На основних річках басейну Дніпра , що визначають приплив до Київського та Канівського водосховищ – Верхньому Дніпрі, Прип’яті, Десні відбувався повільний спад рівнів 1-4 см за добу.
На притоках Прип’яті (Турія, Стир, Горинь, Случ) спостерігалися незначні підвищення рівнів води до 4 см за добу з тенденцією до збільшення водності. На притоках Середнього Дніпра (Пслу, Ворсклі, Сулі) відбувалися спади рівнів води на 1-6 см за добу та незначне зниження водності.
Приплив води до Київського водосховища станом на 21 липня становив 360 куб.м/с, стік Десни –151 куб.м/с.
Режими роботи Дніпровських водосховищ відповідали встановленим. Їх сумарний вільний об'єм станом на 21 липня становив 1166,1 млн.куб.м, наповнення водосховищ каскаду – 97,3 %.
Вміст хлоридів у воді р. Інгулець впродовж тижня біля Снігурівської ГНС коливався в межах 370-340 мг/л (норма 350 мг/л), рівень води – від 6,79 до 6,54 м БС, на в/п Андріївка: хлориди становили 280-270 мг/л, жорсткість – 12,0-11,0 мг.екв/л, рівень – 18,40 до 18,39 м БС, витрати – 11,20-10,89 куб.м/с.
Станом на 21 липня каналом Дніпро-Інгулець подано 107898,0 тис.куб.м, скид з Карачунівського водосховища120816,0 тис. м3.
Витрати води Північно-Кримського каналу станом на 21 липня становили
49,9 куб.м/с.
За інформацією Дніпропетровського ОВР 21 липня сталася масова загибель риби на ставку (площа 3,6 га) в с.Новоіванівка Письменської сільської ради, Васильківського району, Дніпропетровської області. За інформацією від жителів, 19 липня за допомогою авіації проводились роботи по внесенню гербіцидів на сільськогосподарських землях, що межують із ставком. Очевидно, це і стало причиною загибелі риби.
А також, 20 липня на р. Самара, в Петропавлівському районі біля с. Коханівка спостерігається загибель малька риби у зв’язку з аномально високою температурою.
За інформацією сільського голови с. Коханівка Петропавлівського району це явище спостерігається щороку у зв’язку з відсутністю течії (вода стояча).
10-11 липня на ділянці р. Саксагань в с. Сергіївка 1 км вверх по течії та 1 км вниз по течії (2000 м) відбулася надзвичайна подія пов'язана з загибеллю риби. На інших ділянках річки вверх та вниз по течії загибель риби не виявлено.
За результатами дослідження проб води з р. Саксагань у районі с. Сергіївка Софіївського району Дніпропетровської області поблизу садового товариства «Сергіївське», що були відібрані 11 липня 2016 року представниками Держекоінспекції у Дніпропетровській області, було виявлено перевищення ГДК по завислим речовинам, ХСК, БСК, сульфатам, хлоридам, сухому залишку, а вміст розчиненого кисню у воді складає 3,21 мгО2/куб.дм (при нормі 4,0 мгО2/куб.дм). Станом на 11 липня факту будь-якого скиду стічних вод у річку поблизу садового товариства «Софіївське» не зафіксовано.
Результати перевірки Держекоінспекцією направлено до Софіївського відділення поліції для встановлення особи відповідальної за забруднення води в р. Саксагань. Також надані приписи Голові Ордо-Васильківської сільської ради Софіївського району щодо здійснення заходів з охорони вод та відтворення водних ресурсів р. Саксагань на підпорядкованій території.
За інформацією Сумського ОВР, 16 липня надійшло повідомлення щодо забруднення р. Псел в районі с. Вільшанка Великочернеччинської сільської ради Сумського району відходами тваринного походження.
На місце події одразу ж виїхали працівники Державної служби надзвичайних ситуацій, Держекоінспекції, Сумського облводресурсів та представники місцевої влади. Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів спільно з державним інспектором Управління державної екоінспекції Сумської області 16 липня провела відбори проб води з річки Псел в місці, де вперше відпочивальниками було виявлено забруднення.
До комісії з обстеження долучилися представники районної адміністрації, санепідемстанції, рятувальники. У зв’язку з можливим забрудненням для відпочиваючих був оголошений карантин.
