Євроатлантичне співробітництво

опубліковано 24.05.2017 14:05

Правові засади співробітництва Україна-НАТО
Відносини України з НАТО розпочалися з приєднання 10 березня 1992 року, на запрошення Генерального секретаря НАТО М. Вернера, до участі в Раді євроатлантичного партнерства (РЄАП), членом якої наша держава залишається сьогодні. 
Основоположними документами, що визначають характер відносин України з НАТО, є Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО (9 липня1997 року) і Декларація про її доповнення (21 серпня 2009 року).
1 березня 2014 року Рада Федерації Федеральних Зборів РФ ухвалила рішення щодо можливості використання збройних сил Росії на території України. Ще раніше російські війська увійшли на територію України в Криму під надуманим приводом захисту російськомовного населення.
Проголошення позаблокового статусу жодним чином не зміцнило можливості України по захисту суверенітету і територіальної цілісності, а навпаки – призвело до посилення політичного та економічного тиску РФ на Україну, стимулювало російське втручання у внутрішні справи України. Росія здійснила окупацію Криму та розв’язала «гібридну» війну проти України на території Донбасу. Дії Росії є брутальним порушенням всіх засадничих принципів міжнародних відносин і підривають основи безпеки на Європейському континенті.
23 грудня 2014 року Верховна Рада України прийняла рішення про відмову України від позаблокового статусу, який виявився неефективним у контексті убезпечення держави від зовнішньої агресії та тиску. Внесений Президентом України проект (реєстр. № 1014-3) підтримала конституційна більшість народних депутатів України (303 голоси «за»).
В Рекомендаціях парламентських слухань на тему: «Актуальні питання зовнішньої політики України», які відбулися 7 грудня 2016 року, визначено доцільність активізації законотворчого процесу, спрямованого на реалізацію стратегічного курсу України на набуття членства в НАТО та ЄС.
6 липня 2017 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зовнішньополітичного курсу України». Закон (реєстр. № 6470) був прийнятий Верховною Радою України 8 червня 2017 року. «За» відповідне рішення на засіданні проголосували 276 народних депутатів.
Законом вносяться зміни до Законів України «Про основи національної безпеки України» та «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» у частині євроатлантичної інтеграції.
Одним з пріоритетів національних інтересів України визначено інтеграцію у євроатлантичний безпековий простір з метою набуття членства в Організації Північноатлантичного договору.
У контексті розвитку відносин України з НАТО на найвищому рівні ухвалені рішення про відмову України від здійснення політики позаблоковості; визначення нової Стратегії національної безпеки України і Воєнної доктрини України.
 
Нормативно-правові акти України:
 
 
 

Указ Президента України №103/2017 «Про затвердження Річної національної програми співробітництва України - НАТО на 2017 рік»

 
 
 
 
Офіційні документи:
 
 
 
 
Державні програми та плани співробітництва

План заходів щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2018 рік

План заходів щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017 рік

Концепція вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017 - 2020 роки

Річна національна програма під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік

Річна національна програма під егідою Комісії Україна-НАТО на 2018 рік

Річна національна програма під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 рік

Річна національна програма співробітництва Україна - НАТО на 2016 рік

Річна національна програма співробітництва Україна - НАТО на 2015 рік

Річна національна програма співробітництва Україна - НАТО на 2013 рік

План заходів з виконання Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2012 рік

Річна національна програма співробітництва Україна - НАТО на 2012 рік

План заходів з виконання Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2011 рік 

Річна національна програма співробітництва Україна - НАТО на 2011 рік

План заходів щодо виконання Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2010 рік

Річна національна програма на 2010 рік з підготовки України до набуття членства в Організації Північноатлантичного договору

Річна національна програма на 2009 рік з підготовки України до набуття членства в Організації Північноатлантичного договору

Цільовий план Україна-НАТО на 2009 рік у рамках Плану дій Україна–НАТО

Цільовий план Україна-НАТО на 2008 рік у рамках Плану дій Україна–НАТО

Цільовий план Україна-НАТО на 2007 рік у рамках Плану дій Україна–НАТО

Цільовий план Україна-НАТО на 2006 рік у рамках Плану дій Україна–НАТО

План дій Україна-НАТО

Державна цільова програма інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки

Концепція Державної цільової програми інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2008 - 2011 роки

Державна програма підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 роки

Державна програма інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2004 - 2007 роки

Концепція Державної цільової програми формування позитивного міжнародного іміджу України

Державна програма співробітництва України з Організацією Північноатлантичного Договору (НАТО) на 2001-2004 роки

 
Корисні посилання:
 

«Організація Північноатлантичного договору« – «North Atlantic Treaty Organization»

«Парламентська Асамблея НАТО» – «NATO Parliamentary Assembly» 

«Асоціація Атлантичного договору» – «Atlantic Treaty Association» 

«Сайт співробітництва Україна-НАТО» – «Site of NATO-Ukraine cooperation»