опубліковано 09.09.2024 20:00
Екологічна ситуація в Сеймі та Десні покращується , але забруднена вода продовжує спускатися вниз руслом. За попередніми прогнозами "Укргідрометцентру", вже 10 вересня забруднення могло досягти Дніпра.
Ситуація із забруднення річок Сейм та Десна перебуває під постійним контролем кількох органів влади. Лабораторії Держводагентства, ДЕІ та центрів контролю та профілактики хвороб продовжують щоденний моніторинг водних ресурсів річок Сейм та Десна у Києві та області, Чернігівській та Сумській областях.
"По річці Сейм покращення за вмістом кисню у воді відбувається поступово. Зараз на деяких ділянках показники вищі за 2,5 і продовжують підніматися, але до норми 4 міліграми на кубічний дециметр ще не піднялися. Але позитивну тенденцію ми спостерігаємо", - заявив заступник голови Держводагентства. Ігор Гопчак у коментарі РБК-Україна.
За даними Державного агентства водних ресурсів України, відхилення від норми фіксують лише в межах населеного пункту Боромики – вміст амонію перевищує норму у 2,78 раза, а вміст кисню, розчиненого у воді, у 15,38 раза нижчий за норму . У решті пунктів - кисень у межах норми.
У Міністерстві захисту навколишнього середовища та природних ресурсів зазначають, що у Чернігівській області у річці Десна спостерігаються поодинокі випадки мору риби у селах Макошине, Ушня, Бороміки та Салтикова Дівиця. Вода в Десні темного кольору та з неприємним запахом.
Проби води в річці Десна на ділянці між гирлом Сейму та Черніговом зафіксували перевищення вмісту марганцю та заліза. При цьому це є типовим для цієї пори року, зазначають у Міністерстві.
Додамо, що переміщення забруднення сповільнилося в межах Чернігова, переважна більшість забруднення пішла у воду поблизу населеного пункту Боромики. Характер руху забруднюючих речовин також змінився - вони пішли плямами по глибокій частині річки, а чи не суцільним масивом. Забруднення осідає на дні. Швидкість переміщення забруднення змінюється залежно від звивистості русла.
Щоб покращити якість води та запобігти подальшій загибелі риби, поблизу Чернігова поставили спеціальні установки, які насичують воду киснем.
"У точках аерації (штучного насичення води киснем - Ред.) вміст кисню за 2 доби подвоївся, а колір води поступово повертається до природного. Зазначається, що забруднення рухається повільніше, ніж протягом Десни. Відповідно прийнято рішення про необхідність визначення додаткових місць проведення аерації" , – повідомили у Державному агентстві водних ресурсів.
У Сумській та Чернігівській областях із Сейму та Десни не здійснюється забір води для потреб населення, тому прямої загрози не було. Але 60% водозабору та підготовки питної води для централізованої системи постачання Києва здійснюють саме з Десни. Раніше Укргідрометцентр заявляв, що забруднена вода може дійти до Києва вже 10 вересня.
"Це був попередній прогноз "Укргідрометцентру" з урахуванням швидкості, з якої переміщується забруднення, але Десна має велику звивистість по широкій долині протікання. Тобто швидкість води прямою ділянкою - 35 км на добу, по звивистому - до 10 км на добу. Сьогодні Український гідрометцентр перераховує варіанти", – додає Гопчак.
Він зазначає, що зараз забруднення в межах Чернігова, тобто до Києва, йому потрібно подолати ще 160-170 км.
"З такою швидкістю ще десь тиждень йтиме ця забруднена вода. Важливо, що це не хімічне чи токсичне, а органічне забруднення. І дивлячись на позитивну динаміку, яка є сьогодні, велика ймовірність, що за кілька днів концентрація забруднення знизиться. той момент, коли вона буде на рівні питних водозаборів Києва, водоканал матиме достатньо потужностей, щоб очистити воду", - каже Гопчак.
За його словами, столичний водоканал уже встановив додаткове обладнання та закупив активоване вугілля для очищення води.