17 липня відповідні служби продовжили обстеження стану акваторії та прибережної захисної смуги р. Псел. При обстеженні виявлено, що відходами тваринного походження забруднено ділянку річки Псел (с. Вільшанка - с. Велика Чернеччина), ближче до берегів, протяжністю до 3 км. Крім того ветеринарним лікарем району встановлено, що то були нутрощі свиней (диких кабанів), в кількості 15 голів. Всі рештки тваринних відходів з річки Псел були вилучені рятувальними загонами. У відібраних Держекоінспекцією та Сумським облводресурсів пробах води визначено перевищення гранично допустимих норм по САНПіН 4630-88 лише по ХСК в 2,4 рази. Всі інші показники залишилися в межах середньорічних значень та не перевищують норм ГДК. Перевищення ХСК не пов’язано зі згаданою подією. Це більше пов’язане з різкою зміною кліматичних умов. Середньо статистичний щорічний показник по даному інгредієнту по р. Псел (створ - с. Велика Чернеччина) знаходиться у межах 25,0-32,0 мг/дм3.
Ситуація знаходиться під контролем Сумського ОВР.
За інформацією Дніпровського БУВР, 30 червня надійшло звернення жителів про забруднення води в дренажному каналі вздовж Орільської захисної дамби.
Дослідження проб води на мікробіологічні показники показало наявність патогенної мікрофлори, в тому числі сальмонела.
13 липня направлено письмове звернення до Камянського міського голови Дніпродзержинської міської ради з проханням сприяти в організації проведення моніторингу якості води в дренажному каналі на території лівобережної частини міста.
За результатами лабораторних досліджень проб води з дренажного каналу, які були відібрані 12 липня Дніпропетровським обласним управлінням водних ресурсів встановлено, що показники по аміаку, нітратам, нітритам та фосфатам в нормі. Перевищення ГДК зафіксовано по ХСК, залізу, марганцю. Розчинений кисень становив 4,7 мг/куб.дм (при нормі 4 мг/куб.дм)
19 липня за участю представника Дніпродзержинського РУВР відбулося засідання Петриківської місцевої комісії ТЕБ і НС з питань розвитку ситуації по забрудненню води в дренажному каналі.
Управління продовжує здійснювати контроль за розвитком ситуації на дренажному каналі, підтримує зв'язок з головами садових товариств та Петриківською районною державною адміністрацією та виконує роботи по очищенню труб-переїздів та русла каналу від повалених дерев, залишків дерев'яної рослинності, сторонніх предметів, що перешкоджають вільній течії.
А також, 16 липня було виявлено мертву рибу (бички, окуні) вдовж берегової лінії нижнього б’єфу Дніпродзержинського водосховища. Причинами замору риби є надзвичайно спекотна погода.
За інформацією Київводресурсів За інформацією Київводресурсів 15 липня о 13.00 в м. Васильків Київської області виявлено скид забруднюючих речовин у води р. Стугна, нижче по течії річки за водоскидною спорудою ставку.
За даними візуального обстеження русла річки Стугна на ділянці Васильків - Копачів - Українка (р. Дніпро), проведеного18 липня начальником Обухівського міжрайонного управління водного господарства , не виявлено жодних ознак зміни кольоровості води та впливу на аквакультуру річки.
Станом на 19 липня ситуація щодо якісного стану р. Стугна в районі м. Васильків Київської області значно покращилась. Забарвлення води відсутнє, не спостерігається замору риби, неприємний запах відсутній.
Державною екологічною інспекцією відібрані проби води в районі забруднення та проводиться інструментально-лабораторні вимірювання показників якісного стану, який буде остаточно визначений 21.07.2016р., а також проводяться розрахунки збитків нанесених державі. Інформацію про результати досліджень буде надана пізніше.
За попередніми результатами лабораторних досліджень проб води відібраних з р.Стугна нижче м.Василькова лабораторією Дніпровського БУВР перевищень ГДК основних гідрохімічних показників не виявлено. Проводяться подальші дослідження.
А також, станом на 21 липня тривало тління 6 осередків торфовищ загальною площею 0,10 га.
За інформацією Деснянського БУВР впродовж тижня здійснювався посилений моніторинг водогосподарської обстановки у басейні р. Остер. Відбиралися проби води із річки Остер на території Козелецького району Чернігівської та р. Десни нижче гирла р. Остер.
За даними лабораторних досліджень відібраних проб води від 19 липня зафіксовано наступні перевищення допустимих концентрацій (ГДК) для водойм рибогосподарського призначення.
