих вод, що виконана відповідно до Порядку розроблення планів управління річковими басейнами, під ризиком гідроморфологічних змін перебуває 44 % масивів поверхневих вод. Ці навантаження включають фізичні зміни русла, русла, прибережної зони або берега; дамби, греблі та шлюзи; і гідрологічні зміни.
У проєкті методичних рекомендацій імплементовано норми керівництва ЄС «Усунення бар’єрів для відновлення річок».
Окрім того, застосовано напрацювання Всесвітнього фонду природи WWF-Україна в частині алгоритму знесення перешкод.