В створі р. Десна нижче гирла р. Остер Козелецького району по:
- залізу загальному в 1,6 разів (фактична концентрація 0,16 мг/дм3 при ГДК 0,1 мг/дм3);
Вміст розчиненого кисню становить 6,9 мгО2/дм3 при ГДК для водойм рибогосподарського призначення не менше 6,0 мгО2/дм3.
Порівняльний аналіз найбільш вагомих гідрохімічних показників (заліза загального, амоній-іонів, фосфат-іонів, ХСК) свідчить, що коливання цих показників в створах р. Десни вище та нижче гирла р. Остер не зазнали суттєвих змін.
В створі р. Остер (2км від гирла) по: ГДК 0,1 мг/дм3);
- амоній-іонам в 1,6 разів (фактична концентрація 2,12 мг/дм3 при ГДК 1,3 мг/дм3);
- нітрит-іонам в 3,5 разів (фактична концентрація 0,28 мг/дм3 при ГДК 0,08 мг/дм3);
- фосфат-іонам в 1,6 разів (фактична концентрація 3,52 мг/дм3 при ГДК 2,15 мг/дм3);
- ХСК в 1,4 разів (фактична концентрація 70,0 мг/дм3 при ГДК 50,0 мг/дм3);
Вміст розчиненого кисню становить 3,21 мгО2/дм3 при ГДК для водойм рибогосподарського призначення не менше 6,0 мгО2/дм3.
В порівняні з раніше відібраними пробами (15.07.16р.), результати аналізів показали поступове зниження вмісту фосфат-іонів, амоній-іонів, заліза загального, незначне підвищення нітрит-іонів та зниження розчиненого кисню.
Міжрайонними управлінням водного господарства Деснянського БУВР проводиться подальший щоденний контроль за водогосподарською обстановкою на р. Остер.
За інформацією Полтавського ОВР 18 липня Полтавським регіональним управлінням водних ресурсів Дніпровського БУВР було проведено відбір проб води з р. Сула в м.Лубни.
По результатах проведених аналізів води в м.Лубни вода світло-жовтого кольору, запах - 2 річний, кисень розчинений 5,76 мгО/ дм3 при нормі не менше 4,0 мгО/ дм3, перевищення рівня заліза 0,402 мг/дм3 при нормі 0,30 мгО/ дм3, рівень хімічного споживання кисню 55,22 мгО/дм3 при нормі 15,0 мгО/дм3, перевищення рівня марганцю 0,305 мг/ дм3 при нормі 0,10 мгО/ дм3.
2. На українській ділянці Дунаю впродовж тижня рівнів води на водпостах знизилися на (см): Рені – 60, Ізмаїл – 44, Кілія – 28 , а Вилкове – 16.
Станом на 8 годину 21 липня рівні води на водпостах становили(см, БС): Рені – 217 (небезпечний 570), Ізмаїл –120 (небезпечний 352), Кілія – 50 (небезпечний 232), Вилкове – 20(небезпечний 80).
Витрати води у річці Дунай протягом тижня зменшилися (куб.м/с):
Рені – від 6270 до 5310, Ізмаїл – від 3290 до 2790, Кілія – від 3240 до 2750, Вилкове – від 3190 до 2700.
Придунайські водосховища наповнені на 93,6 %.
3. На річках басейнів Дністра, Прута та Сірету рівні води коливалися від -31 до +48 см за добу. На ріках басейну Дністра 17 - 19 липня відмічалось формування дощового паводку з підйомом рівнів води на 0,2 – 1,2 м над передпаводковими без негативних наслідків.
20 липня на ріках басейну переважав спад рівнів води в межах 5 – 60 см/добу.
Водогосподарська ситуація на Дністровському водосховищі станом на
21 липня :
рівень води ВБ – 117,40 м БС;
приплив води – 196,0 куб.м/с;
скид – 108,0куб. м/с;
вільний об’єм водосховища становив -490.0млн.куб.м.
Фактичні значення на 8 годину 21 липня по водпостах (приплив):
Галич – 116,0 куб.м/с;
Заліщики – 164,0 куб.м/с.
4. На більшості річок басейну Сіверського Дінця відмічалося коливання рівнів води коливання рівнів води від +9 до -5 см.
Витрати води станом на 20липня на основних водпостах становили: Огірцеве – 6.5 куб.м/с (-0,2 куб.м/с за тиждень ), Ізюм – 38,0 куб.м/с (-7,0 куб.м/с) Куп’янськ – 27,5 куб.м/с (без змін), Яремівка – 70,0 куб.м/с (-12,0 куб.м/с), р. Казенний Торець (Краматорська гребля, 40 км) – 2,7 куб.м/с(-0.70 куб.м/с), Райстародубівка – 36,0 куб.м/с (-9,00 куб.м/с), Лисичанськ – 36,0 куб.м/с (-3,00 куб.м/с).
Водосховища у басейні Сіверського Дінця працювали згідно встановлених режимів. Станом на 21 липня Червонооскільське водосховище наповнене на 95,4%, скид з нього 18,0 куб.м/с; Печенізьке водосховище наповнене на 95,6%, скид з нього 11,0 куб.м/с.
Приплив води до Краснопавлівського водосховища 0,0 куб.м/с, скид – 1,85 куб.м/с (забір води для м. Харків), рівень – 108,44 м БС, водосховище наповнене на 30,9 % (об’єм 126,594 млн.куб.м), жорсткість – 7,8 мг.екв./л.
Наповнення водосховищ басейну р. Сіверський Донець складає 83,7 %; басейну річок Приазов’я – 95,7 % (без урахування водосховищ Луганської області).
Жорсткість води у р. Сіверський Донець та водосховищах у місцях питних водозаборів (при нормі 7,0 мг.екв/л) становила:
- у створі Краснопавлівського водосховища, 213 км каналу Дніпро-Донбас, I підйом, біля питного водозабору м. Харків –8,0-7,7 мг.екв/л;
- у створі Сіверського Дінця, 527 км, водозабір Слов’янської фільтрувальної станції, с. – 6,7-6,5 мг.екв/л.
Канал Сіверський Донець-Донбас працював середньодобовими витратами 17,8 куб.м/с; скид з Райгородської греблі – 34,8 куб.м/с (середній за добу).
За інформацією Донецького ОВР що надійшла 20 липня, внаслідок попадання 11 липня снаряду у відстійник-накопичувач стічних вод Вуглегірського свинокомплексу у Бахмутському районі стався витік відходів і потрапляння їх до р.Кодемка басейну р.Бахмутка (басейн р.Сіверський Донець). Через водопій домашньої худоби на р.Кодемка (на відстані 2км від місця витоку відходів з відстійника) загинула худоба мешканців с.Кодема. Місцева санстанція відібрала проби води з р.Кодемка на аналіз, було виявлено перевищення аміаку в 12разів.
13 липня відбулося засідання органів місцевого самоврядування, МНС, СЕС за участю заступника губернатора.
Держспоживслужба видала попередження мешканцям с.Кодема не користуватися водою для водопою худоби. На теперішній час рівень аміаку (проби були відібрані вдруге через три дні) знизився.
Ліквідувати руйнування відстійника неможливо через його близьке розташування до місця ведення активних бойових дій.
5. На зарегульованих ділянках басейну річки Південного Бугу протягом тижня спостерігалося коливання рівнів води від -45 до +52 см за добу.
Станом на 21 липня рівень води у Ладижинському водосховищі становив 176,95 м БС (НПР – 177,0 м), приплив – 1,00 куб.м/с, скид – 5,80 куб.м/с.
Рівень води в Олександрівському водосховищі – 15,70 м БС (НПР – 16,0 м БС), приплив – 13.00 куб.м/с, скид – 18,50 куб.м/с.
6. На більшості річок Закарпаття відмічалися коливання рівнів води в межах 2-60 см за добу. На р.Тиса біля гідрологічного поста Чоп, внаслідок добігання паводкової хвилі, 20липня відбувався ріст рівнів на 58 см без негативних наслідків.
Водосховища осушної системи «Чорний Мочар» працювали відповідно до Правил експлуатації. Всі водосховища закриті.
7. На річках басейну Західного Бугу спостерігалося коливання рівнів води від -6 до + 13 см за добу.
На р. Західний Буг – в/п Кам’янка-Бузька рівень води за тиждень знизився на 6 см, а на в/п Литовеж піднявся на 6 см, на р. Луга – в/п Володимир-Волинський знизився на 1 см.
Витрати води, які фіксувалися на р. Західний Буг на водомірному посту Литовеж становлять 7,10 куб.м/с, на виході з України до Республіки Польща – 14,9 куб.м/с.
Обстановка на водогосподарських системах та гідротехнічних спорудах Держводагентства контролюється водогосподарськими організаціями та структурами Функціональної відомчої системи щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.